Alegere aer conditionat apartament 4 camere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andrei911
    Incepator
    • 03.feb.2015
    • 2

    Alegere aer conditionat apartament 4 camere

    Buna ziua,

    Am o mare dilema. In apartamentul nostru, situat la parter si inconjurat de pomi, am constatat anul trecut pe timpul verii ca avem nevoie de aer conditionat, si ne-am gandit la un singur aparat mare (da,da, stiu, in general e o greseala), situat in living (camera cu nr 1 in schita atasata, si sa bata exact cum arata sagetile). Intre camera 1 si hol (13) nu exista usa, la fel si intre hol (13) si bucatarie (5), sunt doar doua jumatati de perete, practic aproape open space. Tin sa precizez de acum, ca nevoia de racire nu este f mare, daca imi scade temperatura cu 2-3 grade, hai maxim 4, e foarte ok in casa. Camerele pe care le-as vrea cat de cat racite sunt, in ordinea prioritatii: 1, 4, 2, 3 si 5.

    Intrebarea este: 18.000 sau 24.000 btu?

    Multumesc anticipat pt ajutor
    Fișiere Atașate
  • Doriss
    Incepator
    • 03.dec.2016
    • 14

    #2
    Răspuns la: Alegere aer conditionat apartament cu 4 camere semi-decomandat

    Cred ca ar fi mai indicat un aparat multisplit, conectezi mai multe unitati interne la aceeasi unitate externa. Eu asa am luat Viessmann Vitoclima 300, de 18000.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Răspuns la: Alegere aer conditionat apartament 4 camere

      Unul singur nu este o idee grozava. Pentru 5 cred ca nu ai nevoie, poate sa ajunga de la cel din living daca ai circulatie deschisa catre hol si camera 5. Minim 12000 Btu pentru living si doua de 9000 in camerele 4 si 2. Acum, unul poate fi dublusplit 12.000+9000 si altul simplu de 9000.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • NicholasBold
        Incepator
        • 07.iul.2018
        • 2

        #4
        Răspuns la: Alegere aer conditionat apartament 4 camere

        Buna ziua,
        M-am uitat prin topice/subiecte si nu am gasit o tema pe acest subiect, care ma intereseaza.
        As dori si eu un sfat referitor la plasticul de protectie de vine montat in zid in gaura in care intra cablul si tevile de aerul conditionat.
        Ca sa fiu mai explicit anex si o poza.
        Daca poate cineva sa imi spuna de unde pot sa comand aceste plastice, poate chiar un link, daca se poate, sau macar cum se numeste acel plastic.
        Ne trebuie la o asociatie de proprietari si ne trebuie cam 138-140 de astfel de plastice, pentru ca in acele gauri au inceput sa faca pasareii cuiburi.
        Multumesc frumos.

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screenshot_20180707-124359.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	5,4 KB 
ID:	630943

        Comentariu

        Procesare...