Circuit ventilatie casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • geticul
    Incepator
    • 06.feb.2007
    • 50

    Circuit ventilatie casa noua

    Sper ca la primavara sa demarez lucrarile la noua casa si cu aceasta ocazie vreau sa folosesc un sistem de ventilatie.

    Pana acum m-am uitat pe net si nu m-am lamurit cu toate.

    Ce nelamuriri am:
    - circuit principal pe unde vine aerul proaspat si circuitul pe unde iese aerul viciat e bine sa il fac cu teava de 110mm (aluminiu sau plastic)?
    - circuitele care merg/vin la camere (guri de dispersie/evacuare) sa fie facute cu tevi mai mici ( de 50 mm, plastic/aluminiu)?
    - daca imi permite situatia se poate face direct circuitul de 50 mm direct din recuperatorul de caldura? sa nu mai folosesc magistrale de 110.
    - gurile de evacuare a aerului viciat unde se monteaza, in partea superioara a camerei sau inferioare? Mi se pare normal sa fie in partea inferioara pentru ca acolo se acumuleaza dioxidul de carbon, nu in partea superioara. Daca s-ar monta in partea superioara ar insemna ca trebuie sa ai o viteza a aerului care intra in camera destul de mare sa poata sa mute stratul de CO2 in partea superioara sa fie evacuat, ceea ce ar insemna un curent care nu il vreau in camere.

    Multumesc pentru sfaturi anticipat.
    Pana nu faci cu mana ta, nu castigi experienta necesara.
  • geticul
    Incepator
    • 06.feb.2007
    • 50

    #2
    Răspuns la: Circuit ventilatie casa noua

    NIci chiar o idee sau un raspuns?
    Pana nu faci cu mana ta, nu castigi experienta necesara.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6867

      #3
      Răspuns la: Circuit ventilatie casa noua

      oare este un subiect nou ? sigur nu este , de cind a inceput sa se etanseze mai bine casa au inceput sa apara probleme cu aerisirea dar rezolvarea acestor probleme este de actualitate.

      continuati discutia aici .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • florianvasile
        Incepator
        • 19.ian.2016
        • 58

        #4
        Răspuns la: Circuit ventilatie casa noua

        buna ziua ...eu am raspuns ....pentru ca au aparut intrebarile si la ...ventilatie cu recuperare de caldura ....astept comentarii

        Comentariu

        • gabi2018
          Incepator
          • 01.aug.2017
          • 26

          #5
          Răspuns la: Circuit ventilatie casa noua

          Salut, circuitul se dimensioneaza de catre proiectant, cu diametre si tot ce trebuie. O tubulatura cu diametru mai mic inseamna o viteza mai mare a aerului si mai mult zgomot.
          Sa inteleg ca ai ales o centrala de ventilatie cu recuperare de caldura?

          Comentariu

          Procesare...