Calorifer cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • david77
    Incepator
    • 29.iun.2006
    • 1

    Calorifer cupru

    Ce parere aveti de caloriferele care au elementi din teava de cupru, aripioare din aluminiu, montate in carcasa de otel? Sunt mai performanti decat caloriferele de aluminiu?
  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    Membru marcant
    • 26.dec.2005
    • 584

    #2
    sunt cele mai BUNE calorifere !!!

    Comentariu

    • Ing. Teodor BALAN
      Membru
      • 25.feb.2006
      • 268

      #3
      Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
      sunt cele mai BUNE calorifere !!!
      Subscriu la opinia D-lui Ing. ZAHARESCU!

      Sunt intr-adevar radiatoare deosebit de performante din punct de vedere energetic si al duratei de functionare. Daca veti trece cu usurinta si peste pret, totul va fi O.K.!

      Cu stima, ...
      Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Poate ar fi util sa faceti si o comparatie a celor doua tipuri de calorifere, punctand fiecare caracteristica importanta a acestora si la sfarsit ar fi mai usor de apreciat daca se merita achizitia acestor calorifere "cele mai bune".
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • ing.GRIGORE ZAHARESCU
          Membru marcant
          • 26.dec.2005
          • 584

          #5
          calorifere

          Caloriferele sunt nu de DOUA tiputi ci de mai multe:
          -fonta
          -otel
          -aluminiu
          -aluminiu cu interior din cupru
          -cupru
          Tipul lor se alege dupa mai multe criterii,pe care tov.Stanculescu nu are cunostinta si nici habar.El bate cimpii ca sa faca punte pe forum nimic altceva.De la vopsit timplarie PVC,pina la spalat calorifer cu dusul,le stie"PE TOATE"

          Comentariu

          • Bobby
            Incepator
            • 26.iun.2006
            • 45

            #6
            Re: calorifere

            Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
            Tipul lor se alege dupa mai multe criterii,pe care tov.Stanculescu nu are cunostinta si nici habar.El bate cimpii ca sa faca punte pe forum nimic altceva.De la vopsit timplarie PVC,pina la spalat calorifer cu dusul,le stie"PE TOATE"
            si care sunt acele criterii ? eu tocmai am dat jos vechile calorifere de fonta si ma intereseaza si pe mine subiectul asa ca va rog ajutati-ne sa alegem.

            Si ce se recomanda pentru racordare, cupru sau pexal, si de ce ?
            NU CONTEAZA REZULTATUL CAT IDEEA IN SINE ... S-AR ALEGE PRAFUL DACA TOTI AR FII CA MINE

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Acelasi ... ca cel de acum cateva luni. Sincer nici nu ma asteptam la altceva din partea dvs.

              Eu am dorit doar sa provoc o discutie pe aceasta tema si sa se povesteasca mai multe despre cele doua tipuri de calorifere care s-au pomenit mai sus (aluminiu si celalalt combinat)

              O sa va donez dvs. punctele de care vorbiti pentru ca eu nu am ce sa fac cu ele. Stiu ce stiu si nu va intereseaza pe dvs. acest aspect si nu vreau sa incep, din nou, aceeasi discutie (de doi lei) in contradictoriu de dragul dvs.

              Nu v-a intrebat nimeni cate tipuri de calorifere sunt si cred ca asa prosti cum ne credeti avem si noi cunostiinta de tipurile existente.
              Cica sunteti profesionist. Sanatate.

              Astept un raspuns la obiect din partea d-lui Balan.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Ing. Teodor BALAN
                Membru
                • 25.feb.2006
                • 268

                #8
                Postat în original de viorel.stanculescu
                .... Astept un raspuns la obiect din partea d-lui Balan.


                Stimati Domni,

                Imi revine misiunea neplacuta si ingrata de a arbitra o situatie pe care nu mi-o doream, cu atat mai mult, cu cat convingerea mea este ca intr-un astfel de forum ideille stiintifice, sustinute de studiile de specialitate se imbina cu ideile rezultate din experienta profesionala acumulata in lungii ani de practica.

                Din pacate riscam sa ne angrenam intr-o disputa similara celei prin care reprezentantii bisericii se agitau dorind sa stabileasca "stiintific" a sexul ingerilor, in timp ce turcii cucereau si ardeau Constantinopolul casa cu casa!

                Atata vreme cat nu dispunem de datele tehnice de catalog pe care sa le putem analiza si compara, totul ramane la simpla apreciere si parere personala, judecand prin cunostintele profesionale si experienta acumulata de fiecare.

                Totodata, apreciez ca ar fi pacat si ca nu am aduce nici un serviciu comunitatii de utilizatori consacrati sau ocazionali apartinand acestui forum sa ne angajam in discutii personale in care pasiunea risca sa inlocuiasca ratiunea!

                Cu stima, ...
                Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13007

                  #9
                  Da, nu este vorba de pasiune dar asta este o anumita mentalitate.

