Amplasare calorifer suplimentar in hol - apartament bloc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • intransingentul
    Membru Marcant
    • 26.iul.2012
    • 996

    #16
    Răspuns la: Amplasare calorifer suplimentar in hol - apartament bloc

    Postat în original de spik1
    Evaziv spre misterios....poate ne curmati suferinta si ne explicati ce si cum!!!
    Foarte bine, puneti si dvs paie pe foc si duceti totul la extaz.
    A facut o afirmatie gresita, a fost o idee nu tocmai buna, si cei cu asta?
    Incearca sa dreaga busuiocul, si dvs faceti la fel daca este cazul, eu la fel.
    poate ne curmati suferinta
    Sunteti suferind? De ce anume?
    De ce vorbiti la plural?
    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

    Comentariu

    • moru
      Incepator
      • 22.feb.2012
      • 12

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Amplasare calorifer suplimentar in hol - apartament bloc

      Stiu ca postez tarziu, dar am vrut sa revin cu varianta aleasa in cele din urma.
      Am ales alt perete pentru pozitionarea caloriferului si implicit un alt punct de conectare la instalatie.
      Am inlocuit si caloriferul din baie cu unul mai mare (700mm in loc de 400).

      A trebuit sa echilibrez instalatia din retur ca sa mi se incalzeasca toate caloriferele in acelasi timp, altfel caloriferele din ultimele camere se incalzeau mai tarziu. Mai exact, am reglat robinetul caloriferului din hol spre inchis si am mai inchis si caloriferul din bucatarie pentru acestea se incalzeau primele.

      Consumul e relativ similar, dar confortul mai mare. Nu pot sa estimez exact consumul pentru ca anul asta a fost mai frig si am avut si sufrageria incalzita fata de anul trecut (doi pereti exteriori + tavanul). Diferentele de cost au fost de aprox +50 lei, 350 pe decembrie fata de ~300 anul trecut.

      Anul asta ma gandesc sa izolez pe interior tavanele, insa nu stiu cat de eficient va fi tinand cont si de peretii exteriori. Mi-e teama sa nu fac condens pe pereti izoland doar tavanul (stau la ultimul etaj).
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      Procesare...