Traseu teava gaze naturale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ghimpe--
    Membru Marcant
    • 22.iun.2008
    • 399

    Traseu teava gaze naturale

    Buna ziua,
    Am facut o schita cu peretele dorit pentru amplasarea unei centrale temice de apartament (alimentare pe gaz).
    Traseul pentru teava de gaz poate fi si cel desenat cu galben sau e musai sa fie cel desenat cu verde?
    Fișiere Atașate
    It's nice to be important, but it's more important to be nice!
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Răspuns la: Traseu teava gaze naturale

    Parerea mea este ca se poate si sub fereastra daca aveti loc.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12086

      #3
      Răspuns la: Traseu teava gaze naturale

      Din pacate nu este voie decit pe sus .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • ghimpe--
        Membru Marcant
        • 22.iun.2008
        • 399

        #4
        Răspuns la: Traseu teava gaze naturale

        Mircea G, imi era frica de raspunsul acesta. Problema este ca spatiul uril din dreapta ferestrei este de doar 47cm si nu am loc si de centrala si de teava de gaz.
        It's nice to be important, but it's more important to be nice!

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12086

          #5
          Răspuns la: Traseu teava gaze naturale

          Depinde de centrala . Daca nu se poate , o pui pe peretele din dreapta , cum te uiti la geam .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • ghimpe--
            Membru Marcant
            • 22.iun.2008
            • 399

            #6
            Răspuns la: Traseu teava gaze naturale

            Da, pe acel perete o sa o montez, desii imi creaza disconfort si mai mare. O sa postez mai tarziu un plan al apartamentului si cat mai multe date in speranta ca voi primii sfaturi in alegerea unei centrale, eu nu ma pricep deloc la acest aspect.

            Avand in vedere ca apartamentul este la parter, credeti ca este vre-o problema (de natura tehnica sau legala) daca doresc sa trag tevile de apa prin subsol? (adica sa cobor cu tevile din centrala prin placa pana in subsol si sa urc cu ele prin ghenele existente pentru tevi din baie si din bucatarie)
            It's nice to be important, but it's more important to be nice!

            Comentariu

            • ghimpe--
              Membru Marcant
              • 22.iun.2008
              • 399

              #7
              Răspuns la: Traseu teava gaze naturale

              Daca acest post nu se incadreaza in topic rog un moderator sa il mute sau sa redenumeasca topicul. (Multumesc)

              Va rog frumos sa ma ajutati in alegerea unei centrale termice. Nu ma pricep deloc si sunt recunoscator pentru orice sfat. Stiu sigur ca va fi cu alimentare pe gaz, 99% sigur ca va fi in condensatie (am vazut ca majoritatea asa sunt) dar in rest sunt in ceata. Puterea de 24kW este suficienta pentru situatia/cerintele mele? Firma/model cu sanse mai mici de a imi creea neplaceri in viitor?

              Am atasat planul apartamentului. In plan bulina galbena este punct de alimentare cu gaz iar bulina albastra este punctul de alimentare cu apa rece (de unde voi alimenta si CT)
              Apartamentul este situat la parter, este umbrit (racoros). Vecini am doar deasupra, in laterale nu. Am izolatie exterioara de 10cm poliestiren eps 80 (cred). Peretii sunt din placi de beton. Inaltimea camerelor este de aproximativ 245cm. Tamplaria exterioare este din PVC cu geam termopan - nimic special.
              Colireferele existente (pe care intentionez sa le pastrez, oricum nu pot monta mai mari de atat) sunt din otel si au urmatoarele dimensiuni:
              -camera de zi: 2.000x600 (geamul are circa 2.100x1050)
              -dormitor : 2.000x600 (geamul are circa 2.100x1050)
              -bucatarie : 600x600 (geamul are circa 1050x1050)
              -baie : 400x600 (geam micut, "de baie" de apartament)



              Noi suntem 2 adulti si un copil, dar iau in calcul un al doilea copil. Sotia este friguroasa asa ca prefer o solutie care sa ii poata asigura confortul termic (mai bine dau un banut in plus decat sa mananc conserve..). Eu urasc sa am variatii de temperatura la apa cand fac dus, din cate am citit cred ca imi trebuie o centrala cu boiler incorporat, posibil sa ma insel.

              It's nice to be important, but it's more important to be nice!

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3621

                #8
                Răspuns la: Traseu teava gaze naturale

                Puterea de 24 kW este arhisuficienta pentru apartamentul dvs. Oricum este mai mare decat necesarul de caldura si nu va functiona niciodata sa sarcina mare. Nu vad o problema in a poza conducta de gaze pe sub fereastra, in linie orizontala.
                Pentru avea un debit mai mare de apa ar trebui ca centrala sa stie acest lucru, sa aiba acel boiler incorporat.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12086

                  #9
                  Răspuns la: Traseu teava gaze naturale

                  De unde ai gaz in " punctul " ala ?
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • ghimpe--
                    Membru Marcant
                    • 22.iun.2008
                    • 399

                    #10
                    Răspuns la: Traseu teava gaze naturale

                    Consultant climatizare, centrala deja achizitionata nu are boiler incorporat dar sper ca prin setarea temperaturii apei calde la o valoare confortabila sa nu fiu nevoit sa o "incropesc" cu apa rece si astfel sa obtin confortul dorit.

                    Mircea G, teava de gaz intra prin perete (la o inaltime de circa 180cm) si coboara imediat circa 50cm. In capat are un "T" unde este conectat momentan aragazul + dop unde voi venii cu teava pentru centrala. (mai explicit: in casa am cot-teava-teu)
                    It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                    Comentariu

                    Procesare...