Ventilare cu recuperare de caldura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florianvasile
    Incepator
    • 19.ian.2016
    • 58

    #76
    Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

    doar in anumite perioade ale anului acum de exemplu aerul circula binisor .... ziua cu 0,3 ms iar noaptea cu 0,8m/s
    sa vedem la primavara ori daca tine asa vremea mai devreme

    Comentariu

    • florianvasile
      Incepator
      • 19.ian.2016
      • 58

      #77
      Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

      multumesc Catalin pentru informatii suplimentare ...cele pe care le prezinti sunt eficiente dar au nevoie de conducte pentru aer si ventilatoare destul de puternice
      in curind vom gandi si noi dar deocamdata oamenii abia au facut izolatiile bine ori binisor si nu au constatat inca nevoia . cind vor incepe sa merga in case unde exista asa ceva si sa vada avantajele vor instala si ei !

      Comentariu

      • florianvasile
        Incepator
        • 19.ian.2016
        • 58

        #78
        Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

        buna
        stimate domnule Coby pentru ca sa te convingi singur ca legile fizicii functioneaza , te rog sa masori la tine acasa intr-o incapere temperatura la nivelul podelei si la nivelul tavanului si te rog sa ne dai si noua rezultatele !

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          #79
          Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

          Postat în original de florianvasile
          buna
          stimate domnule Coby pentru ca sa te convingi singur ca legile fizicii functioneaza , te rog sa masori la tine acasa intr-o incapere temperatura la nivelul podelei si la nivelul tavanului si te rog sa ne dai si noua rezultatele !
          V-am spus ca sunt de acord cu legile fizicii .
          In interior asa si este , jos aerul are o temperatura mai scazuta decat sus in aceeasi incapere . Dvs nu ati explicat cum intra de afara aerul rece in incapere si se face cald si intra si printr o grila la baza peretilor camerei ?! Fara ventilatoare doar prin " convectie naturala " ! Asta e intrebarea ! Cand binevoiti sa mi explicati fenomenul asta , putem sta de vorba fara ironii ....


          QUOTE=florianvasile;605976]
          intr-o incapere aerul cald urca deci iesire a aerului trebuie sa fie sus acesta iesind creeaza o depresiune deci....incaperea va ...suge aer ...pe orice gaura posibila ....ca sa schimbam cit mai mult aer posibil iesirea trebuie sa fie sus iar intrarea in coltul opus jos ... [/QUOTE]

          De unde si pana unde aerul va urma calea cea lunga fata de cea scurta ? Aerul rece intra mai usor decat aerul cald , intr o incapere , deci care este logica cand afimati ca " suge aer" cand de fapt intra pe gaura unde ar trebui sa iasa ?? - in sensul asta cred ca "experimentul " dvs sfideaza legile fizicii .Ceea ce cred eu este ca nu sunteti cinstit in cele afirmate daca ne luam dupa legile fizicii ( mult adorate de dvs ) , iar acel circuit al aerului fara ajutorul unui ventilator este de fapt invers , iese aerul cald din incapere si intra aer rece de afara .
          Cum am cerut mai devreme niste dovezi , se pare ca fara ele discutam teorii si neadevaruri - asta este de fapt realitatea . Aerul rece are densitatea mai mica decat aerul cald si ca sa intre aer de afara ( rece ) care mai apoi sa fie incalzit de recuperator si apoi sa coboare la baza camerei ca sa intre printr o grila in incapere fara ajutorul unui ventilator sfideaza legea fizicii pe care o tot bagati la inaintare .
          Pana nu demonstrati contrarul ( cu dovezi nu povesti ) ma retrag din discutia asta caci nu este constructiva deloc .
          Ultima editare de coby; 03.feb.2016, 18:15.
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • florianvasile
            Incepator
            • 19.ian.2016
            • 58

