Extimare consum incalzire prin pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mutilaila
    Membru Marcant
    • 11.oct.2006
    • 903

    Extimare consum incalzire prin pardoseala

    M-ar interesa de fapt care sunt tarifele pentru manoepra practicata pentru montarea gipscartonului, pe metru patrat.
    O manopera in general pentru un tavan de 60 metri patrati care ar trebui placat cu gipscarton in totalitate, dupa care sa se execute forme coborate tot din rigips, in care sa se incadreze spoturi si lumini indirecte.
    Cu aproximatie m-ar interesa pretul la care ajung pe manopera incluzind constructia din gipscarton plus instalatia de curent spoturile ar trebui sa ajunga la vreo 45 buc.
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 749

    #2
    Salut!
    Nu stiu cum se lucreaza in zona ta,dar un pret acceptbil poate fi de 300 Euro pentru plafon, instalatie electrica si montaj spoturi,iar pentru ce vrei sa faci in plus,in functie de complexitate poate ajunge la inca 200 Euro!
    E mult,e putin,doar tu hotarasti!
    Sper ca nu trebuie sa vinzi casa sa-ti faci plafonul!
    Bafta!

    Comentariu

    • mutilaila
      Membru Marcant
      • 11.oct.2006
      • 903

      #3
      de fapt suntexista un plafon drept pe toata suprafata de 60 metri patrati dupa care ar trebia facut roata un chenar de 0,5 m iar in mijloc sa se puna un dreptunghi coborit la 0,5 m mai jos in care se vor pune spoturi iar in dreptunghiul acesta trebuie sa intre alt dreptunghi tot la aceasi inaltime.zona in care lucrez se cam plateste cu 150.000 lei metru patrat de rigisp montat.alta intrebare ar fi.cum se se prind coltarele in cercuri sau in locuri in care exista curburi? [/b]

      Comentariu

      • codreanu
        Membru
        • 18.sep.2006
        • 263

        #4
        exista coltare din plastic speciale pentru curburi

        Comentariu

        • V_75g
          Incepator
          • 10.mar.2007
          • 24

          #5
          Manopera amenajari interioare

          Vreau sa-mi renovez in intregime apartamentul de doua camere si, ca orice om intelept, nedorind sa apelez la "meseriasi", am cerut oferte unor firme specializate. Am fost socata sa constat, ca doar manopera pentru un apartament de 50 mp variaza intre 2500 si 3000 euro! E adevarat, vreau sa-l renovez total, de la decopertat pereti, regletuit, lavabila, gresie, fainta pana la insalatii sanitare si electrice etc, insa mi se pare enorm ca doar manopera sa ajunga la aceste sume. Cand mi-am facut socotelile si am adaugat materialele, gresie, faianta, usile de interior, usa de la intrare, mobila, electrocasicele si decoratiunile, am constatat ca minunatul meu apartament de 2 camere, va "inghiti" aproape 15.000 euro, din care doar manopera pentru lucrari poate ajunge la 3000 euro! Voi ce parere aveti de aceste preturi pe manopera, vi se par realiste? Astept parerile voastre.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13008

            #6
            Comparand sumele avansate de tine: 15.000 EURO din care 3000 EURO manopera, as spune ca este un raport normal, 4/1.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • V_75g
              Incepator
              • 10.mar.2007
              • 24

              #7
              Nu este daca ma gandesc ca as vrea sa investesc mai mult in altele, ca de exemplu: mobilier, electrocasnice etc. Dar cum imi bugetasem renovarea la cel mult 10.000 euro (si nu luasem in calcul manopera la 3000), voi fi nevoita ori sa mai renunt la anumite "mofturi", ori sa mai caut firme sau "meseriasi" mai accesibili. Asta-i viata!

              Comentariu

              • alexis
                Living Legend
                • 05.nov.2006
                • 1318

                #8
                Eu am vazut in filme si pe viu in Germania ca atunci cand vrei sa renovezi un apartament iti faci singur, lavabila , vopsea, lac, chestii, dc ai fitze si vrei sa iti faca altii platesti! Compromis nu exista! Sau poti sa-l iei pe "nea Ilie" care cand lucreaza si fumeaza si o sa ai o lavabila mixta! .......
                La ce materiale sunt in ziua de azi , ori iti faci singur ori platesti...
                faci o casa si pentru urmasii tai

                Comentariu

                • mx81
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2006
                  • 322

                  #9
                  Pretul este corect . Moca nu se poate . "Meseriasi " tot la pretul acesta vor ajunge , dar calitate 0 , garantie lucrare 0 .

