Problema calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • terry92
    Incepator
    • 21.nov.2017
    • 2

    Problema calorifer

    Salut,

    De curand m-am mutat intr-un nou apartament. Toate bune si frumoase.
    Cand sa dat drumul la caldura, surpriza, in dormitorul cel mare nu am caldura.
    Tevile care traverseaza camera catre urmatorul etaj sunt caldute, ceea de retur mai mult rece.(Stau la etajul 1)
    La asociatie mi s-a spus ca este posibil sa fie caloriferul de vina(caloriferul este Nova Florida NF).
    Am chemat instalatorul de la asociatia blocului, a venit, a dat jos caloriferul a verificat trece apa prin el, a spus omul ca, caloriferul este bun.
    I-a facut aerisire si pe tur si pe retur.
    A spus ca o sa se mai uite la tevile blocului sa vad mai multe nu stie ce sa ii faca.
    In aceasta seara cand am ajuns de la servici am intrat in camera sa mai verific daca s-a incalzit(il mai verific din cand in cand), caloriferul ardea, este prima data cand nu este rece.
    Am plecat la fotbal cand m-am intors caloriferul rece. Caloriferele din celalalte camera ard.
    Are cineva vreo idee ce se poate intampla?

    PS: tevile sunt schimbate pana la etajul 4 si inapoi mai putin intre mine si parter, omul nu vrea sa le schimbe.

    O seara buna,
  • Negulescu Corneliu
    Membru Marcant
    • 27.iun.2004
    • 842

    #2
    Răspuns la: Problema calorifer

    Daca tot cititi mesajul colegului, va rog sa ma sfatuiti si pe mine.
    Coloana fierbinte, racordul metalic intre coloana si calorifer fierbinte, aproximativ la temperatura coloanei, primii 2-3 elementi ai caloriferului calzi, dar la temperatura inferioara coloanei sau racordului, restul de 12 elementi ai caloriferului, reci, sloi.
    Cred ca este colmatat. Ce pot face ?
    Multumesc !
    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

    Comentariu

    • elixir
      Membru marcant
      • 01.nov.2009
      • 368

      #3
      Răspuns la: Problema calorifer

      aerisit caloriferul, de mai multe ori!
      daca nu se incalzeste, posibil colmatat!

      Comentariu

      • Negulescu Corneliu
        Membru Marcant
        • 27.iun.2004
        • 842

        #4
        Răspuns la: Problema calorifer

        BUNA ZIUA !
        Caloriferul este vechi, din fonta, nu poate fi aerisit ! Nenorocirea e ca nici la racordurile de tur-retur nu pot umbla, ca deja circula agentul termic. Pe tur am "repartitor", un robinet cu termostat.
        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

        Comentariu

        • elixir
          Membru marcant
          • 01.nov.2009
          • 368

          #5
          Răspuns la: Problema calorifer

          se opreste caldura, se demonteaza si curata caloriferul, se monteaza aerisitor( nu inteleg de ce ai asteptat pana acum???) si apoi se face aerisire, cum ziceam la inceput.
          Q tery: daca ai aerisitoare, faci tu aerisirea la cateva zile. posibil ca acel calorifer sa adune aerul de pe traseu( montaj gresit) si va trebui sa refaci aerisirea periodic!
          dureaza 1 minut..

          Comentariu

          • terry92
            Incepator
            • 21.nov.2017
            • 2

            #6
            Răspuns la: Problema calorifer

            Salut elixir,

            Multumesc pentru raspuns.

            Am aerisit caloriferul de mai multe ori. Tot timpul cand il aerisesc curge direct apa nu scoate deloc aer.
            Teava care leaga coloana blocului de calorifer este rece.
            Cei de la asociatie au zis ca s-au convins ca nu este problema de la mine dar au zis ca nu au ce sa faca.Mi s-a spus sa astept in decembrie poate baga presiune mai puternica de la centrala si este posibil sa am caldura, dar este oarecum destul de aiurea sa nu am caldura in dormitor tinand cont ca platesc si cel mai mult din bloc la caldura, au zis pentru ca am calorifere de alumini si se racesc mai repede de aceea platesc mai mult. Nu stiu unde pot merge mai departe sa depun plangere sau ceva in genul sa rezolv problema. Daca are cineva vreo sugestie ar fi bine venita.

            O zi buna,

            Comentariu

            • Negulescu Corneliu
              Membru Marcant
              • 27.iun.2004
              • 842

              #7
              Răspuns la: Problema calorifer

              Caloriferul s-a aflat timp de cca. 2 saptamani in starea descrisa la #2 : coloana de bloc fierbinte, racordul metalic intre coloana si calorifer fierbinte, aproximativ la temperatura coloanei, primii 2-3 elementi ai caloriferului calzi, dar la temperatura inferioara coloanei sau racordului, restul de 12 elementi ai caloriferului, reci, sloi. Dupa care in cam doua zile a inceput sa-si dea drumul. Acum functioneze perfect, toti elementii fierbinti la temperatura turului. Va rog sa ma luminati ! Ce s-a intamplat ? Sa fi fost colmatat partial si in timp agentul termic sa-l fi curatat ?
              Ultima editare de Negulescu Corneliu; 03.dec.2017, 13:41.
              Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

              Comentariu

              • Ovidiu Oradea
                Incepator
                • 04.dec.2017
                • 1

                #8
                Răspuns la: Problema calorifer

                Buna seara,
                Locuiesc intr-un apartament legat la sistemul de termoficare a orasului cu distribuitor separat pe tur si pe retur. Erau 4 calorifere destul de mici in casa legate toate in paralel.
                In camera mare, caloriferul existent nu facea fata pe timp de iarna si am decis sa montam un al doilea calorifer pe acel circuit.
                Chiar inainte de robinetul turului am montat un T prin care am alimentat caloriferul nou.
                Returul l-am legat tot printr-un T sub returul caloriferului vechi.
                In prima iarna ambele calorifere se incalzeau destul de slab dar a fost o problema generala cu caldura in cartierul nostru si nu am facut nimic special.
                Dar acum, abia se dezmorteste unul dintre calorifere doar daca il inchid pe celalalt.
                Nu e o problema cu aerisirea pt ca am montat robineti in loc de aerisitor si nu exista aer pe conducta.
                Jet este destul de puternic pe robinetul de la aerisitor si temporar se incalzeste caloriferul, dar se raceste dupa doar 5-10 minute.
                Unde ar putea fi problema?
                Caloriferele din celelalte camere se incalzesc corespunzator.
                Va multumesc!
                Ovidiu

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1551

                  #9
                  Răspuns la: Problema calorifer

                  Se incalzeste caloriferul aflat mai aproape? Debitul peapa calda nu poate fi asigurat pentru ambele calorifere daca este un diametru mic pe tur.

                  Comentariu

                  Procesare...