                  Nu am vrut decat sa fie marcate plusuri si nimusuri ale celor doua tipuri de calorifere specificate de autorul mesajului. Evident ca in cazurile in care este necesara alegerea unor corpuri de incalzit , la o situatie specifica, se ajunge la un anumit nivel de detaliu tehnic. In cazul de fata cred ca este utila aceasta comparatie la nivel de principiu.

                  Daca nu se poate, nu se poate. O sa incerc sa caut eu informatiile necesare si zilele urmatoare o sa le ofer tuturor.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #10
                    Ia te uita

                    Calorifere Cupru.
                    Sunt destinate incalzirii locuintelor, spatiilor comerciale, birouri, putand echipa cu succes incalzirea pe perimetrul incaperilor. Sunt executate din elementi din teava de cupru si aripioare de aluminiu montati intr-o carcasa de din tabla de otel vopsita in pulberi epoxi-poliesterice.
                    Cuprul asigura transferul rapid al caldurii, rezistenta la coroziune, greutate redusa, randament ridicat, intretinere usoara, climat ecologic
                    Sunt executate din teava de cupru cu aripioare de aluminiu
                    Rezista la presiuni de pana la 10 bari
                    puterile sunt valabile pentru temperatura apei de intrare de 90°C, temperatura apei de iesire de 70°C si DT=60°C,
                    DT=(Ti + Te)/2 - Ta, Ta = 20°C, temperatura mediului ambiant.
                    TERMEN DE GARANTIE: 10 ANI.

                    INAINTE DE A VA ALEGE CALORIFERUL, CALCULATI PUTEREA NECESARA IN FUNCTIE DE VOLUMUL CAMEREI IN CARE VA FI INSTALAT

                    ALEGEREA UNUI CALORIFER IN FUNCTIE DE VOLUMUL CAMEREI IN CARE VA FI INSTALAT:
                    1. se calculeaza volumul camerei:
                    V = L x l x h
                    2. se multiplica cu constanta 50
                    P = V x 50(Kcal/mc)
                    3. se multiplica cu 1.163
                    P=W/mc
                    4. se alege din lista caloriferul cu valoarea puterii cea mai apropiata de rezultatul obtinut


                    Mentionez ca informatiile sunt preluate de pe un site si nu apartin creierului meu. Asta pentru cei care ne povestesc ca nu stim cat de ... suntem. Eeeee, ne descurcam si ne gasim si singuri informatiile necesare hranirii creierului.
                    Fișiere Atașate
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                      Membru marcant
                      • 26.dec.2005
                      • 584

                      #11
                      Nu a fost discutia sa comparam doua tipuri de calorifere,cum se pretinde de "UNI"
                      Ci o apreciere asupra caloriferelor din cupru.Hai sa uitan principiul comunist de POLICALIFICARE.PRIN CARE NE PRICEPEM LA TOATE.
                      Tov V.S. tot ce misca in lumea noastra este MATEMATICA pe care te rog sa nu o desconsideri,si daca ai complectare INTELIGENTA te rog sa o faci,
                      daca nu,NU.
                      Sa auzim numai de bine !

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13007

                        #12
                        complectare
                        Cititi mai jos ce am intrebat eu, cu buna credinta:
                        Poate ar fi util sa faceti si o comparatie a celor doua tipuri de calorifere, punctand fiecare caracteristica importanta a acestora si la sfarsit ar fi mai usor de apreciat daca se merita achizitia acestor calorifere "cele mai bune".
                        Asta e matematica mea, a dvs. nu are baza atat timp cat comentati pe alaturi. Eu imi permit pentru ca nu am pretentii de profesionist dar sunt sigur ca fac multe lucruri pe care acestia ar trebui sa le faca bine.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2398

                          #13
                          Re: calorifer cupru

                          Postat în original de david77
                          Ce parere aveti de caloriferele care au elementi din teava de cupru, aripioare din aluminiu, montate in carcasa de otel? Sunt mai performanti decat caloriferele de aluminiu?
                          Caloriferele din Al nu pot fi montate pe instalatiile alimentate de termoficare, ci numai pentru centrale termice de bloc. Aceasta deoarece solutia din agentul termic duce la distrugerea Al cu care intra in contact. Ar fi bine sa ne spuneti daca aveti centrala de bloc sau sunteti pe termoficare.

                          Comentariu

                          • mx81
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2006
                            • 322

                            #14
                            Desi polemica imi place nu s-a raspuns la intrebare decit tangential . Care produs este mai performant ? Depinde de conditiile de utilizare ! Exemplu : Care este cea mai buna solutie sa imi duc copilul la cresa : camion Volvo 20t cu ABS si climatizare sau autotractor MAN izoterm de 25 t ?
                            Sper ca ati inteles aluzia : performanta unui produs se stabileste functie de conditiile in care va lucra .
                            Spune-ne te rog unde vrei sa folosesti caloriferul ?

                            Comentariu

                            • July02
                              Incepator
                              • 15.iul.2018
                              • 1

                              #15
                              Răspuns la: Ia te uita

                              Deci exista astfel de calorifere de cupru ? unde se gasesc ? si aveti poze cu acestea ?

                              Comentariu

                              Procesare...