Confortul termic

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bbusiness
    Membru
    • 05.iun.2006
    • 149

    Confortul termic

    Stie cineva care sunt temperaturile si orele optime pentru acestea?
  • bigjoe
    Membru Marcant
    • 19.mai.2006
    • 481

    #2
    da

    Pentru sistemul automat de setare a caldurii??

    Noapte de la 1 a.m. sa fie cam 18 grade iarna.
    Ziua cam 22 grade.


    Vara: Seara nopatea cam 22 grade....ziua dumnezeu cu mila

    Succes!
    ai grija ..

    Comentariu

    • bbusiness
      Membru
      • 05.iun.2006
      • 149

      #3
      Auzisem ca e ceva si de la 5 a.m....nu sunt sigur, tu esti sigur ca alea sunt cele indicate de medici?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Orele optime sunt asa cum vrei tu. Daca urmaresti temepraturile exteriare cateva zile iti dai seama cum si cand sa pompezi caldura.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • bigjoe
          Membru Marcant
          • 19.mai.2006
          • 481

          #5
          da

          Aaa tu te referi la cele medicale?

          oricum este o logica seara cand dormi este mai bine un pic mai scazute.

          Asta stiu eu mai in detaliu...uite chiar mai facut curios.

          O sa caut..
          ai grija ..

          Comentariu

          • bbusiness
            Membru
            • 05.iun.2006
            • 149

            #6
            BigJoe ai gasit ceva?
            Eu am aflat de la un medic ca de la 4 dimineata temperatura trebuie sa creasca...
            Pe pielea mea am testat. Aseara am adormit fara patura (pentru ca imi era cald), iar termometrul digital arata 22grade. Pe la 3 dimineata m-am trezit si am luat patura ca imi era frig. M-am uitat la termometru si erau 22.75grade. Desi temperatura era chiar mai ridicata, eu aveam senzatie de mai frig.
            Incerc sa gasesc niste explicatii pe net.

            Comentariu

            • allia
              Incepator
              • 10.iul.2006
              • 2

              #7
              Postat în original de bbusiness
              BigJoe ai gasit ceva?
              Eu am aflat de la un medic ca de la 4 dimineata temperatura trebuie sa creasca...
              Pe pielea mea am testat. Aseara am adormit fara patura (pentru ca imi era cald), iar termometrul digital arata 22grade. Pe la 3 dimineata m-am trezit si am luat patura ca imi era frig. M-am uitat la termometru si erau 22.75grade. Desi temperatura era chiar mai ridicata, eu aveam senzatie de mai frig.
              Incerc sa gasesc niste explicatii pe net.

              Comentariu

              • allia
                Incepator
                • 10.iul.2006
                • 2

                #8
                in timpul somnului metabolismul bazal (adik ceea ce consuma organismul cand nu faci nimic) diminua mult, prin urmare diminua si cantitatea de caldura pe care organsimul o produce. de aici si senzatia de frig. cred ca ar fi mai bine ca reglajul temperaturii ambientale sa fie in conformitate (macar relativ) cu activitatile pe care le desfasurati in diferite momente ale zilei, mai degraba decat cu orele.

                Comentariu

                • marius raducea
                  Incepator
                  • 15.mar.2006
                  • 2

                  #9
                  Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc inalt, de peste 10 etaje. Este indicat pentru imbunatatirea confortului termic sa izolez tavanele cu polistiren expandat apoi sa aplic peste acesta tavan fals tot din polistiren? Poate exista o imbunatatire in acest sens?

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2398

                    #10
                    Eu as izola pe exterior cu polistiren extrudat, sapa cu panta de scurgere si izolatie reflectorizanta cu folie de Al (bicutopaluv4) lipita prin incalzire. Sigur iarna se va reduce pierderea de caldura, iar vara va fi mai racoare.

                    Comentariu

                    Procesare...