Teracota cu mari probleme

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • google
    Incepator
    • 01.nov.2011
    • 8

    Teracota cu mari probleme

    Buna ziua,

    Acum vreo 3 ani am adus pe cineva sa-mi construiască o soba în locul teracotei/sobei vechi și era totul ok pe moment. Pe trecerea anilor, soba scotea tot mai mult fum iar anul asta, iarna asta, problema a atins punctul culminant. Când fac foc în casa stau o ora jumate cu ușile deschise sa iasă fumul ...deci va dați seama !!
    Referitor la construcția : soba eu zic ca-i făcută bine însă ce e problema cred ca ar fi coșul de fum. Casa e parter și pod ... o casa veche construita de bunici.

    Soba 'noua' încălzește 2 camere (spart zidul dintre camere ~ soba printre )... Referitor la cos: este din ceramica dar are un traseu aiurea.... deci, merge pana în pod apoi o ia pe orizontala... trece prin afumătoare apoi o ia pe verticala pana la horn. Hornul din câte știu e ok, este pe putin cu 30 cm peste coama.

    Ca sa scap de fum, ma gândeam sa opresc aventura coșului pe orizontala și prin afumătoare și sa-l mențin pe verticala dar am 2 probleme dacă trec la soluție. Prima, ca sa mențin coșul pe verticala am sa folosesc un cos de inox, și întrebarea: e vreun bai dacă combin materialele coșului, ceramica pana la pod și din pod pana în afara cu cos de inox? trebuie luate măsuri speciala sau numa trebuie sa ma asigur de etanșeitate și de continuitate coșului?

    Daca aleg soluția cu eliminarea traseului coșului pe orizontala atunci noua ieșire a coșului prin acoperiș nu o sa depășească înălțimea coamei. Adica noul horn o sa aibă o înălțime mai mica decât cea a coamei... din câte știu eu, ar fi bine dacă e invers.

    Schita atașată.

    Orice sugestie este bine venita.....

    Ps: crăciun fericit!
    Fișiere Atașate
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2491

    #2
    Răspuns la: Teracota cu mari probleme

    Problema este lipsa tirajului.

    Folositi un cos din tabla (poate fi inox la interior si zincat la exterior) care sa aiba izolatie din vata minerala.
    Asigurati-va ca trecerea de la ceramica la tabla este etansa si izolati trecerea prin acoperis cu vata minerala de sticla.
    Ideal ar fi ca cosul sa depaseasca coama, dar depinde si de conditiile locale.
    Am vazut cosuri care nu depasesc coama si care au un tiraj foarte bun.

    Comentariu

    • google
      Incepator
      • 01.nov.2011
      • 8

      #3
      Răspuns la: Teracota cu mari probleme

      Postat în original de fanero
      Problema este lipsa tirajului.
      Ok mulțumesc de părere.... am sa va țin la curent cu detaliile, nu as vrea sa greșesc ceva..... !
      O zi buna !

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #4
        Răspuns la: Teracota cu mari probleme

        Ati spus ca hornul actual este din ceramica . Ce tip/fel ? Cum este construit de la baza pana la tavan ? Ce diametru interior are ? Cum se face curatarea ?
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • google
          Incepator
          • 01.nov.2011
          • 8

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Teracota cu mari probleme

          Ati spus ca hornul actual este din ceramica . Ce tip/fel ? Cum este construit de la baza pana la tavan ?
          Cosul este din ceramica construit de pe vremuri mult apuse....mult timp în urma.... deci va dați seama ce ceramica ii !!! Cosul este construit în interior încăperilor/camerelor la vreo 10 cm de soba ...am făcut o schiță aproximativa (în paint).
          Ce diametru interior are ? Cum se face curatarea ?
          Nu sunt sigur dar cred ca ii 30x20 cm ... cam asa ... nu am măsurat !
          Referitor la curățare, acum vreo 2 săptămâni am adus un asa zis hornar i-am dat bănet pe degeaba....a făcut o treaba de mântuială (romania lucrului bine făcut !!!) ... deci am renunțat la curățare... am de gând sa refac pe acolo, asa cum am prezis mai sus. Din câte m-am documentat, e sigur un bai la traseu, nu trage coșul. Tirajul cum a prezis fanero.