                  Comentariu

                  • rs
                    Incepator
                    • 27.ian.2007
                    • 51

                    #10
                    Pretul este corect si macar ai pe cine sa dai vina daca nu iese bine. Ce naiba chiar pe gratis nu se poate. Ori platesti pe cineva ori faci tu in locul lor.Mare atentie unde reduceti bugetul, rezultatul risca sa fie catastrofic si in loc de 2000-3000 euro o sa-i pierdeti sipe aia din materiale

                    Comentariu

                    • Moldovan Vasile Dan
                      Membru Marcant
                      • 15.nov.2006
                      • 419

                      #11
                      Manopera amenajare locuinta - socant!!!

                      nu vreau sa va descurajati dar preturile sunt corecte.
                      daca vreti sa le reduceti atunci incercati la instalatii pt. ca acestea sunt mult mai scumpe decat zugravit,faianta....Si inca ceva:exista o regula nescrisa in amenajarile interioare si anume : daca calculezi dupa ce ai terminat totul constati ca ai cheltuit DUBLU fata decat ti-ai propus.

                      Comentariu

                      • ssilvviu
                        Membru
                        • 09.aug.2006
                        • 245

                        #12
                        Daca aveti noroc puteti gasi meseriasi cu care sa scoateti manopera la 1000-1500, dar trebuie sa stiti ce sa le cereti si sa stati cu ei, ca altfel....

                        Nu ati precizat unde locuiti, in orasele mari la fel sunt si preturile.

                        Comentariu

                        • V_75g
                          Incepator
                          • 10.mar.2007
                          • 24

                          #13
                          Multumesc tuturor celor care au raspuns, este excelent ca exista un astfel de forum si ca ne putem informa corect despre ce se intampla in acest domeniu.
                          Singuri nu ne putem face lucrarea, nici eu nici sotul meu nu suntem prea talentati in domeniu, asa ca nu-mi ramane decat sa accept situatia. Neavand informatii, cand am aflat costul manoperei, primul gand a fost ca se exagereaza, insa acum, dupa ce am citit raspunsurile voastre, constat ca asta este piata, deci ma resemnez. Vreau sa apelez in continuare la o firma specializata si nu la "nea mesterul", tocmai pentru motivele enumerate de voi: garantie, calitatea lucrarii si timpul de executie. Oricum, odata intrata in joc, nu mai pot sa ies, insa va voi tine la curent cu pretul la care voi ajunge pentru amenajarea apartamentului (manopera si materiale). Partea cu mobilierul, electrocasnicele si decoratiunile conteaza mai putin, aici pretul variaza in functie de "mofturile" fiecaruia. Dar, daca intereseaza pe cineva, va voi comunica si costul total, doar asa ca sa ne facem cu totii o idee despre costul la care poate ajunge renovarea totala a unui apartament de doua camere (50 mp), in Bucuresti. Bafta tuturor celor care se lupta cu aceeasi problema si ... "sa ne tina buzunarul"!

                          Comentariu

                          • expertparchet
                            Living Legend
                            • 16.iun.2006
                            • 1269

                            #14
                            ssilvuule aia de 1000euro atat vor si lucra de 1000 euroi!!!

                            Comentariu

                            • idg
                              Membru marcant
                              • 18.iun.2004
                              • 321

                              #15
                              Postat în original de viorel.stanculescu
                              Comparand sumele avansate de tine: 15.000 EURO din care 3000 EURO manopera, as spune ca este un raport normal, 4/1.
                              Nu, nu este normal, gandeste-te ca din aia 15000 o mare parte o ocupa electrocasnicele, iar daca faci calculele iese ca un mp te costa 60 de euroi, adica vreo 2milioane!!!
                              E putin?
                              Ar trebui sa puna faianta de vreo zece ori...

                              Comentariu

                              Procesare...