DIY - Purificator Aer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alexfatu
    Incepator
    • 18.sep.2016
    • 2

    DIY - Purificator Aer

    Salutam la toata lumea,

    Am ales acest forum ca punct de plecare deoarece sunt convins ca este plin oameni care cu adevarat de pot ajuta. Mai ales cand esti la inceput.
    Pe scurt, stau intr`o zona in plina dezvoltare, lucru care inseamna PRAF zilnic. Si cand zic praf spun ca la fiecare 2 zile, golesc aspiratorul de pamant (am fost obligat, de lipsa timpului, sa apelez la un Roomba care, suprinzator, isi face foarte bine treaba, mai ales daca ai in casa si un catel).
    Idea e ca, un purificator ar ajuta si mai mult intreg "eco-sistemul" dar din ce am cautat pe net, se pare la zona de pret <500RON, nu gasesti nimic care sa fie cat de cat notabil (si aici, in principal, fac referire la strict tehnologia din spatele aparatului). Am gasit deferite schite si proiecte DIY asa ca m`am hotarat sa imi fac eu un purificator.
    Voi incepe ... cu unul mic maxim 300mm x 300mm x 300mm
    Cevoi folosi:
    > 2 x Ventilator Noctua NF-A14 PWM, 140mm
    > carcasa MDF (aici o sa calculez / dezenez / merg la un producator de mobila sa ma ajute cu debitarea)
    > filtru carbune activ
    > filtru HEPA
    > folie silicon (pentru a "izola" imbinarile)
    > suruburi / picioruse silicon (pentru a exclude vibratiile si pe cat posibil zgomotul)
    > 2 x grilaj ventilator (mai mult pentru design)
    > potentiometru (sau o metoda sa reglez turatia ventilatorului)
    > switch (daca nu gasesc un potentiometru care sa aiba si pozitia OFF)

    Sper ca nu mi`a scapat nimic. Voi face update pe parcurs.
    Idea e urmatoarea:
    > pentru partea electrica: voi merge la magazinele de electrice din Tei (Bucuresti)
    > pentru ventilator si grilaj: WEB
    > pentru filtre: nu am gasit inca o sursa buna, mai ales pentru filtrul HEPA. >> AICI AM NEVOIE DE AJUTORUL VOSTRU <<
    > pentru silicon: gasit cateva varianta pe WEB, dar nu sunt convins ca e ceea ce caut. >> AICI AM NEVOIE DE AJUTORUL VOSTRU <<

    De ce am ales MDF: vreau sa fac ceva care sa poata fi asortat cu mobila din fiecare camera (si aceasta este facuta ot in format "la comanda")
    De ce am ales NOCTUA: vreau un ventilator care sa aiba randament (2 x 140m3/ora) bun dar in acelasi timp sa fie silentios (2 x 24dB/A). Vedeti aici un top: https://www.quietpc.com/140mmfans

    Idea de la care am plecat: https://www.youtube.com/watch?v=6vGLOw7X2Xo

    Pe moment, cam asta e planul general. M`ar ajuta foarte mult daca m`ati putea indruma spre un loc bun (ONLINE sau OFFLINE) de unde sa pot achizitiona filtrele.

    O zi buna,
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: DIY - Purificator Aer

    Prea mica capacitatea ca sa aiba vreo insemnatate . Parerea mea este ca nu merita . Daca doriti ceva care sa aiba efect trebuie facut la scara mai mare gen dulapior ( portabil , pe roti ) cu o suprafata de aspirare de cel putin 1mp . cu grile suprapuse fixate prin exterior filtrele , altfel la schimbul des care trebuie efectuat ( inlocuire/ spalare filtre ) , daca trebuie demontat panoul spate cu ventilatoarele , e destul de nasol .
    In schimb puteti folosi direct o hota cu filtru de carbon ( schimbabil ) , pasla ( schimbabila ) . incorporata intr-un dulapior mobil care pe langa functia de transport al " purificatorului mai poate avea si alte intrebuintari .
    Daca tot veti face un " purificator io zic sa faceti unul singur si apoi in funtie de rezultate veti decide daca mai merita au ba .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1382

      #3
      Răspuns la: DIY - Purificator Aer

      Locuind intr-o zona destul de circulata si evident imbicsita de fum si praf, m-am tot gindit la asa ceva dar din lipsa de timp, nu am reusit sa concretizez ceva. Daca reusiti sa puneti in opera un purificator, postati daca simtiti o diferenta a aerului notabila. Multumim.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • alexfatu
        Incepator
        • 18.sep.2016
        • 2

        #4
        Răspuns la: DIY - Purificator Aer

        Buna seara baieti,

        Nu contrazic, cu siguranta nu e varianta cea mai eficienta. Pe mine ma intereseaza sa mearga constant si sa am cate 1/camera. Sunt constient daca nu o sa fie un efect WOW pe moment, dar cred ca se va simti in timp.
        Nu as vrea neaparat sa ocup camera cu inca un dulap .. este insa de luat in calcul si varianta de tavan ... Idea unui ventilator mare este ca acesta va fi si galagios.
        Totusi, de unde gasesc filtrele? Ma gandeam sa incerc ceva filtre pentru masina,tot cu cabon si HEPA. Am gasit variante pe AMAZON, dar parca nu as da comanda tocmai de pe amazon.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          #5
          Răspuns la: DIY - Purificator Aer

          Filtrele de aer se pot lua de la mag de piese auto sau de pe orice site online , ideea este sa alegeti un model uzual ca sa fiti sigur ca veti gasi din nou fara sa trebuiasca sa modificati " cutia " .
          Va repet , ceea ce doriti sa faceti va avea efect cel mult placebo ( deci absolut inutil ) . Un sistem de purificare aer se face la alta " scara " si altfel configurat si anume legatura cu exteriorul ( scoate aerul viciat din casa si introduce aer filtrat inapoi ) astfel ventilatorul montat in exterior nu va produce zgomotul deranjant . Acest sistem presupune ca veti tine geamurile mereu inchise , altfel e degeaba .
          Varianta cea mai simpla si ieftina ( cred ca asta e cel mai important la cum puneti problema - sa fie ieftin !! ) este sa montati o panza la geam cand aerisiti si gata nu mai intra praful ...
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Studiez de ceva timp problemele legate de poluarea si praful din Bucuresti. Am studiat si valorile inregistrate de reteaua independenta de monitorizare a aerului (UradMonitor) si studiez de ceva timp filtre auto pentru habitaclu. Exista pe piata multe variante constructive de la elemente clasice de filtrare pana la filtre cu carbon activ si straturi biocide - producatori precum Mann si Mahle au in oferta cele mai avansate filtre (Polifenol si Caremetix).
            Intre timp am inceput si testarea unui produs dedicat pentru filtrarea si umidificarea aerului de la Daikin si rezultatele sunt promitatoare. Vom reveni cu un articol detaliat dupa o testare amanuntita.
            Fișiere Atașate
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • AlecCC
              Incepator
              • 05.nov.2019
              • 9

              #7
              Dupa ce a nascut, sora mea si-a luat un purificator Sharp Plasmacluster cu umidificare. curatarea aerului se face prin imprastierea de ioni dar are si filtre, practic este purificat de doua ori. Acesti ioni se raspandesc in toata incaperea si purifica practic tot aerul, Este foarte interesant sistemul.

              Comentariu

              Procesare...