Instalare calorifer balcon friguros

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • christianstk
    Incepator
    • 06.iun.2016
    • 12

    Instalare calorifer balcon friguros

    Va salut!

    Am urmatoarea situatie: am cumparat un apartament cu balcon in dreptul livingului, cu geamurile dezactivate si doua calorifere in balcon (balcon cu geamuri pe 3 laturi). Dupa o iarna in care caloriferele de-abia au facut fatza, am pus usa si geamuri la loc si am mutat un singur calorifer in living, inchizand instalatia din balcon, dar lasand totusi ramificatia din cupru pentru a monta ulterior un calorifer tip port prosop si in balcon (ceea ce sunt pe cale sa fac acum).

    Tevile care intra in balcon din living sunt din cupru, iar adaptarea noului calorifer va fi din ppr.

    Problema pe care o observ e ca acum balconul, nemaifiind unit cu livingul, nu mai are cu ce sa echilibreze temperatura si zilele astea coboara pana la 10 grade, probabil in ianuarie va fi si mai jos. Exista, asadar, pericolul ca instalatia din balcon (cupru/ppr) sa fie afectata de temperaturile prea scazute si sa crape, mai ales cand va incepe sa intre apa fierbinte la noul calorifer pe care il voi monta in acest weekend?

    Motivul pentru care vreau sa adaug acest calorifer e ca am un uscator electric pus pe balcon, pe care il folosesc o data sau de doua ori pe saptamana, cu un prelungitor tras din living. Blocul este reabilitat, dar fiind geamuri inalte pe 3 laturi, nu ajuta prea mult. E prea mare riscul si ar fi mai bine sa renunt si sa dezactivez complet instalatia din balcon? Sau sa izolez toate tevile din balcon? (cu ce anume?)

    Va multumesc anticipat!
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1553

    #2
    Răspuns la: Instalare calorifer balcon friguros

    Atat timp cat in acel balcon, cu toate pierderile de energie ce le are, va exista o sursa de incalzire permanenta (chiar subdimensionata), instalatia nu are cum sa inghete sau sa ajunga la temperaturi periculoase. O alta varianta ar fi sa adaugati antigel pentru instalatii de incalzire.

    Comentariu

    • puricemarius
      Incepator
      • 10.mar.2013
      • 56

      #3
      Răspuns la: Instalare calorifer balcon friguros

      nu va ingheta.

      Comentariu

      Procesare...