            #80
            Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

            buna ziua .... nu este complicat de loc .....
            hai sa o luam incet incet !
            a-ti costatat ca aerul cald se ridica sus . deci daca are pe acolo o gaura va iesi ???? desigur si ce se va intimpla in incapere ?? va ramine fara aer ?? se va creea o depresiune si in acest caz un nou aer va intra in incapere pe oriunde va gasi spatiu .....pe sub usa ...pe gaura cheii . pe oriunde da?
            indiferent de distanta intre intrare si iesire!
            si indiferent de temperatura cu care intra noul aer el se va amesteca cu cel vechi iar cel mai cald va urca sus si ciclu dureaza atit timp cit in incapere este diferenta de temperatura si asta exista intotdeauna !
            daca nici acum nu ai inteles cred ca altele sunt motivele ! nu stiu care dar acest fenomen este cunoscut de mii si mii de ani !

            Comentariu

            • florianvasile
              Incepator
              • 19.ian.2016
              • 58

              #81
              Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

              si sa stii ca aerul cald are o densitate mai mica !!! de aceea se ridica ...pentru ca el este mai usor !

              Comentariu

              • geticul
                Incepator
                • 06.feb.2007
                • 50

                #82
                Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                Sper ca la primavara sa demarez lucrarile la noua casa si cu aceasta ocazie vreau sa folosesc un sistem de ventilatie.

                Pana acum m-am uitat pe net si nu m-am lamurit cu toate.

                Ce nelamuriri am:
                - circuit principal pe unde vine aerul proaspat si circuitul pe unde iese aerul viciat e bine sa il fac cu teava de 110mm (aluminiu sau plastic)?
                - circuitele care merg/vin la camere (guri de dispersie/evacuare) sa fie facute cu tevi mai mici ( de 50 mm, plastic/aluminiu)?
                - daca imi permite situatia se poate face direct circuitul de 50 mm direct din recuperatorul de caldura? sa nu mai folosesc magistrale de 110.
                - gurile de evacuare a aerului viciat unde se monteaza, in partea superioara a camerei sau inferioare? Mi se pare normal sa fie in partea inferioara pentru ca acolo se acumuleaza dioxidul de carbon, nu in partea superioara. Daca s-ar monta in partea superioara ar insemna ca trebuie sa ai o viteza a aerului care intra in camera destul de mare sa poata sa mute stratul de CO2 in partea superioara sa fie evacuat, ceea ce ar insemna un curent care nu il vreau in camere.

                Multumesc pentru sfaturi anticipat.
                Pana nu faci cu mana ta, nu castigi experienta necesara.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #83
                  Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                  Postat în original de florianvasile
                  si sa stii ca aerul cald are o densitate mai mica !!! de aceea se ridica ...pentru ca el este mai usor !
                  Vroiam sa scriu volum nu densitate , greseala mea.
                  Tot nu ati explicat cum coboara aerul cald ca sa intre in incapere fara a fi ajutat de un ventilator ?! De aici deduc ca nu se intampla cum spuneti si cam toata vorbaria de pana acum este nula !
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • florianvasile
                    Incepator
                    • 19.ian.2016
                    • 58

                    #84
                    Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                    sal.
                    eu am incercat sa explic ....poate nu am folosit exemple ori fraze potrivite
                    voi mai incerca ..... hai sa ne gindim la un ex
                    o incapere perfect etansa care are geamul pe peretele opus usii deci la o distanta maxima
                    pe pertele cu fereastra este un ventilator care scoate aerul din incapere ...ce credeti intra aer pe gaura cheii de la usa indiferent de temperatura si de locul unde este asezata usa ?
                    raspuns ...sigur intra !
                    asa se intimpla si cu convectia naturala ... cu cit iese mai mult aer datorita diferentei de temperatura intre podea si tavan...cu atit mai mult aer intra ....indiferent unde este gaura de intrare !
                    iar aerul se incalzeste pe masura ce intra !