          Sau.... aveți d-voastre o sugestie mai buna? nu se merita refacerea sau? Daca exista o soluție mai buna (fara refacere) bineînțeles ca o voi lua în considerare.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #6
            Răspuns la: Teracota cu mari probleme

            Eram curios de diametrul interior al cosului , in sensul ca ati spus ca il prelungiti cu inox si ma gandeam ca cel mai bine ar fi daca tuburile de inox ar pleca de jos ( bagate in actualul cos ) , astfel prelungirea si etansarea acestuia nu ar mai fi o problema, aceste tuburi se imbina intre ele , in plus pe peretele exterior al casei se poate face o fanta cu usita pt curatare periodica , lucru pe care si dvs il puteti face cu o perie de horn dedicata , de cate ori considerati ca ar fi necesar .
            Ideal ar fi unul pe exteriorul casei dar si costul ar fi putin mai maricel .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • google
              Incepator
              • 01.nov.2011
              • 8

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Teracota cu mari probleme

              Postat în original de coby
              Cel mai bine ar fi daca tuburile de inox ar pleca de jos ( bagate in actualul cos ) , astfel prelungirea si etansarea acestuia nu ar mai fi o problema, aceste tuburi se imbina intre ele.
              As desființa tot coșul și as pune unul nou de la a la z dar ma costa mult și nu prea am bani, poate pe viitor dar acum trebuie făcut ceva urgent și relativ ieftin. Ideea e buna, încă de la început m-am gândit sa merg cu inoxul de la baza dar când am văzut preturile ...m-am potolit.

              Mai am o întrebare, din câte m-am documentat despre coșuri, ma puteți îndruma cum se poate afla înălțimea cu care ies cu coșul pe afara (adică dela acoperiș în sus)? ... parca asa am citit undeva ca e un calcul acolo.

              Sa vad exact cu cât ies cu coșul de inox pe afara + interiorul (înălțimea necesara pe pod) și fac un calcul exact cât ma costa. Poate chiar merg pe idea d-tale (dacă ma încadrez în buget).

              Crăciun fericit.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #8
                Răspuns la: Teracota cu mari probleme

                Inaltimea viitorului cos depinde si de imprejurimile imediate ale casei ; de ex daca aveti constructii mai inalte pe langa casa automat si cosul trebuie inaltat mai mult ; daca nu sunt constructii inalte in imediata vecinatate a casei cosul poate fi pana peste coama casei . Binenteles ca un diametru interior mai mare in cazul unui cos mai scurt este benefic . Eu zic in felul urmator , il faceti la inaltimea minima , iar daca intampinati probleme de tiraj , se poate adauga ulterior fara nici o problema . F importanta este termoizolatia cosului pe exteriorul acestuia ( vata bazaltica ,inchis cu tabla galvanizata sau chiar tencuit ) , fara de care pot aparea alte probleme ...
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • google
                  Incepator
                  • 01.nov.2011
                  • 8

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Teracota cu mari probleme

                  Cosul pe care am de gând sa îl iau ii cos de de fum inox dublu izolat. Referitor la înălțime, nu știu dacă v-ați uitat peste schiatele ce le-am pus în topic mai sus dar dacă merg cu sosul pana de după coama, atunci coșul o sa aibă o înălțime foarte mare,,,, sincer, nu vreau sa fac și o verificare de stabilitate!

                  Casa bunicii se afla în sat, mai toate casele au aceeași înălțime (aproximativ) .....

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    #10
                    Răspuns la: Teracota cu mari probleme

                    Pe schite nu sunt trecute lungimile deci ...
                    La ce diametru interior v-ati gandit ?
                    Ce inseamna " verificare de stabilitate " ?
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • google
                      Incepator
                      • 01.nov.2011
                      • 8

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Teracota cu mari probleme

                      Casa ii făcut în anii 50' .... nici vorba de schițe. Diametrul încă nu știu exact cât o sa fie dar trebuie sa fie mai mic (cu putin) de cât cea a coșului inițial de ceramica. Legat de stabilitate, dacă merg cu un element de construcție svelt în sus atunci la o anumita înălțimea elementul își pierde stabilitatea, flambează --- vorbind strict numa de greutate proprie, ce sa mai zic dacă bate un pic vântu', dar dacă bate mai tare! Apoi și dacă rezista sau nah nu e nici o problema de stabilitate... dar estetica lui o sa lasă de dorit. O sa arata ceva de genul:
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        #12
                        Răspuns la: Teracota cu mari probleme

                        Diametrul interior minim 220mm , inaltimea daca ar fi la 5-6m conform schitei - luat ochiometric , este ce trebuie ; cosul nu flambeaza ( asta e o prostie uriasa ce ati spus la o anumita înălțimea elementul își pierde stabilitatea, flambează --- vorbind strict numa de greutate proprie ) , partea de peste streasina a cosului se ancoreaza : ori cu coliere si sarma de otel pe 3 directii ori o teava de la baza pana la varf de care se ancoreaza cosul , teava prinsa intr-o baza de beton .
                        Daca optati pt cos de inox dublu izolat va sfatuiesc sa alegeti varianta cu tabla galvanizata pe invelisul exterior nu inox ( e mai ieftin si la fel de bun ) .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        Procesare...