Ventilare cu recuperare de caldura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #46
    Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

    In concluzie cele simple ( de 899 lei ) care fac schimbul arbitrar netinand cont de inmagazinarea caldurii in recuperator nu sunt de luat in seama ! Celalte ( muult mai scumpe ) ar fi de luat in seama daca ( asa cum spunea d-nu cheluakame ) respecta datele despre debitul vehiculat si recuperarea caldurii se face la minim 60% .Dar daca nici acestea nu corespund datelor ?? Ei , neavand datele masurate , neexistand o dovada irefutabila ca intr-adevar asa este , personal nu pot sa fiu de acord cu " eficienta " acestora. Deci eu nu m-as arunca sa cumpar aceste produse , inca .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2391

      #47
      Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

      Postat în original de coby
      In concluzie cele simple ( de 899 lei ) care fac schimbul arbitrar netinand cont de inmagazinarea caldurii in recuperator nu sunt de luat in seama !
      Nici eu nu sunt de acord cu acestea dintr-un simplu motiv.

      Existant pe rand doar un flux de aer (spre casa sau afara), apare o anumita depresiune/presiune care afecteaza negativ pierderile. Adica, la drepresiune, daca nu avem o casa etansa (si nu mult sunt), vor aparea curenti de aer prin infiltratii sau o masa mai mare de aer va intra la deschiderea usii (cand este nevoie).

      Cam la fel stau si atunci cand apare si presiunea.


      Postat în original de coby
      Celalte ( muult mai scumpe ) ar fi de luat in seama daca ( asa cum spunea d-nu cheluakame ) respecta datele despre debitul vehiculat si recuperarea caldurii se face la minim 60% .
      NU, o instalatie ok presupune un consum de 0.45 wh/mc si o recuperare de minim 80%. Cei 60% mentionati anterior, erau doar pentru ventilatia la "900 ron" si era strict opinia mea
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #48
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

        Postat în original de cheluakame
        ....
        NU, o instalatie ok presupune un consum de 0.45 wh/mc si o recuperare de minim 80%. ...
        Si care sunt acestea ? Avem ceva exemple concrete ( un link ) ?
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • florianvasile
          Incepator
          • 19.ian.2016
          • 58

          #49
          Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

          sal
          eu in acest moment fac masuratori la un recuperator de caldura cu convectie naturala !
          mentionez ca locuiesc la casa si am instalat , inpropriu spus instalat ,pentru ca acest sistem se face o data cu izolatia incaperii .
          intr-o camera si acum am ocazia sa fac masuratori (este suficient de frig afara )
          acum cind diferenta de temperatura este mare (afara -8 iar in incapere + 20 ) fara ventilator ,doar convectie naturala imi intra in incapere 1,5 metri cubi pe minut la temperatura de 19,3 grade. deci randamentul este bun sa vedem cum se comporta in continuare !

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #50
            Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

            Postat în original de florianvasile
            sal
            ....
            , inpropriu spus instalat ,pentru ca acest sistem se face o data cu izolatia incaperii .
            ...
            Explicati despre ce izolatie e vorba ?!

            Postat în original de florianvasile
            sal
            eu in acest moment fac masuratori la un recuperator de caldura cu convectie naturala !
            Cum si cu ce faceti masuratori ?

            Postat în original de florianvasile
            sal

            acum cind diferenta de temperatura este mare (afara -8 iar in incapere + 20 ) fara ventilator ,doar convectie naturala imi intra in incapere 1,5 metri cubi pe minut la temperatura de 19,3 grade.
            Permiteti-mi sa nu va cred , fara niste dovezi palpabile . Daca nu ati facut masuratorile cu pistol de masurare temperatura in infrarosu , testul cu temometru de camera este irelevant ( termometrul fiind in camera ) .
            Dovezi cerute : o poza care sa cuprinda testul cu pistol infrarosu , recuperatorul montat in perete si o fereasta cu un termometru de exterior pus pe exterior care sa ne arate temperatura de afara . Cand faceti rost de acestea si puteti dovedi cele afirmate , veti avea dreptul sa sustineti in continuare eficacitatea acestor recuperatoare , pana atunci eu consider ca nu este adevarat ce povestiti .( oricine poate scrie multe insa fara dovezi nu inseamna absolut nimic , decat vorbe in vant )
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2391

              #51
              Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

              Postat în original de coby
              Dovezi cerute :
              Domnule Coby, dar dumneata, de-a lungul anilor, alaturi de postarile facute pe acest forum, care au fost dovezile aduse ca sa sustina cele scrise?

              Totusi, sa ne reamintim ca ne aflam pe un forum public, unde orice om interesat de un lucru prezentat pe aici va merge in persoana si va verifica singur cele scrise (indiferent ca proiectantul/montatorul participa sau nu pe acest forum). Nu suntem aici sa facem reclama, nu suntem aici sa vindem produse, nu suntem aici sa cautam sustinatori.

