Capacitate centrala termica lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • aurel i
    Incepator
    • 12.nov.2017
    • 1

    Capacitate centrala termica lemn

    buna ziua. am ajuns in etapa in care trebuie sa imi cumpar o centrala pe lemne. am o casa din caramida porotherm de 24 cm,tamplarie pvc cu 3 sticle si un volum de circa 500 m cubi. eu as opta pt o arca aspiro inox,dar nu stiu exact cat de mare imi trebuie sa imi produca si apa calda pt baie,bucatarie etc. de aia va rog pe voi sa imi dati niste sfaturi. cu respect
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Răspuns la: Capacitate centrala termica lemn

    In mod normal va trebui sa faceti un calcul al instalatiei de incalzire, un calcul energetic. Il poate face un furnizor de servicii care va poate furniza atat echipamentul cat si instalarea. In orice caz, la prima vedere nu va fi mai mica de 32KW.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      #3
      Răspuns la: Capacitate centrala termica lemn

      Postat în original de aurel i
      buna ziua. am ajuns in etapa in care trebuie sa imi cumpar o centrala pe lemne. am o casa din caramida porotherm de 24 cm,tamplarie pvc cu 3 sticle si un volum de circa 500 m cubi. eu as opta pt o arca aspiro inox,dar nu stiu exact cat de mare imi trebuie sa imi produca si apa calda pt baie,bucatarie etc. de aia va rog pe voi sa imi dati niste sfaturi. cu respect
      Deci aveti o casa de aprox 100 mp .
      CT de 24 kw este arhisuficienta insa va trebui sa investiti si in termoizolarea zidurilor exterioare si a tavanului .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • Dosarele x
        Membru Marcant
        • 22.iul.2012
        • 522

        #4
        Răspuns la: Capacitate centrala termica lemn

        Postat în original de coby
        Deci aveti o casa de aprox 100 mp .
        Curios!
        500 mc /100 mp = 5 mc/mp
        Deci inaltimea este de 5m?
        Asta este palat nu casa.
        Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

        Comentariu

        • agentul007
          Incepator
          • 15.ian.2016
          • 34

          #5
          Răspuns la: Capacitate centrala termica lemn

          Postat în original de aurel i
          trebuie sa imi cumpar o centrala pe lemne. casa din caramida,volum de circa 500 m cubi. trebuie sa imi produca si apa calda pt baie,bucatarie etc.
          Postat în original de Consultant sanitare
          va trebui sa faceti un calcul al instalatiei de incalzire, un calcul energetic. , la prima vedere nu va fi mai mica de 32KW.
          Postat în original de coby
          Deci aveti o casa de aprox 100 mp .
          CT de 24 kw este arhisuficienta
          Postat în original de Dosarele x
          Curios!
          500 mc /100 mp = 5 mc/mp
          Deci inaltimea este de 5m?
          La 500 de metri cubi plus apa calda menajera cred ca va trebui sa alegeti o centrala termica cu o putere putin mai mare de 34 KW.
          Cca 4kw pt producere apa calda menajera si cca 30 kw pt instalatia de incalzire.
          Pt a avea un raport cat mai aproape de realitate va trebui sa faceti un calcul energetic, asa cum va recomandat si @ Consultant sanitare.
          Nu inteleg de unde a dedus @ coby, ca ar avea casa 100mp?
          Mai mult ca sigur, casa dvs are in jur de 175mp (poate mai mult).
          Deci, centrala recomandata de dansul pare subdimensionata pt necesarul dvs.

          Comentariu

          Procesare...