Probleme instalatie terminca pe lemne!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • iuliupaulpop
    Incepator
    • 04.ian.2016
    • 6

    Probleme instalatie terminca pe lemne!

    Salut.

    Este primul meu post pe acest forum.
    Am citit zeci de postari si nu am gasit nici un raspuns la problema mea.

    M-am mutat de curand intr-o casa cu instalatie de incalzire pe lemne. Adica centrala Viadrus de 45kw, 12 calorifere (cu tot cu cele din baie), 240mp, 2 nivele, 5 camere, 2 bai si o bucatarie.
    Inca nu imi dau seama daca fac ceva gresit sau lucrurile nu functioneaza de la sine.

    Problema e ca oricat foc as face (am incercat cu lemne uscate, cu verzi, cu peleti) temperatura apei e foarte mica; intre 30 si 45 de grade. Instalatia are un bypass manual, adica pe robinet, pe care il folosesc cand aprind focul. Las apa sa ajunga la 80 de grade C dupa care dau drumul in instalatie. Evident, din calorifere vine apa rece. Centrala are un controller care decupleaza cand temperatura apei scade sub 70 de grade.

    Pana aici toate bune.

    Avand in vedere ca sunt multe calorifere si volum mare de apa, pana se incalzeste apa venita pe retur (pentru a putea fi din nou trimisa in calorifere), apa la 80 de grade care a plecat pe tur dupa schema cu bypass-ul se raceste cam la 30 de grade. Si iata asa apa este tot timpul sub 50 de grade.

    Mentionez ca focul arde constant, tot la 2-3 ore pun pe foc si nimic.

    Unde sa fie problema? Lemnele? Instalatia prosta? Lipsa pompa bypass? Alte lucruri?

    PS: au fost pana acum 2 instalatori, de vreo 10 ori, au tot mesterit si nimic.
  • bambucea
    Membru Marcant
    • 13.iun.2014
    • 313

    #2
    Răspuns la: Probleme instalatie terminca pe lemne!

    Anulati acel kontroler.
    Lasati pompa sa functioneze continuu chiar daca scade sub 60°.
    Treptat temperatura din centrala se va ridica.
    Mai aveti o varianta, fara sa anulati acel kontroler.
    Acea de a inchide caloriferele si de a le deschide pe rand in asa fel incat sa mentineti temperatura in centrala peste 70°.
    Va recomand sa treceti pompa de circulatie pe comanda manuala.

    Comentariu

    • bambucea
      Membru Marcant
      • 13.iun.2014
      • 313

      #3
      Răspuns la: Probleme instalatie terminca pe lemne!

      Inca ceva.
      Daca pompa de circulatie are mai multe trepte (de obicei 3), treceti pe cea mai mica treapta.
      Aveti grija ca totusi cazanul sa nu functioneze sub temperatura de 50°,, pt ca apar depuneri de gudron pe peretii cazanului, fapt care duce la un randament scazut.

      Comentariu

      • iuliupaulpop
        Incepator
        • 04.ian.2016
        • 6

        #4
        Răspuns la: Probleme instalatie terminca pe lemne!

        Multumesc mult pentru raspuns.
        Am incercat si varianta fara controller pe toate treptele de viteza ale pompei, insa temperatura nu a urcat mai mult de 40 de grade. Si asta din cauza ca instalatia fiind mare si pompa puternica chiar si pe cea mai mica viteza apa nu sta suficient timp in centrala pentru a se incalzi. Controllerul e eficient fiindca tot timpul imi baga apa la 70 de grade in instalstie, insa intervalul dintre functionarile pompei sunt prea mari si apa se raceste in calorifere.
        Legat de deschiderea caloriferelor pe rand am sa incerc, insa e destul de enervant ca de ficare data cand lipsesc de acasa mai mult de 8 ore sa fac acest lucru.
        Altundeva trebuie sa fie problema.

        Comentariu

        • intransingentul
          Membru Marcant
          • 26.iul.2012
          • 996

          #5
          Răspuns la: Probleme instalatie terminca pe lemne!

          Ati reusit vreodata sa aduceti centrala la parametri normali de functionare?
          Dupa cat timp ?
          Poate centrala este subdimensionata. Desi 45Kw pare sa fie de ajuns.
          Ne puteti spune ce putere au caloriferele?
          Va dau un sfat.
          Folositi lemn de brad pt aprinderea focului cat si pt ridicarea temperaturii de regim,apoi cand centrala intra in regim normal folositi lemn de esenta tare.
          Umiditatea lemnului trebuie sa fie mai mica de 20% pt un randament bun.
          Ultima editare de intransingentul; 04.ian.2016, 08:34.
          De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

          Comentariu

          • iuliupaulpop
            Incepator
            • 04.ian.2016
            • 6

            #6
            Răspuns la: Probleme instalatie terminca pe lemne!

