Distribuitor sau fiting prin presatre?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdanc
    Incepator
    • 05.iul.2006
    • 1

    Distribuitor sau fiting prin presatre?

    Salut,

    sunt viitorul proprietar al unei case P+M, si instalatorii sunt pe punctul de a incepe lucrul la instalatia termica. Tevile pentru incalzire vor fi ingropate in sapa.

    Instalatorul mi-a propus doua variante pentru realizarea imbinarilor dintre tevi:
    1. folosind fitinguri prin presare (si fitingurile vor fi ingropare in sapa)
    2. folosind distribuitoare

    Care dintre aceste doua solutii este mai buna?
  • tane
    Incepator
    • 10.ian.2006
    • 18

    #2
    Salut!
    Sunt in aceeasi situatie si am ales versiunea cu distribuitori-colectori.
    Tevile (in cazul meu HENCO) pleaca din casetele cu distribuitori-colectori, trec prin sapa si pe urma prin santuri taiate in zid urca la calorifere.La nivelul sapei sau a zidurilor NU EXISTA NICI O CONEXIUNE, teava a ramas intreaga. Am o singura ramificatie cu un T-u cu eurocon pe care am plasat-o in spatele unui calorifer intr-o doza de ramificatie( cele de la instalatii electrice) astfel ca e mascata, dar si am acces la ea.
    Mai poti scapa de santurile din zid daca cumperi acele calorifere care au tur-retur pozitionat in partea lor inferioara(putin mai scumpe ca cele normale), a.i. sa iesi cu tevile din sapa direct sub calorifer.
    Nu sunt in domeniu, dar oricum succes.

    Comentariu

    • Ing. Teodor BALAN
      Membru
      • 25.feb.2006
      • 268

      #3
      Re: Distribuitor sau fiting prin presatre?

      Postat în original de bogdanc
      Salut,
      .................
      Care dintre aceste doua solutii este mai buna?
      Raspunsul domnului "tane" este in egala masura si inspirat si intelept! Parerea mea este ca ar fi bine sa il recititi si daca se poate, sa il urmati, deoarece solutia tehnica pe care a adoptat-o este bine argumentata si procedand in acest fel, veti evita in cea mai mare masura aparitia unor neplaceri ulterioare care ar putea aparea la tevile instalatiei.

      Cu stima, ...
      Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

      Comentariu

      Procesare...