Centrala condensare - conditii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • data
    Membru
    • 30.oct.2004
    • 119

    Centrala condensare - conditii

    Trebuie sa schimb centrala (din lipsa de profesionisti care sa o repare pe cea de acum)

    Care sunt conditiile ca o centrala sa functioneze in regim de condensare si sa ajunga la minunatul randament de peste 100%?

    Altfel platim de 2 ori mai mult pe o centrala care face exact ce face si o centrala obisnuita ... la jumatate de pret
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    #2
    Răspuns la: Centrala condensare - conditii

    In primul rind suprafata radianta cit mai mare, adica calorifere mari sau incalzire in pardoseala pt a putea merge la un regim jos de temperatura. Cu cit regimul de tepmeratura e mai jos cu atit e mai bun randamentul
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • data
      Membru
      • 30.oct.2004
      • 119

      #3
      Răspuns la: Centrala condensare - conditii

      am inteles ca trebuie ca radiatoarele sa fie "supradimensionate" dar ce insemana asta? cat de "supradimensionate"?

      in alte parti am citit ca trebuie sa existe o diferenta de 20 grd. C intre tur si retur

      in alte parti am citit ca trebuie sa ai o temperatura foarte mica in instalatia de incalzire ... 30 grd. C


      exista specificatii tehnice clare care trebuie indeplinite de calorifere pentru ca centrala sa fuctioneze in regim de condensare?


      sau platim de 2 ori mai mult pe o centrala ... doar ca sa marim profitul unor firme?

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #4
        Răspuns la: Centrala condensare - conditii

        Google e sfant ! Aveti informatie destula ( doar n-o sa cautam noi pt dvs .. ) . Configurarea instalatiei cu radiatoare nu se face dupa ureche pt asta e bine sa angajati ( si sa platiti ) o persoana competenta care sa faca calculele necesare , la fata locului , cu toate informatiile ce trebuiesc ( necesar termic .... ) .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • data
          Membru
          • 30.oct.2004
          • 119

          #5
          Răspuns la: Centrala condensare - conditii

          Postat în original de coby
          Google e sfant ! Aveti informatie destula ( doar n-o sa cautam noi pt dvs .. ) . Configurarea instalatiei cu radiatoare nu se face dupa ureche pt asta e bine sa angajati ( si sa platiti ) o persoana competenta care sa faca calculele necesare , la fata locului , cu toate informatiile ce trebuiesc ( necesar termic .... ) .
          credeam ca forumul e sfant ... la ce mai serveste forumul? ca ne trimita in alta parte?

          scuze pentru ca v-am deranjat, dar nu am cerut dimensiunea caloriferelor si diametrul tevilor si nici instalarea centralei nu o voi face eu, evident ca o vor face cei care se ocupa cu asa ceva


          dar aveti dreptate ... voi cauta pe Google

          daca insa un coleg de forum ar pune o intrebarea a carui raspuns il stiu ... i-as spune cu placere, nu l-as trimite la plimbare

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            #6
            Răspuns la: Centrala condensare - conditii

            Pai daca dumneata ceri o informatie stricta dand niste detalii incomplete , cum ti-ai imaginat ca vei gasi solutia ? Nu a fost cu rautate deloc ( daca dmneata te iei de pe ce zice cineva necunoscut pe un forum ca iti trebuie calorifere mai mari cu 40 % si tu ai casa din carton , pe cine tragi la raspundere daca nu face fata instalatia ?? ) .
            Forumul este pentru situatii concrete cu toate detaliile date , nu pentru presupuneri si chestiuni abstracte ( forum de constructii nu de polemica spirituala ) .
            Ultima editare de coby; 13.nov.2016, 00:36.
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • yo8sbg
              Membru
              • 18.feb.2009
              • 139

              #7
              Răspuns la: Centrala condensare - conditii

              Si-apoi randamente de pana si peste suta la suta nu exista. Este vorba de o eficienta mai mare fata de cele fara condensatie, asta inseamna intr-adevar un randament mai mare dar nu..
              Mii de multumiri OAMENILOR...

