Incalzire open space cateva ore zilnic cu aeroterme apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • woe
    Incepator
    • 03.iun.2012
    • 52

    Incalzire open space cateva ore zilnic cu aeroterme apa

    Buna, am de incalzit 20 grade 5-6 ore pe zi ( activitati sportive) doua incaperi neizolate, open space, de 85mp x 2,3h, schita incapere aici

    si 65mp x 3,5h, schita aici.
    De apa calda nu este nevoie. In momentul de fata incaperea de 85mp se incalzeste cu doua AC cu inverter de 12000btu si 24000btu (cam 3+7 kw caldura) iar incaperea de 65mp cu un AC de 42000BTU, cam 13kw caldura.

    Avand in vedere ca am teava de gaze aproape si traseu probabil nu va costa f. mult, m am gandit ca ar fi utila o centrala care sa faca agent termic pentru una sau doua aeroterme pe apa pe incapere. M-am gandit la solutia aceasta pt. ca ar fi economie la spatiu pentru calorifere, cresterea temperaturii de la 12-14 grade constant la 20-22 de grade s-ar face intr-un timp mult mai mic, probabil ca vor fi mai mici cheltuielile de achizitie si durata viata (a aerotermelor fata de calorifere).

    Firmele care fac instalatii pe baza de calorifere fac si instalatii de acest gen sau recomandari? Ca eu am vb cu doua si nu mi-au lasat impresia. E o idee buna, mai ieftina si/sau fezabila ce am expus?
Procesare...