Problema vana de amestec

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alinescoo
    Membru
    • 18.ian.2008
    • 212

    Problema vana de amestec

    Am o problema si nu stiu exact de la ce provine. Am un cazan Atmos de 50kw impreuna cu un ladomat si o vana de amestec. Atasez o schita mai jos

    Ce am observat: sunt situatii cand de ex pun vana de amestec pe 5 iar temperatura in calorifere merge cam la 60 de grade. Pun pe foc iar dupa cateva ore/a doua zi caloriferele sunt reci. Merg la centrala si apa este la 80 de grade in ea... iar termostatul de dupa pompa imi arata 20-30 de grade. Dau vana pe 10 si imediat isi revine si merge caldura din centrala pe instalatie. Un alt aspect pe care l-am observat e ca atunci cand misc vana de ex de la 10 pe 5 incepe sa se auda ca un "clantanit" metalic in ladomat care variaza ca si intensitate, altadata se aude ca si cum ar cupla ceva sau decupla si apoi se opreste clantanitul. Altadata nu se opreste.

    Ce credeti ca ar putea fi problema? Nu prea pot folosi vana deoarece ma trezesc noaptea ca e rece iar de aici rezulta un consum mai mare de combustibil... nu e tot una ca am vana pe 10 sau pe 5.
    Fișiere Atașate
  • elixir
    Membru marcant
    • 01.nov.2009
    • 368

    #2
    Răspuns la: Problema vana de amestec

    ai o schema de montaj ,,nefireasca", asta ca sa nu spun altfel!
    intrebarea este: cum naiba a funstionat pana acum?

    Comentariu

    • alinescoo
      Membru
      • 18.ian.2008
      • 212

      #3
      Răspuns la: Problema vana de amestec

      @elixir ar fi minunate niste detalii sa inteleg si eu care ar fi motivul sa nu functioneze si ce ar trebui sa fac pentru a remedia instalatia...
      Multumesc.

      Comentariu

      • elixir
        Membru marcant
        • 01.nov.2009
        • 368

        #4
        Răspuns la: Problema vana de amestec

        cam asa ceva:
        o butelie de egalizare, din care a plecii cu circuitele separat: calorifere, boiler.
        pompa calorifere pe retur, dupa vana de amestec! preferabil o vana termostatata, ca sa nu stai mereu sa reglezi la mana..
        in momentul de fata, pompa de pe circuitul caloriferelor creste presiunea pe turul cazan/ladomat, ceea ce nu e firesc!
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • alinescoo
          Membru
          • 18.ian.2008
          • 212

          #5
          Răspuns la: Problema vana de amestec

          @elixir multumesc mult penteru timpul acordat. Nu as vrea sa mai investesc intr-o butelie de egalizare plus ca nici spatiul din camera cazanului nu prea imi permite.
          Exista o alta varianta de reasezare a componentelor curente?

          Comentariu

          • elixir
            Membru marcant
            • 01.nov.2009
            • 368

            #6
            Răspuns la: Problema vana de amestec

            varianta simpla e sa lasi instalatia doar cu ladomatul, fara alte pompe!
            mentii cazanul sub 80C,(74-76) daca reusesti, si totul e ok!
            pentru siguranta, montezi un termostat reglat pe 90C, care sa-ti pormeasca pompa ladomatului daca cazanul ajunge la 90C

            Comentariu

            • alinescoo
              Membru
              • 18.ian.2008
              • 212

              #7
              Răspuns la: Problema vana de amestec

              @elixir multumesc. Daca scot firul de alimentare de la pompa este suficient sau trebuie sa scot complet pompa de pe circuit?

              Comentariu

              Procesare...