Sfat ocolire Puffer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • AndreiEvl
    Incepator
    • 21.aug.2020
    • 6

    #31
    Buna ziua, am un cazan pe lemne la care vreau sa leg un puffer dupa urmatoatea schema:
    1) sus stanga puffer tur cazan pe care leg 2 supape de siguranta de 3 bari
    2) jos stanga puffer retur cazan pe care leg dinspre cazan spre puffer : pompa, vas expansiune, vsna cu e 3 de amestec din cate plec cu by pass spre turul de mai sus
    3) sus dreapta tur calorifere pe care pun o pompa comandata de termostatul de ambient
    4) jos dreapta retur calorifere pe care pun un filtru Y.
    Am urmatoarele nelamuriri
    Schema este corecta?
    Se poate face vro modificare astfel incat nai intai sa se incalzeasca caloriferele si apoi pufferul?

    Comentariu

    • elixir
      Membru marcant
      • 01.nov.2009
      • 368

      #32
      pune si tu un desen, ceva! maginea din capul tau o vezi doar tu!
      nu e nevoie sa ocolesti pufferul, calorifereele se incalzesc la 15 minute din momentul in care centrala incepe sa trimite apa calda in pufer. sai inainte, daca toata instalatia e dimensionata corect, in relatie cu o casa izolata corect!

      Comentariu

      • AndreiEvl
        Incepator
        • 21.aug.2020
        • 6

        #33
        Buna ziua , atasez un desen cum e legata ct si puffer. Ct este clasica de 30 kw , iar pufferul de 1000 l. Problema este ca nu reusesc sa il incalzesc. In aprox 2-3 ore de foc la 70 grade in centrala sa incslzit puffer cu 5 grade.
        Sfaturi? Ma!

        Comentariu

        • elixir
          Membru marcant
          • 01.nov.2009
          • 368

          #34
          tevi cu diametru mult prea mic! ppr 25mm, in interior intra un creion!
          v3c, la fel, am impresia ca e mica!
          in plus(prima pe lista) : ppr la cazan pe lemne? vrei sa scapi de cineva? face focul soacra?

          Comentariu

          • AndreiEvl
            Incepator
            • 21.aug.2020
            • 6

            #35
            Mersi de sfat.
            Am renuntat la vana pt ca era defecta. Acum am reusit sa cresc temperatura, dar cat as face focul nu pot urca mai mult de 60 grade ij puffer
            Nelamuriri:

            1) cat as face focul in cazan, nu pot urca temp in puffer mai mult de 60 grade, care ar fi cauza?

            2) teva zincata sau cupru cu diametru de 1 1/2 care ar fi mai ok si daca diametrul este bun?
            Mersi

            Comentariu

            • elixir
              Membru marcant
              • 01.nov.2009
              • 368

              #36
              teva de 1' e suficienta (sau Cu 2. vana ce marca e?
              cazanul ce marca/model e? combustibilul ce/cum e?
              casa e izolata? de la puffer in casa cum e facuta instalatia?

              Comentariu

              • AndreiEvl
                Incepator
                • 21.aug.2020
                • 6

                #37
                Cazan Gobe Soliterm de 30 kw. De la puffer intalatia e ppr de 25. Intre pufer si cazan 1 m distanta. Lemne uscate de 2 ani si carbuni. La vana am renuntat ca nu functiona.
                Cat timp am avut vana in 4 ore de foc la 70 g in cazan, in puffer aveam la nivelul de jos 25 g si la jumate 30, care nu urcau mai mult de 5 grade.
                Dupa ce am renuntat la vana am 60 grade jos si jumate, dar nu reusesc sa urc mai sus temperatura

                Comentariu

                • elixir
                  Membru marcant
                  • 01.nov.2009
                  • 368

                  #38
                  vana este foarte importanta! mai ales la un cazan din fonta! lipsa ei poate, in anumite situatii, sa duca la craparea cazanului!
                  iti recomand sa folosesti de la Esbe, sunt cam cele mai bune de pe piata noastra!
                  in rest, ridica temp in cazan si se va incalzi si pufferul!
                  cazanul e cel cu controler electronic?
                  dupa puffer, nu ai spus cum e instalatia! dar banuiesc ca e la fel de simplista, adica trimiti apa in calorifere la temp din puffer!
                  daca e asa, atunci cauta aici pe forum si o sa gasesti cam cum ar trebui sa fie!

                  Comentariu

                  • AndreiEvl
                    Incepator
                    • 21.aug.2020
                    • 6

                    #39
                    Asta este schema.
                    Este ok asa.
                    Multi mi au zis sa renunt la vana de amestec. Pana sa renunt la ea nu reuseam deloc sa urc temp din pufer. Acum ajunge la 60 grade, dar nu o pot urca mai mult. In afara de a schimba teava cu o teava cu diametrul mai mare care ar mai fi solutiile?

                    Comentariu

                    Procesare...