                    Comentariu

                    • florianvasile
                      Incepator
                      • 19.ian.2016
                      • 58

                      #85
                      Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                      buna ziua
                      hai sa incercam sa analizam fiecare intrebare si veti gasi raspunsul potrivit
                      ce dimensiune trebuie sa fie la magistrale si din ce material?
                      cu cit este dimensiunea mai mare cu atit este viteza aerului mai mica la acelasi debit .
                      deci daca doriti un curent mai mic in incaperi va recomand o viteza mai mica a aerului avind un debit stabilit deci conducte mai largi ! va recomand conducte din PVC pentru ca :
                      au o porozitate mai mica pe suprafetele interioare (trebuie sa ne gindim ca vor fi greu de curatat chiar imposibil ) deci depunerile pe aceste suprafete trebuie sa fie cit mai mici posibil ,
                      se gasesc usor cuple ,coturi la diferite unghiuri, treceri la diferite forme de iesiri intrari , sunt rezistente in timp si nu sunt active biologic .. si ...de ce nu sunt si mai ieftine !
                      CIRCUITELE DE INTRARE IESIRE este bine sa fie cit mai mari ca sa nu creasca viteza aerului nici la intrare nici la iesire va recomand . grile cu o suprafata de evacuare /intrare mai mare decit conductele si sa fie dotate cu site metalice fine (pentru protectie impotriva vietatilor mici , a scamelor etc . si cel putin un filtru la fiecare .
                      ,,,,se poate face legatura direct din recuperator pe 50 mm dar va trebui sa folositi ventilatoare la fiecare iesire ca sa puteti distribui cit mai corect aerul in incaperi iar viteza aerului prin conducte va creste iar ventilatoarele folosite vor face zgomot mai mare,
                      si chiar daca veti folosi doar un ventilator central el va trebui sa aiba un debit mare ceea ce va creea o viteza mare a aerului si va creea zgomot chiar pe conducte ,
                      in legatura cu montarea gurilor de evacuare ....trebuie sa ne gindim ca avind ventilatie indiferent de viteza aerului ....dioxidul de carbon nu se poate acumula in partea de jos pentru ca el este parte componenta a aerului uzat si se depune in timp jos doar daca nu se misca aerul si va recomand ca sa nu se formeze contracurenti fata de convectia naturala .. sa asezati gurile de intrare a aerului in partea de jos iar cele de iesire in partea de sus !
                      si mai putem comenta ...poate ca nu tot ce am scris va convine . ori alti oameni pot avea alte opinii !,

                      Comentariu

                      • geticul
                        Incepator
                        • 06.feb.2007
                        • 50

                        #86
                        Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                        Postat în original de florianvasile
                        buna ziua
                        hai sa incercam sa analizam fiecare intrebare si veti gasi raspunsul potrivit
                        ce dimensiune trebuie sa fie la magistrale si din ce material?
                        cu cit este dimensiunea mai mare cu atit este viteza aerului mai mica la acelasi debit .
                        deci daca doriti un curent mai mic in incaperi va recomand o viteza mai mica a aerului avind un debit stabilit deci conducte mai largi ! va recomand conducte din PVC pentru ca :
                        au o porozitate mai mica pe suprafetele interioare (trebuie sa ne gindim ca vor fi greu de curatat chiar imposibil ) deci depunerile pe aceste suprafete trebuie sa fie cit mai mici posibil ,
                        se gasesc usor cuple ,coturi la diferite unghiuri, treceri la diferite forme de iesiri intrari , sunt rezistente in timp si nu sunt active biologic .. si ...de ce nu sunt si mai ieftine !
                        CIRCUITELE DE INTRARE IESIRE este bine sa fie cit mai mari ca sa nu creasca viteza aerului nici la intrare nici la iesire va recomand . grile cu o suprafata de evacuare /intrare mai mare decit conductele si sa fie dotate cu site metalice fine (pentru protectie impotriva vietatilor mici , a scamelor etc . si cel putin un filtru la fiecare .
                        ,,,,se poate face legatura direct din recuperator pe 50 mm dar va trebui sa folositi ventilatoare la fiecare iesire ca sa puteti distribui cit mai corect aerul in incaperi iar viteza aerului prin conducte va creste iar ventilatoarele folosite vor face zgomot mai mare,
                        si chiar daca veti folosi doar un ventilator central el va trebui sa aiba un debit mare ceea ce va creea o viteza mare a aerului si va creea zgomot chiar pe conducte ,
                        in legatura cu montarea gurilor de evacuare ....trebuie sa ne gindim ca avind ventilatie indiferent de viteza aerului ....dioxidul de carbon nu se poate acumula in partea de jos pentru ca el este parte componenta a aerului uzat si se depune in timp jos doar daca nu se misca aerul si va recomand ca sa nu se formeze contracurenti fata de convectia naturala .. sa asezati gurile de intrare a aerului in partea de jos iar cele de iesire in partea de sus !
                        si mai putem comenta ...poate ca nu tot ce am scris va convine . ori alti oameni pot avea alte opinii !,
                        Mersi de raspunsunsuri.

