Cos centrala pe lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ginar
    Incepator
    • 07.nov.2017
    • 28

    Cos centrala pe lemne

    buna ziua,
    Va cer un sfat:cosul de fum se face inainte de a monta astereala? Mie asa mi se pare normal pentru ca apoi ar trebui decupata tabla care acopera casa insa firma de constructii care construieste spune ca se poate face si ulterior si ca nu intra in etapele constructiei unei case la rosu. Mentionez ca am in constructie casa p+1 si sunt la faza de turnare a placii de beton de la etaj. Centrala termica si cosul va fi intr-o magazie care are perete comun cu baia casei si deasupra magaziei nu am etaj. Deci cosul va fi o parte in magazie si o parte pe peretele baii de la parter respectiv la etaj in exterior si pe peretele baii de la etaj. In magazia trebuie facut un soclu special pentru cos? Nu am inca centrala termica. Se poate face cosul inainte? Recomandati unul construit sau din cele care trebuie doar asamblate. Am vazut ceva in acest sens de la Cemacon 440ron/ metru liniar. Cea mai inalta coama a casei este de 7,20 m. Cine monteaza cosul, exista persoane specializate sau orice constructor. Nu am incredere in firma actuala mai ales ca nu doresc sa il faca si nu as vrea sa faca de mantuiala si sa fiu nevoita sa refac. Mi se pare o cheltuiala mai mare.
    Va multumesc.
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2467

    #2
    Răspuns la: Cos centrala pe lemne

    Postat în original de ginar
    firma de constructii care construieste spune ca se poate face si ulterior si ca nu intra in etapele constructiei unei case la rosu
    Ar fi bine sa faceti cosul acum.
    Dupa va fi mai greu.
    Se complica lucrarile in zona planseelor si la izolarea in zona asterialei si tablei de la acoperis.
    Montati cosul cu o firma specializata.
    Evitati meseriasii "buni la toate".

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1553

      #3
      Răspuns la: Cos centrala pe lemne

      Constructorul dvs, nu are legatura directa cu cosul de fum si centrala. Se poate taia acoeprisul si realiza cosul fara probleme dar se poate realiza si langa anexa, depinde cum si din ce va fi realizat cosul de fum. Daca este cos zidit este una, daca este din inox este altceva. Cel care instaleaza centrala ar trebui sa realizeze si cosul de fum. Un cos de fum zidit necesita fundatie, se poate face in exterior un soclu si apoi racordati centrala la cosul zidit cu tubulatura specifica.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #4
        Răspuns la: Cos centrala pe lemne

        Depinde din ce material il confectionati !
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        Procesare...