              Cele scrise sunt doar pentru a arata ca si la noi se poate altfel, si, pentru a dezminti unele mituri create vis-a-vis de anumite lucruri (si nu doar de ventilatie discut).

              O seara buna!
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • florianvasile
                Incepator
                • 19.ian.2016
                • 58

                #52
                Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                sal
                eu am facut asta pentru mine .si masuratorile ...le fac sa stiu daca merita sa extind sistemul la toata casa si....daca mai sunt oameni interesati sa pot da un sfat ...daca se folosesc de sfatul meu ori nu ....problema lor .
                nu am nevoie sa dovedesc ..ori sa omologez sistemul

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #53
                  Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                  Cand faci o afirmatie de genul " am masurat " , ma astept sa fie facuta publica metoda .
                  Nimeni nu va cere sa omologati ceva decat daca il produceti dvs . Io am priceput entuziasmul dar nu sunt convins de atributele " minune " ale acestui tip de produs si nu pot sa cred ca este atata de eficient fara niste dovezi . Daca tot ati facut niste masuratori care v au convins de ce nu impartasiti metodele de masurare aici pe forum ?
                  Si acuma intrebarile de baraj . Toate produsele de acest tip de la orice producator/ firma fac acelasi lucru ? Sau numai o firma anume " bate tot " ?
                  Ultima editare de coby; 27.ian.2016, 11:25.
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2391

                    #54
                    Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                    Postat în original de coby
                    Daca tot ati facut niste masuratori care v au convins de ce nu impartasiti metodele de masurare aici pe forum ?
                    Acesta este deja alt lucru, domnule. Una este sa ceri unele valori, alta este sa impui sa fie aratate acele valori si dovezi inregistrate in scris, foto si video ...

                    Din pacate nu mai gasesc un link cu date in timp real ale unei case pasive din Romania. Acolo erau prezentate de la temperaturi int/ext pana la cantitati de energie produse de sistemul solar, de valoarea recuperarii caldurii din aerul viciat, etc.
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • florianvasile
                      Incepator
                      • 19.ian.2016
                      • 58

                      #55
                      Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                      sal
                      ca sa poti intelege masuratorile trebuie sa iti spun ca sistemul meu este inclus in izolatie adica pe tavan si peretele exterior astfel de la perete un strat de izolatie urmeaza canal de circulatie aer spre interior urmeaza strat de transfer termic Folie de al canal de circulatie aer de interior si apoi inca un strat de izolatie fata de incapere
                      total suprafata de transfer termic este de 16,5 metri patrati
                      sistemul are doua gauri de comunicare cu exteriorul una de intrare aer proaspat si una de iesire aer uzat fiecare conectat la canalul corespunzator din interiorul izolatiei si doua gauri de comunicare cu interiorul astfel ca aerul cald care se ridica la tavan intra pe canal transfera caldura prin stratul de transfer termic si iese afara astfel se creeaza o depresiune (convectia naturala ) ce face sa intre aer proaspat pe cealalta gaura .
                      eu am masurat viteza aerului la intrarea in incapere temperatura si( umiditatea care nu ma intereseza deocamdata pentru ca nu locuiesc in acea incapere )cu un anemometru cu elice tip testo 410-2
                      si cred ca trebuie sa urmaresc valorile zilnic si sa vad daca sistemul mai functioneaza fara ventilator si primavara cin diferenta de temperatura int. ext . este mica .

                      Comentariu

                      • florianvasile
                        Incepator
                        • 19.ian.2016
                        • 58

                        #56
                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                        P.S. valoarea recuperarii temperaturii se calculeaza !

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          #57
                          Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                          Care este viteza aerului la intrare in interior ?
                          Sistemul pleaca din tavan ( in sus ) si apoi o coteste catre exterior ? Sau e la pct maxim al peretelui imediat sub tavan ? Izolatie adica termoizolatie ? Polistiren pe exterior sau altceva ?
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • florianvasile
                            Incepator
                            • 19.ian.2016
                            • 58

                            #58
                            Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                            viteza aerului ( la -8 grade temp .exterioara ) a fost 3m/s pe o deschidere de 84 cm patrati
                            aerul intra din exterior cam la 60 de cm deasupra podelei ( am luat aceasta dimensiune arbitrar ) si iese spre exterior la nivelul tavanului
                            in interior aerul intra la nivelul podelei si iese in tavan
                            polistiren extrudat pe perete si expandat spre interiorul camerei
                            astazi viteza aerului la o temp ext de +2 grade viteza aerului este de 0,6 m/s

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              #59
                              Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                              O poza ar face cat 1000 de cuvinte , se poate ? E un sistem " home made " ?
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • florianvasile
                                Incepator
                                • 19.ian.2016
                                • 58

                                #60
                                Răspuns la: Ventilare cu recuperare de caldura

                                sal poza pot face nu ma deranjeaza dar nu ai ce sa verzi ...un tavan ce are o grila si alta grila pe peretele exterior totul este introdus in izolatie
                                da este un produs home made !

                                Comentariu

                                Procesare...