                        Singura chestie care nu am luat-o in calcul e ca totul e dinamic in camera, nu static.

                        Sa inteleg ca se pot folosi tevile de PCV care se folosesc la scurgeri, nu? Ma gandeam la ele in general.
                        Pana nu faci cu mana ta, nu castigi experienta necesara.

                        Comentariu

                        • florianvasile
                          Incepator
                          • 19.ian.2016
                          • 58

                          #87
                          Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                          desigur ....exista si tevi de culoare alba ...pentru aer dar sunt mai scumpe fara alte calitati ....
                          puteti folosi si din acestea acolo unde se vad !

                          Comentariu

                          • sly123
                            Membru Marcant
                            • 24.iun.2010
                            • 309

                            #88
                            Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                            Postat în original de lmacsen
                            Si stiti cumva daca profilele moderne din ziua de astazi vin cu aceasta microventilatie inclusa sau trebuie sa o cer in mod expres sa imi dea gauri in el?
                            Da, există așa ceva.

                            Comentariu

                            • gabi2018
                              Incepator
                              • 01.aug.2017
                              • 26

                              #89
                              Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                              Subscriu la principii insa nu si la exemple. Un recuperator nu ajunge la o locuinta. Trebuie cate unul pe fiecare dormitor/ camera de zi.
                              iar la 800 de lei nu stiu ce se gaseste. Am vazut niste prostii gen MMotors pe la banii aia. Sau alte modele cu dublu flux, cu rezultate indoielnice. Am vazut ok pe la 1300-2500 de lei. In plus, la 100mc/h daca e doar o unitate si amplasata in dormitor, va face un zgomot de o sa vrei sa o opresti.

                              Comentariu

                              • gabi2018
                                Incepator
                                • 01.aug.2017
                                • 26

                                #90
                                Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                                Salut Coby, eficientele atinse acum sunt de 90-93%. Ceea ce inseamna foarte mult. ai dreptate cu cate incaperi, atatea aparate. ( elimini baia, bucataria si holurile).
                                Filtrele la unele se spala iar costul lor, depinde de model. Nu mi-au parut scumpe cele la care m-am uitat. Undeva sub 10 lei bucata http://ventilatie-recuperare.ro/prod...-g3-novingair/
                                Si am gasit pe net material si se pot face prin decupare. E material tip G3 la metru.
                                Relocarea nu te scapa de poluarea interioara. Sunt numeroase articole despre acest lucru, iar noaptea nivelul CO2 ului creste de nu iti vine sa crezi de ce te trezesti buimac.
                                Organismul e adaptat la alergeni dar nu si formaldehida si ce mai emana mobila noastra imitatie lemn. mocheta din PVC, draperia din poliester, etc.
                                Omul a trait mult si bine in pesteri, bine ventilate, dormea putin si se odihnea bine. Vigilent tot timpul !

                                Comentariu

                                Procesare...