Conectare termostat IPAT

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • _vrx_
    Incepator
    • 19.mai.2010
    • 17

    Conectare termostat IPAT

    Buna seara,

    Va rog sa ma ajutati cu o problema la care nu am gasit rezolvare. Am incalzire in pardoseala cu agent termic si un grup amestec ICMA, la care vreu sa conectez un termostat Division Gas Dg803 (cel din fotografie) Intrebarea este daca mai am nevoie de inca un dispozitiv, sau daca nu, cum se fac legaturile?
    Multumesc!
    Fișiere Atașate
  • mbostangiu
    Membru Marcant
    • 31.dec.2011
    • 594

    #2
    Răspuns la: Conectare termostat IPAT

    Trebuie sa detaliati putin:
    - schema instalatiei de incalzire (aveti doar IPAT sau si calorifere, sunt mai multe distribuitoare, aveti pompa de circulatie, ...)
    - controlati temperatura intr-o singura camera (zona)?
    - poze
    Ce alte detalii credeti ca mai trebuie adaugate astfel incatsa ne facem o idee despre ce si cum aveti acolo.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • _vrx_
      Incepator
      • 19.mai.2010
      • 17

      #3
      Răspuns la: Conectare termostat IPAT

      Imi cer scuze pentru mesajul incomplet.
      Am urmatoarele componente : centrala baxi eco comandata un cronotermostat, in bucatarie si pe hol (aprox 20mp) am montata incalzirea in pardoseala si grup amestec cu pompa, iar in restul casei am calorifere (7buc) fara distribuitoare.
      Incalzirea in pardoseala nu este functionala momentan deoarece nu am conectat-o la reteaua electrica, am lasat decat robinetii deschisi (atasez foto)
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru Marcant
        • 31.dec.2011
        • 594

        #4
        Răspuns la: Conectare termostat IPAT

        Pare ca cea mai simpla varianta este sa conectati termostatul sa controleze circuitul de incalzire din centrala (daca aveti fire trase acolo) iar IPAT sa functioneze permanent. Dezavantaje:
        - pompa din distribuitor functioneaza fara sa "stie" cand centrala "baga" apa calda in circuit si cand sta
        - daca unde aveti IPAT nu aveti si calorifere e probabil ca regimul de functionare a centralei (dictat de modul in care variaza temperatura in camera cu termostatul) sa fie insuficient pentru incalzirea spatiului respectiv, cu atat mai mult cu cat inertia termica la IPAT e considerabil mai mare decat la calorifere
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • _vrx_
          Incepator
          • 19.mai.2010
          • 17

          #5
          Răspuns la: Conectare termostat IPAT

          Aveti dreptate!
          Am vazut ca unele grupuri de amestec au un termostat de imersie (cred ca asa se numeste) Se poate monta la mine un termostat care sa cupleze pompa in momentul in care sesizeaza o crestere a temeraturii agentului termic ?

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru Marcant
            • 31.dec.2011
            • 594

            #6
            Răspuns la: Conectare termostat IPAT

            Din poza vad ca aveti un termostat care nu este legat. Acel termostat are rolul de a opri pompa daca apa ajunge la 50 grade. Grupul de amestec in mod normal ar trebui sa functioneze comandat de un termostat si sa se opreasca pompa cand in camera respective s-a atins temperatura dorita. Ca sa functioneze ansamblul cu combinatia pe care o aveti dvs. (IPAT+calorifere si un singur termostat) cred ca ar trebui sa gasiti prin tatonare o varianta care sa va asigure temperature confortabila in toate camerele prin reglaje diferentiate la robinetii fiecarui calorifer/IPAT.
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • _vrx_
              Incepator
              • 19.mai.2010
              • 17

              #7
              Răspuns la: Conectare termostat IPAT

              Va multumesc!
              In partea stanga jos (chestia neagra cu fir) este termostatul de siguranta ? Unde se conecteaza acesta ?

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru Marcant
                • 31.dec.2011
                • 594

                #8
                Răspuns la: Conectare termostat IPAT

                Pe circuitul de alimentare a pompei.
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                Procesare...