            Nu am reusit sa o aduc la parametrii normali. La aprindere folosesc lemn de brad crepat cat mai marunt, dupa care treptat adaug lemne amestecate de esenta tare de la dimensiuni mici la mari. Flacara este tot timpul. De aceea ma mira faptul ca nu se incalzeste apa. Caloriferele din cate imi dau seama sunt intre 800w si 1500w, iar camerele sunt de aproximativ 20-25mp.

            Comentariu

            • intransingentul
              Membru Marcant
              • 26.iul.2012
              • 996

              #7
              Răspuns la: Probleme instalatie terminca pe lemne!

              efacuarea gazelor se face fortat,prin ventilator?
              Ce temperatura au gazele evacuate?
              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

              Comentariu

              • elixir
                Membru marcant
                • 01.nov.2009
                • 368

                #8
                Răspuns la: Probleme instalatie terminca pe lemne!

                Daca lasi deschis by-pass-ul ce se intampla?
                Dpmdv ai o rezolvare simpla, montarea unei vane cu 3 cai, termostatata!
                In felul asta, cazanul nu va mai scadea sub valoarea pastilei din termostat! (as lua una de 65C)
                OBS: sa ai grija sa iei una de 1 1/4 sau 1 1/2, ptr a asigura debitul necesar!
                Apoi faci o echilibrare a instalatiei si ce mai e nevoie!

                LE: daca ai izolatie deficitara, cai 45kw sunt cam la limita!
                Ar fi bine sa postezi o schema a instalatiei..poate gasim o rezolvare!
                Ultima editare de elixir; 04.ian.2016, 20:45.

                Comentariu

                • iuliupaulpop
                  Incepator
                  • 04.ian.2016
                  • 6

                  #9
                  Răspuns la: Probleme instalatie terminca pe lemne!

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	12494026_1543293225996938_905885927_o.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	160,1 KB 
ID:	624128

                  Aici este schema instalatiei.

                  Comentariu

                  • iuliupaulpop
                    Incepator
                    • 04.ian.2016
                    • 6

                    #10
                    Răspuns la: Probleme instalatie terminca pe lemne!

                    Gazele sunt efacute pe cosul de fum, simplu, fara ventialtor.
                    Nu stiu temperatura. Cum o pot masura?

                    Comentariu

                    • elixir
                      Membru marcant
                      • 01.nov.2009
                      • 368

                      #11
                      Răspuns la: Probleme instalatie terminca pe lemne!

                      1. lasa robinetul de pe by-pass deschis la jumatate tot timpul,
                      2. nu mai inchide robinetele spre calorifere, poti sa mai inchizi robinetii de retur ai caloriferelor!
                      3. mai redu temperature acelui controller, la 65C
                      4. daca e posibil, pune pompa pe turatie mai mica.

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2394

                        #12
                        Răspuns la: Probleme instalatie terminca pe lemne!

                        Postat în original de iuliupaulpop
                        Salut.

                        Este primul meu post pe acest forum.
                        Am citit zeci de postari si nu am gasit nici un raspuns la problema mea.

                        M-am mutat de curand intr-o casa cu instalatie de incalzire pe lemne. Adica centrala Viadrus de 45kw, 12 calorifere (cu tot cu cele din baie), 240mp, 2 nivele, 5 camere, 2 bai si o bucatarie.
                        Inca nu imi dau seama daca fac ceva gresit sau lucrurile nu functioneaza de la sine.

                        Problema e ca oricat foc as face (am incercat cu lemne uscate, cu verzi, cu peleti) temperatura apei e foarte mica; intre 30 si 45 de grade. Instalatia are un bypass manual, adica pe robinet, pe care il folosesc cand aprind focul. Las apa sa ajunga la 80 de grade C dupa care dau drumul in instalatie. Evident, din calorifere vine apa rece. Centrala are un controller care decupleaza cand temperatura apei scade sub 70 de grade.

                        Pana aici toate bune.

                        Avand in vedere ca sunt multe calorifere si volum mare de apa, pana se incalzeste apa venita pe retur (pentru a putea fi din nou trimisa in calorifere), apa la 80 de grade care a plecat pe tur dupa schema cu bypass-ul se raceste cam la 30 de grade. Si iata asa apa este tot timpul sub 50 de grade.

                        Mentionez ca focul arde constant, tot la 2-3 ore pun pe foc si nimic.

                        Unde sa fie problema? Lemnele? Instalatia prosta? Lipsa pompa bypass? Alte lucruri?

                        PS: au fost pana acum 2 instalatori, de vreo 10 ori, au tot mesterit si nimic.
                        1. Ok, sa incepem pe rand, ce necesar termic are casa?
                        Daca nu se cunoaste exact, unul calculat conform SR1907, atunci ce amprenta are, ce inaltime si ce termoizolatie (pardoseala, pereti, tavan), asa putem aproxima.]

