Sfat montare aparat Aer Conditionat pentru apartament cu 3 camere( aprox 70mp)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • man.energie
    Incepator
    • 22.iun.2016
    • 1

    Sfat montare aparat Aer Conditionat pentru apartament cu 3 camere( aprox 70mp)

    Buna ziua!

    Locuiesc intr-un apartament cu 3 camere, la etajul 3, iar caldura din aceasta perioada a anului a devenit insuportabila. Doresc sa instalez aparate de aer conditionat, astfel incat sa reusesc sa schimb temperatura din casa, insa mentionez ca nu ma simt prea bine atunci cand aerul conditionat functioneaza intr-o incapere. Asadar preferam instalarea unui singur aparat AC de 24000 BTU pe hol, insa am citit pe net ca nu este recomandat. Toate cele 3 camere sunt locuite frecvent ( 2 dormitoare si sufrageria).

    Daca este cineva profesionist in acest domeniu si ma poate ajuta cu un sfat, ii multumesc de pe acum. Am atasat si o schita cu apartamentul si cum ma gandesc eu sa montez aparatele.
    As dori totusi sa realizez cat mai putine gauri in locuinta( din aceasta cauza m-am gandit doar la un aparat de AC).

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0001.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	339,2 KB 
ID:	641189
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0001 - Copy.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	354,0 KB 
ID:	641190
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Răspuns la: Sfat montare aparat Aer Conditionat pentru apartament cu 3 camere( aprox

    Probabil este o grinda acolo unde ati spus brau. Un singur aer conditionat nu este o solutie pentru ca aerul nu va circula peste tot, datorita configuratiei apartamentului. Se pot instala 2 unitati de climatizare pe camerele cele mai expuse iar orientarea unitatilor interioare sa fie spre usile de acces sau favorabile circulatiei aerului spre usa de iesire din camere.

    Comentariu

    Procesare...