Boiler cu dubla serpentina si rezistenta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • darid
    Incepator
    • 05.sep.2006
    • 14

    Boiler cu dubla serpentina si rezistenta

    Buna seara,

    Credeti ca poate fi utilizat un boiler (280litri) cu dubla serpentina si rezistenta ca in schita atasata?
    Adica sa produca ACM suficienta pentru o familie de 4 persoane (consum lunar 4-5mc ACM)
    si sa fie folosit la mentinerea temperaturii de 20 grade atunci cand nu se face focul in cazanul cu lemne - pe timpul zilei cand nu sta nimeni acasa de la 7.00 - 19.00, astfel incat seara sa nu fie casa rece si cel mai important serpentinele din el sunt suficient de mari pentru transferul termic de la cazan la incalzirea prin pardoseala?
    Casa o sa fie construita anul asta cu izolatie ok si suprafata de incalzit in jur de 90mp, inaltime camere 2,75m.


    Multumesc.
    Fișiere Atașate
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2298

    #2
    Răspuns la: Boiler cu dubla serpentina si rezistenta

    Postat în original de darid
    Buna seara,

    Credeti ca poate fi utilizat un boiler (280litri) cu dubla serpentina si rezistenta ca in schita atasata?
    Adica sa produca ACM suficienta pentru o familie de 4 persoane (consum lunar 4-5mc ACM)
    si sa fie folosit la mentinerea temperaturii de 20 grade atunci cand nu se face focul in cazanul cu lemne - pe timpul zilei cand nu sta nimeni acasa de la 7.00 - 19.00, astfel incat seara sa nu fie casa rece si cel mai important serpentinele din el sunt suficient de mari pentru transferul termic de la cazan la incalzirea prin pardoseala?
    Casa o sa fie construita anul asta cu izolatie ok si suprafata de incalzit in jur de 90mp, inaltime camere 2,75m.


    Multumesc.
    De ce nu incercati o instalatie "corecta" si anume cazanul conectat la un puffer si la boiler, iar din puffer plecat spre instalatia de IPAT?

    Daca ati termoizola casa conform C107, cazanul ar avea o putere de circa 30 kw (adica sa intre in el circa 15-17 kg lemne, caci la asta m-am raportat), iar pufferul undeva la 500-600 litri.

    Boilerul, pentru un consum de 5 mc/luna nu ar depasi 120-150 litri.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • darid
      Incepator
      • 05.sep.2006
      • 14

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Boiler cu dubla serpentina si rezistenta

      Postat în original de cheluakame
      De ce nu incercati o instalatie "corecta" si anume cazanul conectat la un puffer si la boiler, iar din puffer plecat spre instalatia de IPAT?
      Va multumesc pentru raspuns.

      Pentru ca as vrea ca atunci cand sunt plecat in delegatii, copiii si sotia sa NU se chinuie cu facutul focului. Initial m-am gandit la o centrala electrica care sa preia incalzirea, dar apoi am vazut acest tip de boiler si m-am gandit ca are putere electrica suficienta sa faca fata la incalzire cand este cazul si sa tina rol de puffer cand este folosit cazanul. Probabil ca e prea mic pentru puffer dar nu as vrea sa consume prea mult cand este folosit doar pe post de boiler, vara cand nu mai facem focul in cazan.
      Credeti ca ar fi mai bine cu centrala electrica in loc de boiler sau cu centrala electrica si un boiler mai mic?



      PS. O sa vreau sa leg si un panou solar pentru ACM la un moment dat (cand va permite bugetul) sa reduc consumul electric pe timpul veri si al zilelor insorite.

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2298

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Boiler cu dubla serpentina si rezistenta

        Postat în original de darid
        Pentru ca as vrea ca atunci cand sunt plecat in delegatii, copiii si sotia sa NU se chinuie cu facutul focului. Initial m-am gandit la o centrala electrica care sa preia incalzirea, dar apoi am vazut acest tip de boiler si m-am gandit ca are putere electrica suficienta sa faca fata la incalzire cand este cazul si sa tina rol de puffer cand este folosit cazanul. Probabil ca e prea mic pentru puffer dar nu as vrea sa consume prea mult cand este folosit doar pe post de boiler, vara cand nu mai facem focul in cazan.
        Credeti ca ar fi mai bine cu centrala electrica in loc de boiler sau cu centrala electrica si un boiler mai mic?
        In cazul acesta, ce v-ar retine sa montati 1-2 rezistente de 2-3 kw in pufferul respectiv, ca si varianta alternativa?
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • darid
          Incepator
          • 05.sep.2006
          • 14

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Boiler cu dubla serpentina si rezistenta

          La multi ani!!!
          Va salut. Nu m-a retinut nimic si acum ma incalzesc cu varianta alternativa adica cu puferul cu rezistenta care este pe cale sa devina varianta principala.
          Va rog sa imi spuneti daca as putea insera cu succes in circuit si panouri solare presurizate care sa ma ajute in sezonul rece. As prefera sa investesc in panouri decat intr-o centrala pe lemne.
          Sunt eficiente in sezonul rece sau sunt bune doar pe timpul veri?
          Dan

          Comentariu

          Procesare...