Termosifonare nedorita (cazan+puffer)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Eagle
    Incepator
    • 05.mai.2008
    • 23

    Termosifonare nedorita (cazan+puffer)

    Am un cazan de 30 kW si puffer de 1000 de litri. Gasiti instalatia in intregime in atasament si o poza cu zona pompelor 2 (incalzire) si 3 (boiler). In general instalatia functioneaza bine dar am o problema doar cand e foarte frig, fac foc mare, se incalzeste tot pufferul la maxim (pufferul este usor subdimensionat, ar mai fi mers 500l) si atunci are loc o circulatie nedorita, prin termo-sifonare cred (doar in caloriferele de la etaj si probabil si in serpentina din boiler). Instalatia este la acelasi nivel cu parterul.

    Oare se poate rezolva cu montarea unei clapete de sens inainte de actuatorul ESBE ?
    Dupa cum se vede am doar supape de sens, montate vertical, pe tur, dupa fiecare pompa.

    Multumesc
    Fișiere Atașate
  • lisapet
    Membru Marcant
    • 02.ian.2012
    • 462

    #2
    Răspuns la: Termosifonare nedorita (cazan+puffer)

    Postat în original de Eagle
    Am un cazan de 30 kW si puffer de 1000 de litri. ... In general instalatia functioneaza bine dar am o problema doar cand e foarte frig, fac foc mare, se incalzeste tot pufferul la maxim (pufferul este usor subdimensionat, ar mai fi mers 500l) si atunci are loc o circulatie nedorita, prin termo-sifonare cred (doar in caloriferele de la etaj si probabil si in serpentina din boiler). Instalatia este la acelasi nivel cu parterul.
    Sa inteleg ca etajul nu prea este folosit, de se considera circulatia naturala - nedorita ?
    Eu unul nu recomand termostate de ambient care sa comande pompa in tandem cu calorifere netermostatabile, ci doar calorifere termostatabile in tandem fie cu pompe cu turatii variabile, fie cu circulatie naturala.
    In concluzie, monteaza la caloriferele de la etaj robineti cu capuri termostatabile, seteaza valorile dorite in acele incaperi si circulatia nedorita se va transforma in una benefica.

    Comentariu

    • Eagle
      Incepator
      • 05.mai.2008
      • 23

      #3
      Răspuns la: Termosifonare nedorita (cazan+puffer)

      Am robinete cu cap termostatabil in toata casa (9 calorifere din 11, doar in bai nu am). Etajul e folosit, caloriferele de la etaj sunt pe 2-3 si cele de la parter pe 5 (maxim) dar tot este o diferenta de temperatura de 1-1,5 grade (e mai cald la etaj).
      Pompa de casa e comandata direct (ON/OFF) de thermostat care e pus pe 21,5 si e la parter in centrul casei.

      Circulatia de care vorbeam e nedorita deoarece incalzesc prea tare cand nu e nevoie, cand in camerele de la etaj sunt 22-22,5 grade nu mai am nevoie sa incalzesc suplimentar. Vreau ca energia termica respectiva sa ramana inmagazinata in puffer si s-o elibereze doar cand e nevoie.

      Am citit undeva ca inlocuirea supapelor de sens cu clapete de sens (montate orizontal) ar rezolva problema.
      O alta solutia ar fi sa mai pun un al 2-lea puffer de 500 litri.

      Comentariu

      • lisapet
        Membru Marcant
        • 02.ian.2012
        • 462

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Termosifonare nedorita (cazan+puffer)

        Postat în original de Eagle
        Am robinete cu cap termostatabil in toata casa (9 calorifere din 11, doar in bai nu am). Etajul e folosit, caloriferele de la etaj sunt pe 2-3 si cele de la parter pe 5 (maxim) dar tot este o diferenta de temperatura de 1-1,5 grade (e mai cald la etaj).

        Circulatia de care vorbeam e nedorita deoarece incalzesc prea tare cand nu e nevoie, cand in camerele de la etaj sunt 22-22,5 grade nu mai am nevoie sa incalzesc suplimentar. Vreau ca energia termica respectiva sa ramana inmagazinata in puffer si s-o elibereze doar cand e nevoie.
        Daca ai robinete cu cap termostatabil in toata casa si la etaj acestea sunt pe pozitia 2-3 - cum de in camerele de la etaj se ajunge si la 22-22,5 prin circulatie naturala?
        Totodata, de ce la parter capurile termostatabile sunt pe pozitia 5? La ce le-ai montat daca le tii mereu deschise? Nu cumva caldura de la parter (care este necontrolata) urca prin convectia aerului la etaj si deaceea acolo este mai cald ?
        In rest cu clapete si stocatoare suplimentare - eu consider ca te complici inutil..

        Comentariu

        • Eagle
          Incepator
          • 05.mai.2008
          • 23

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Termosifonare nedorita (cazan+puffer)

          Postat în original de lisapet
          de ce la parter capurile termostatabile sunt pe pozitia 5? La ce le-ai montat daca le tii mereu deschise?
          Pai daca stiam ca vor fi mereu pe maxim sigur ca nu le mai puneam dar n-am stiut.
          Postat în original de lisapet
          Nu cumva caldura de la parter (care este necontrolata) urca prin convectia aerului la etaj si deaceea acolo este mai cald ?
          La asta m-am gandit si eu, incerc sa rezolv iarna asta printr-un fel de draperie termoizolanta.

          O descriere mai detaliata a intregii centrale se gaseste la linkul de mai jos (sper ca nu incalc regulamentul daca pun linkul):

          Comentariu

          Procesare...