              Comentariu

              • data
                Membru
                • 30.oct.2004
                • 119

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Centrala condensare - conditii

                Postat în original de coby
                Pai daca dumneata ceri o informatie stricta dand niste detalii incomplete
                ...
                nu am cerut informatii precise, am spus deja, iar detaliile nu erau necesare pentru ca nu am cerut o solutie tehnica

                am intrebat doar daca centrala intra in condensare in functie de diferenta de temperatura intre tur si retur sau este conditionata de functionarea la temperatura redusa, ca la incalzirea in pardoseala


                oricum, voi cauta informatia cu google ... conform recomandarii binevoitoare

                Comentariu

                • Armata
                  Membru
                  • 14.sep.2008
                  • 251

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala condensare - conditii

                  Raspunsurile cerute le-ai primit din prima de la @Temelye. Dar se pare ca nu ti-au placut/nu le-ai acceptat. Incerc eu sa le reformulez: nu exista o temperatura de la care poti sa zici ca "intra in condensare", daca esti sub ea, iar daca esti peste "nu intra in condensare". Exista o curba de randament care depinde de temperatura. Cu cat ai temperatura mai joasa, cu atat ai randamentul mai mare.

                  Si AI CERUT informatii precise("am inteles ca trebuie ca radiatoarele sa fie "supradimensionate" dar ce insemana asta? cat de "supradimensionate"?" sau "exista specificatii tehnice clare care trebuie indeplinite de calorifere"). Asadar, vezi(pe google, intr-un proiect termic, etc) cum este cu puterea caloriferelor in functie de temperatura apei, vezi ce necesar termic ai nevoie si fa-ti calculul in functie de acesti parametrii care este varianta optima pentru tine.
                  Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                  Comentariu

                  • cristimar
                    Incepator
                    • 20.iul.2007
                    • 49

                    #10
                    Răspuns la: Centrala condensare - conditii

                    Va salut ,avem urmatoarea problema : de curand romstal a schimbat la mine la serviciu ,centrala veche cu 2 n condensare marca nova florida pictor ,faza e ca nu o putem da mai tare si normal ca ne e frig .Meseriasu ne-a zis ca nu se poate regla se regleaza singura in functie de temperatura de afara ,oare asa sa fie ?Ele sunt comandate de la un panou automatizat ce nu ia alta temperatura .
                    Ne puteti ajuta?

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      #11
                      Răspuns la: Centrala condensare - conditii

                      Pe unu din butoanele incercuite cu rosu se poate ridica valoarea AT .
                      Fișiere Atașate
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • cristimar
                        Incepator
                        • 20.iul.2007
                        • 49

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Centrala condensare - conditii

                        Postat în original de coby
                        Pe unu din butoanele incercuite cu rosu se poate ridica valoarea AT .
                        Cele doua centrale sunt conectate la un panou , o automatizare ,de unde se dau comenzile si unde se transmit toti parametrii. Am incercat ce spui tu si am fi dorit sa fie simplu invart la buton insa parametrul se reseteaza probabil ca e din panoul de comanda ,am incercat si acolo sa modificam insa la fel acelasi succes.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          #13
                          Răspuns la: Centrala condensare - conditii

                          Aproape sigur ca instalatia de calorifere ( fiind aceeasi de dinainte cu cealalta CT ) sa nu faca fata la CT in condensare si de aici problemele . Acest aspect nu s-a luat in considerare ....
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Răspuns la: Centrala condensare - conditii

                            Nu exista " nu face fata " ca este cu condensare ...
                            Problema este in acel panou de comanda . Apelati la cine l-a instalat deoarece nici " nu se poate da mai tare " nu exista ....si daca ar exista asta , tot mai ramine un parametru " timpul " ...adica se mareste timpul de functionare .
                            Service , instalatorul centralei ...sau romaneste " ranga in dinti" ....
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • cristimar
                              Incepator
                              • 20.iul.2007
                              • 49

                              #15
                              Răspuns la: Centrala condensare - conditii

                              Este instalata de Romstal ,au fost saptamana asta si au descantat-o acum frig caloriferele insa la ultimul etaj sunt reci,cu vechea centrala nu era asa .Mentionez ca nu s-a umblat la tevi calorifere etc.Consumul.... e la stat ca tot statul i-a gasit pe astia noi....ciocu mic

                              Comentariu

                              Procesare...