                        2. Lipsa unui by-pass corespunzator, intr-adevar duce la probleme, dar si daca s-ar monta unul, centrala ar sta la temperatura by-pass-ului, insa radiatoarele tot reci ar fi.

                        3. Cum se exploateaza? Cosul ce diametru si ce inaltime are?
                        Acestea sunt lucrurile cele mai importante. Intr-o centrala, focul trebuie sa arda in permanenta cu flacara si niciodata mocnit.

                        Dupa ce se afla diametrul cosului si inaltimea, putem discuta si de exploatare, care evident trebuie facuta cu lemne uscate.
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • iuliupaulpop
                          Incepator
                          • 04.ian.2016
                          • 6

                          #13
                          Răspuns la: Probleme instalatie terminca pe lemne!

                          Revin cu noi informatii.

                          Am setat controllerul la 65 de grade.
                          Focul are in permanenta cu lemne uscate si verzi in paralel. Este flacara tot timpul.
                          Apa care vine din calorifere pe retur are aprox. 40-50 de grade si pleaca pe tur la 65. De cand vine apa in centrala pana se incalzeste dureaza aprox. 15-20 de minute. Fara pompa de bypass, apa sta in centrala in timp ce se incalzeste. Nu stiu daca s-ar incalzi mai repede daca ar fi in miscare.
                          Temperatura in casa este intre 20-22 de grade.

                          Este o imbunatatire.

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	6353_186_prd-2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	162,0 KB 
ID:	624188
                          Aveti aici o schema a centralei.
                          Am observat o problema. Desi curat cenusa zilnic (punctul 27) in fata langa trapa de aerisire focul are cu flacara puternica, in spate arde mai slab. Pe timpul noptii raman doar carbuni incinsi, iar in partea din spate ei sunt stinsi. Se pare ca e o problema de aerisire. Avand in vedere ca puterea centralei este data de numarul de elementi, daca partea din spate nu se incaleste suficient este ca si cum as avea o centrala subdimensionata. Cum as putea sa fac ca aerisirea sa fie la fel si in spate?

                          Ca sa raspund la intrebari:
                          1. Inaltimea in toate camerele este de 2,4m. Izolatia pe exterios este de polistiren de 5 cm. Pe tavan la nivelul 1 este ciment, iar pe tavan la nivelul 2 spre acoperis este rigips cu vata minerala. Pardoseala, parchet stratificat, fara vre-un fel de izolatie.
                          2. Cum ziceam si mai sus, nu sunt sigur daca bypass-ul cu pompa ar avea efectul scontat.
                          3. Cosul este pe exteriorul casei, e de inox si are ar un diamentru de 20-25cm si inaltime de aprox. 6m. Racordul din centrala spre cos este tot de inox, are 2m si diametru de 16cm.

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2394

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Probleme instalatie terminca pe lemne!

                            Postat în original de iuliupaulpop
                            Avand in vedere ca puterea centralei este data de numarul de elementi, daca partea din spate nu se incaleste suficient este ca si cum as avea o centrala subdimensionata. Cum as putea sa fac ca aerisirea sa fie la fel si in spate?
                            Acoperiti cam 3/4 din gratar cu samota subtire sau tabla, astfel incat sa "fortati" aerul sa mearga spre spatele centralei.

                            Se mai pot face si alte imbunatatiri, insa aceasta ar fi prima.
                            Cand faceti focul, faceti strat de jar, si apoi impingeti-l spre spatele centralei, acolo unde a ramas gratarul liber. Puneti apoi lemne peste, cat mai bine compactate, dar lasati spre spatele centralei un spatiu de 5-10 cm (intre lemne si spatele centralei).

                            Postat în original de iuliupaulpop
                            Ca sa raspund la intrebari:
                            1. Inaltimea in toate camerele este de 2,4m. Izolatia pe exterios este de polistiren de 5 cm. Pe tavan la nivelul 1 este ciment, iar pe tavan la nivelul 2 spre acoperis este rigips cu vata minerala. Pardoseala, parchet stratificat, fara vre-un fel de izolatie.
                            Lemne verzi+uscate, impreuna cu exploatare necorespunzatoare dar si termoizolatie slaba, clar centrala nu face fata, este subdimensionata.

                            Postat în original de iuliupaulpop
                            3. Cosul este pe exteriorul casei, e de inox si are ar un diamentru de 20-25cm si inaltime de aprox. 6m. Racordul din centrala spre cos este tot de inox, are 2m si diametru de 16cm.
                            Putin cam larg cosul, dar ar trebui sa fie destul de ok pentru o ardere buna.

                            Incercati cele propuse mai sus si vedeti rezultatul.
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            Procesare...