Panouri radiante

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ccatalin2916
    Incepator
    • 16.aug.2016
    • 7

    Panouri radiante

    Ce parere aveti despre aceasta solutie de incalzire? Este o decizie buna achizitionarea acestor panouri? Le foloseste cineva? Este vorba despre panourile radiante cu infrarosu. Am auzit multe si as vrea sa le incerc. Voi ce parere aveti? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
  • yo8sbg
    Membru
    • 18.feb.2009
    • 136

    #2
    Răspuns la: Panouri radiante

    Nu e nici-o diferenta (in functionare) fata de un resou.
    Mii de multumiri OAMENILOR...

    Comentariu

    • ccatalin2916
      Incepator
      • 16.aug.2016
      • 7

      #3
      Răspuns la: Panouri radiante

      Ai folosit sau folosesti? Ce parere ai? Merita?

      Comentariu

      • yo8sbg
        Membru
        • 18.feb.2009
        • 136

        #4
        Răspuns la: Panouri radiante

        Eu am citit (pe alt forum) ca unii s-au pacalit. Dar e bine sa cauti tu si sa tragi propria concluzie. Am folosit resou cu turbina (pe vremuri).Eu nu vreau sa te influentez, dar afirmatii de genul "sunt cu pana la 50 la suta mai eficiente decat alt aparat cu incalzire electrica" ma face extrem de suspicios.
        Mii de multumiri OAMENILOR...

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6866

          #5
          Răspuns la: Panouri radiante

          Postat în original de yo8sbg
          Nu e nici-o diferenta (in functionare) fata de un resou.
          E diferenta mare fata de un resou ! Dar sunt ineficiente atata timp cat nu incalzesc aerul din incapere ci doar obiectele din imediata apropiere ca mai apoi acestea sa " radieze caldura " . Inventie fara rost parerea mea .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • yo8sbg
            Membru
            • 18.feb.2009
            • 136

            #6
            Răspuns la: Panouri radiante

            Dar si resoul radiaza infrarosii (ca orice corp cald) si, daca stai aproape, simti radiatia directa. Tigaia in care faceam omleta se bucura de "bronzul" direct! Atunci cand contrazici trebuie sa aduci argumente, asa e colegial.
            Mii de multumiri OAMENILOR...

            Comentariu

            • ccatalin2916
              Incepator
              • 16.aug.2016
              • 7

              #7
              Răspuns la: Panouri radiante

              Nu stiu... Cred ca o sa cumpar. Promit ca o sa va spun cum e... Sper sa nu imi iau teapa.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6866

                #8
                Răspuns la: Panouri radiante

                Postat în original de yo8sbg
                Dar si resoul radiaza infrarosii (ca orice corp cald) si, daca stai aproape, simti radiatia directa. Tigaia in care faceam omleta se bucura de "bronzul" direct! Atunci cand contrazici trebuie sa aduci argumente, asa e colegial.
                Cand ai zis de resou m-am gandit la cel cu rezistenta nu la radiator cu infrarosu .
                Postat în original de ccatalin2916
                Nu stiu... Cred ca o sa cumpar. Promit ca o sa va spun cum e... Sper sa nu imi iau teapa.
                Iei teapa 100% . Pacat de banii aruncati pe geam ca de revandut nu cred ca vei gasi " fraier " .
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • grifonul_alb
                  Incepator
                  • 22.oct.2006
                  • 43

                  #9
                  Răspuns la: Panouri radiante

                  Nu sunt bune aceste panouri radiante deoarece ele incalzesc doar obiectele/corpurile care contin apa.
                  Pereti raman reci, iar umezeala din casa se depune pe acestia (pe pereti), se condenseaza si face mucegai oricat de des ai aerisi iarna.
                  Persoanele care stau in directia panoului o sa simta ca este cald, foarte cald, dar peretii, mobila, alte lucruri de prin casa sunt reci.

                  Are soacra-mea de vreo 4 ani si mie nu-mi place deloc.

                  Alta problema - acele prize termostate care le comanda nu tin mai mult de 3 ani. Au in interior o baterie compusa din 3 baterii mici, de genul AG13, sudate intre ele si de ultimele au sudate picioruse pentru prinderea pe cablaj. Aceasta baterie nu o gasesti pentru a o inlocui, eu cel putin nu am gasit in Bucuresti si in Focsani. Am pus o baterie de dimensiune mai mare , dar la aceeasi tensiune.
                  Releul din priza termostat a cedat si el dupa al treilea an - au ramas contactele sudate. Releul este un model mic, plat si nici pe acesta nu l-am gasit pentru a-l inlocui.

                  Comentariu

                  • gcom61
                    Incepator
                    • 04.iun.2010
                    • 75

                    #10
                    Răspuns la: Panouri radiante

                    Am un prieten ce a importat asa ceva din SUA in urma cu 5 ani.Dupa prima iarna,le-a desfiintat si a cumparat centrala pe gaz si a adaptat-o pe gpl.La intrebarea de ce a renuntat la panouri,a spus,ca toata perioada rece,baietelul sau a fost bolnav.Desi o centrala pe gpl,consuma destul de mult,se pare ca nu ajunge la pretul consumului de energie electrica...(in cazul lui, cel putin...).Acum,s-au bagat gaze la noi si nu se mai pune problema cheltuielilor mari...

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2394

                      #11
                      Răspuns la: Panouri radiante

                      Sunt ok panourile radiante, dar din pacate au preturi piperate.

                      Daca nu aveti gaze din retea, recomand un Inverter bun.
                      Daca nici acesta nu va surade (la temperaturi scazute fac degivrare deasa), atunci puteti opta si pentru panouri.

                      Daca alegeti panouri radiante, va recomand sa le montati astfel incat radiatia lor sa se poata propaga in toata incaperea (de multe ori se alege montarea pe tavan).
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • dadrian80
                        Incepator
                        • 28.iul.2016
                        • 5

                        #12
                        Răspuns la: Panouri radiante

                        Postat în original de ccatalin2916
                        Nu stiu... Cred ca o sa cumpar. Promit ca o sa va spun cum e... Sper sa nu imi iau teapa.
                        Nu cred că este o investiţie bună. Mai bine mai caută mai multe păreri înainte de a cumpăra.

                        Comentariu

                        Procesare...