Condens pe vasul WC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristianhaulica
    Incepator
    • 22.iun.2005
    • 60

    Condens pe vasul WC

    Buna.

    Ce se poate face cu un vas WC care mai mereu face condens pe exterior? (marefer la vasul cu apa)

    Vasul e din acela ceramic, pozitionat direct pe WC.

    Am vazut undeva la niste vase din plastic ca aveau un fel de izolatie din polistiren la interior. E posibil sa izolez vasul cumva, pe dinauntru, ca sa nu mai faca condens? (problema nu e chiar banala, petru ca vasul nu e paralelipiped perfect, ci e destul de rotunjit)

    Multumesc

    PS. In baie nu e umezeala excesiva, intrucit aerisesc frecvent (vara geamul sta tot timpul deschis). Alte probleme de mucegai/condens/igrasie nu sunt.
  • cuciuch daniel
    Membru Marcant
    • 31.oct.2005
    • 358

    #2
    problema ta cred ca este de la o slaba ventilatie in baie, umiditatea fiind foarte crescuta rezulta condens. presupun ca este si frig la tine in baie, acest mediu favorizeaza condensul. de izolat nu poti, si cu alt vas daca ai cumpara la fel ai patii
    in concluzie: trebuie sa cresti temperatura din camera, si sa aerisesti mai des. asa nu ar trebui sa mai ai probleme
    va multumesc de raspunsuri.

    Comentariu

    • valeriu ciprian
      Membru Marcant
      • 09.feb.2006
      • 895

      #3
      Eu am facut pt. parintii mei o tava din tabla pe care am pus-o sub bazin iar apa se strangea in ea.Dupa un timp am schimbat bazinul....50 ROL

      Comentariu

      • break_noon
        Membru
        • 19.dec.2005
        • 138

        #4
        dupa cum zicea cel care a deschis acest subiect, vara aeriseste toata ziua, deci nu e problema de aerisire.

        problema apare deoarece apa care intra in vas este rece, iar in casa, daca este cald, si umezeala, chiar si scazuta, se va depune pe vas. daca ar fi rece in baie, nu s-ar mai face condens, toate suprafetele avind aceeasi temperatura.

        o solutie ar fi sa izolezi pe interior cu polistiren, taiat destul de subtire, ca sa nu iti ia din volumul vasului si lipit pe interior, poate cu silicon, sau asa ceva, sau, mai simplu, dar in timp mai scump, sa alimentezi vasul de WC cu apa calda, si atunci nu mai apare problema condensului.

        solutia cu apa calda nu ar fi chiar asa de rea, ca si daca ai centrala si daca esti la incalzire centralizata, primii litrii de apa vor fi mai reci, deci, ar putea merge, in vas sa nu intre chiar apa fierbinte. doar ca va fi mai scump.

        poti si schimba vasul cu altul, izolat, daca gaesti modelul respectiv, dar la cum am vazut vasele astea, unele chiar daca au acea izolatie, tot mai transpira, pentru ca e polistiren de 5 mm, si probabil ca in timp se mai si infiltreaza apa intre polistiren si peretele vasului

        Comentariu

        • cristianhaulica
          Incepator
          • 22.iun.2005
          • 60

          #5
          Postat în original de break_noon
          o solutie ar fi sa izolezi pe interior cu polistiren, taiat destul de subtire, ca sa nu iti ia din volumul vasului si lipit pe interior, poate cu silicon, sau asa ceva, sau, mai simplu, dar in timp mai scump, sa alimentezi vasul de WC cu apa calda, si atunci nu mai apare problema condensului.
          La asta ma gindisem si eu... dar vasul avind peretii curbati, oricit as incerca eu sa tai polistirenul n-o sa iasa perfect... sa se lipeasca bine de vas, si ori o sa intre o tona de silicon, ori o sa se infiltreze apa... si n-am facut nimic.

          Exista oare pe undeva vre-un material izolator , dar care sa fie flexibil?, ca sa-l pot fixa mai usor?

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            Un material flexibil si subtire ar putea fi PLUTA.

            Merge?
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Viorel_Virdol
              Incepator
              • 15.sep.2006
              • 3

              #7
              Cred ca solutia cea mai simpla ar fi sa schimbi vasul de la WC cu unul care are deja un strat izolator de polistiren la interior(Exp.: GEBERIT). Nu este o cheltuiala prea mare avand in vedere ca vei rezolva precis problema.

              VV

              Comentariu

              • Ing. Teodor BALAN
                Membru
                • 25.feb.2006
                • 268

                #8
                Postat în original de Viorel_Virdol
                Cred ca solutia cea mai simpla ar fi sa schimbi vasul de la WC cu unul care are deja un strat izolator de polistiren la interior(Exp.: GEBERIT). Nu este o cheltuiala prea mare avand in vedere ca vei rezolva precis problema.

                VV
                EXACT!!!
                Poate ca pana la urma este cel mai simplu si mai eficient mod de a rezolva problema!!! Chiar daca nu neaparat si cel mai ieftin! Dar este SIGUR!

                Cu stima, ...
                Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

                Comentariu

                • Serban Valentin
                  Membru Marcant
                  • 12.nov.2006
                  • 384

                  #9
                  Răspuns la: Condens pe vasul WC

                  Intre timp s-a gasit vreo solutie pentru acest neajuns ? M-ar interesa .

                  Comentariu

                  • IancuMIC
                    Membru
                    • 27.ian.2013
                    • 276

                    #10
                    Răspuns la: Condens pe vasul WC

                    Dupa ~7 ani de "studiu" , oamenii au ajuns la concluzia ca e mai bine sa folosesti un vas cu izolatie din polistiren pe interior; coincidenta sau nu, eu utilizez cam din aceiasi perioada vasul de la Geberit.

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      #11
                      Răspuns la: Condens pe vasul WC

                      Postat în original de Serban Valentin
                      Intre timp s-a gasit vreo solutie pentru acest neajuns ? M-ar interesa .
                      Cred ca sunt si alte firme ce comercializeaza vase cu izolatie la interior, asa ca nu o sa va fie greu sa rezolvati problema.

                      Comentariu

                      • Serban Valentin
                        Membru Marcant
                        • 12.nov.2006
                        • 384

                        #12
                        Răspuns la: Condens pe vasul WC

                        Unde pot găsi un vas de wc din ceramica cu anticondens, montaj pe scaunul de wc?
                        La Dedenam, Bricodepot, Praktiker nu am găsit.

                        Comentariu

                        • Serban Valentin
                          Membru Marcant
                          • 12.nov.2006
                          • 384

                          #13
                          Răspuns la: Condens pe vasul WC

                          Am gasit ceva la ROMSTAL , dar nu am siguranta ca poate fi montat pe scaunul de wc din ceramica, cu toate ca acestia spun ca poate fi montat https://www.romstal.ro/rezervor-wc-p...-l-p49877.html .Ceva similar am gasit si aici :http://www.muzu.ro/rwc2-rezervor-wc-...nari-rwc2.html
                          Ultima editare de Serban Valentin; 04.dec.2017, 15:24.

                          Comentariu

                          Procesare...