Retur rece pe instalatie incalzire pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flavviuss
    Incepator
    • 12.iun.2012
    • 38

    Retur rece pe instalatie incalzire pardoseala

    Salutare,

    Am o casa noua unde incalzirea a fost conceputa in pardoseala.
    Sistemul este format dintr-o centrala Ariston One, butelie egalizare presiuni intre centrala si pompa, pompa circulatie apa si 3 distribuitoare.
    Suprafata utila a casei este 150 mp. Sunt mai multe trasee avand lungime maxima de 70/80 de metri
    Instalatia a fost umpluta cu apa si antigel special pentru incalzirea in pardoseala.
    La prima utilizare a functionat foare bine, facandu-se imediat si o aerisire a instalatie cu o pompa de apa murdara prin barbotare.
    Temperatura in casa a crescut la aproximativ 19 grade in conditiile in care afara erau undeva la 9-10 grade.

    Dupa 3-4 saptamani insa, instalatia nu a mai functionat corect temperatura in casa ramanand constant la 13 grade iar afara fiind undeva la 7-8 grade.
    Tin sa mentionez ca in cazul din urma am pus temperatura apei inclusiv pe 45 de grade si am lasat 24 ore la aceasta temperatura.
    Se observa ca pe tur apa este foarte fierbinte iar retururile distribuitoarelor sunt complet reci (robinetele sunt toate deschise)
    Instalatorul mi-a spus ca e "normal" pentru ca a verificat la distribuitoare si nu iese aer si apa, deci nu trebuie aerisite.
    Tot el mi-a spus ca trebuie sa pun apa din instalatie la 50 de grade sa se faca ceva echilibrare termica.
    Eu sunt destul de retinut la afirmatia asta avand in vedere ca apa din incalzirea in pardoseala trebuie din cate stiu sa fie pusa intre 35-40 de grade.
    Care ar putea fi problema? Este totusi nevoie de o aerisire completa? sau ceva nu e dimensionat bine in instalatie (pompa, etc)

    Multumesc
    Ultima editare de calin.diaconu; 25.nov.2023, 07:09. Motiv: introducere tag-uri SEO motoare de cautare
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12199

    #2
    Răspuns la: Retur rece pe instalatie incalzire pardoseala

    Ce spui seamana a circulatie proasta , posibil ca pompa sa nu functioneze
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • flavviuss
      Incepator
      • 12.iun.2012
      • 38

      #3
      Răspuns la: Retur rece pe instalatie incalzire pardoseala

      din cate am inteles e o problema cu buteliile astea de egalizare care fac separatia doar la temperatura foarte mare si trebuie incalzita toata apa din instalatie undeva la 45-50 de grade ca sa fucntioneaze sistemul

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12199

        #4
        Răspuns la: Retur rece pe instalatie incalzire pardoseala

        Nu stiu sa fie asa probleme . daca butelia este cit de cit calculata ok si legaturi facute corect , are trebuie sa mearga treaba .
        Dar tu n-ai spus ca ai si butelie si distribuitoare ...pare cam amestecata instalatia .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        Procesare...