Alegere cos fum necunoscuta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Catalin Avadanii
    Incepator
    • 11.iul.2016
    • 1

    Alegere cos fum necunoscuta

    Va salut pe toti utilizatorii acestui forum,
    Caut de peste 1 saptamana o solutie tehnica, astfel va cer ajutorul.
    Se da: Un foisor acoperit si inchis din lemn, peretele fiind de dulapi (5 cm), polistiren interior de 10 cm, lambriu de 1,2 cm. Am cumparat o soba tip cizma din teracota cu evacuare fum de 12 cm.
    Se cere: Un cos evacuare fum care va avea forma de L, si trebuie sa-l trec prin peretele mai sus mentionat. Daca aveti o solutie ieftina dar sustenabila astfel incat sa nu-mi dau foc la constructie va rog sa ma ajutati.
    Va multumesc anticipat,
  • yo8sbg
    Membru
    • 18.feb.2009
    • 136

    #2
    Răspuns la: Alegere cos fum necunoscuta

    Ideea de baza este ca inaltimea cosului sa fie mai mare decat inaltimea casei la cornisa. Restul adica materialele necesare constructiei, cele pentru termoizolatia cosului si constructia in sine le faci dupa eventualele sfaturi ale colegilor sau al unui meserias. Succes.
    Ultima editare de yo8sbg; 01.sep.2016, 17:32.
    Mii de multumiri OAMENILOR...

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2394

      #3
      Răspuns la: Alegere cos fum necunoscuta

      Postat în original de Catalin Avadanii
      Va salut pe toti utilizatorii acestui forum,
      Caut de peste 1 saptamana o solutie tehnica, astfel va cer ajutorul.
      Se da: Un foisor acoperit si inchis din lemn, peretele fiind de dulapi (5 cm), polistiren interior de 10 cm, lambriu de 1,2 cm. Am cumparat o soba tip cizma din teracota cu evacuare fum de 12 cm.
      Se cere: Un cos evacuare fum care va avea forma de L, si trebuie sa-l trec prin peretele mai sus mentionat. Daca aveti o solutie ieftina dar sustenabila astfel incat sa nu-mi dau foc la constructie va rog sa ma ajutati.
      Va multumesc anticipat,
      O idee ar fi din burlane de inox cu diametrul 120 mm.
      Partea din interiorul casei ii puteti lasa neizolat pentru a mai capta o parte din caldura, iar cea din exterior o izolati cu vata bazaltica (nu de sticla) si tabla aluminiu/inox/zincata/etc
      Sau luati cochilii de vata bazaltica caserata pe care le lipiti/uniti cu banda adeziva de aluminiu.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        Răspuns la: Alegere cos fum necunoscuta

        Cosuri de fum gasiti insa va trebui sa luati masuri suplimentare de izolate, atat pe zonele cu strapungeri, pe cele exterioare daca este necesar raportat la tipul de cos de fum, sa protejati lemnul si izolatia din polistiren prin introducerea de izolatie care sa protejeze la foc structurile si alte materiale ce pot fi afectate de caldura. Vata bazaltica este un astfel de material. Ea trebuie amplasata pe cosul de tabla si sa protejeze structurile la foc. Izolatia trebuie acoperita pentru a nu fi afectata de umezeala si precipitatii.

        Comentariu

        Procesare...