Centrala termica pe gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • schematiq
    Incepator
    • 27.iul.2007
    • 23

    Centrala termica pe gaz

    Buna ziua,
    Apartament 3 camere,doresc un sfat achizitionare centrala termica pe gaz, caloriferele existente au dimensiunile de 1100 x 600 mm 3 buc (Dormitoare + Sufragerie), 400 x 600 mm 2 buc baie + bucatarie si lungimea tevilor de tur = 20m + returul inca 20 m.
    Multumesc,
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2237

    #2
    Răspuns la: Centrala termica pe gaz

    Buna ziua,

    Nelamurirea dvs. este legata de putere sau de marca centralei? Caloriferele existente de care sunt, otel, fonta ....?
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • schematiq
      Incepator
      • 27.iul.2007
      • 23

      #3
      Răspuns la: Centrala termica pe gaz

      Postat în original de PowerMC
      Buna ziua,

      Nelamurirea dvs. este legata de putere sau de marca centralei? Caloriferele existente de care sunt, otel, fonta ....?
      Doresc o centrala care sa faca fata unor calorifere ca cele vechi (Ma refer la dimensiuni) acestea sunt din otel dar nu cred ca materialul conteaza ( Materialul fixand timpul de incalzire/racire) si evident fiabilitatea.
      Multumesc,

      Comentariu

      • 10000
        Membru
        • 18.ian.2007
        • 120

        #4
        Răspuns la: Centrala termica pe gaz

        Ce mai mica centrala pe gaz face fata necesarului energetic al unui apartament de acest gen, chiar va fi prea mare.
        Conteaza caloriferele pentru ca o centrala pe gaz, condensatie, fucntioneaza la temperatura scazuta si un calorifer cu o putere redusa poate sa nu incalzeasca prea bine camera. In plus, daca sunt calorifere prea vechi posibil sa fie colmatate partial, sa nu raideze suficient, sa aiba rugina care afecteaza si centrala prin murdarirea agentului si se rasfrange asupra componentelor sensibile ale centralei. Este de analizat ce calorifere aveti si daca necesita schimbare.

        Comentariu

        • schematiq
          Incepator
          • 27.iul.2007
          • 23

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe gaz

          Postat în original de 10000
          Ce mai mica centrala pe gaz face fata necesarului energetic al unui apartament de acest gen, chiar va fi prea mare.
          Conteaza caloriferele pentru ca o centrala pe gaz, condensatie, fucntioneaza la temperatura scazuta si un calorifer cu o putere redusa poate sa nu incalzeasca prea bine camera. In plus, daca sunt calorifere prea vechi posibil sa fie colmatate partial, sa nu raideze suficient, sa aiba rugina care afecteaza si centrala prin murdarirea agentului si se rasfrange asupra componentelor sensibile ale centralei. Este de analizat ce calorifere aveti si daca necesita schimbare.
          Nu ati citit cu atentie ce am scris,

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2237

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe gaz

            Postat în original de schematiq
            Nu ati citit cu atentie ce am scris,
            Daca asteptati un raspuns util problemei dvs., nu puteti fi mai explicit?
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            • schematiq
              Incepator
              • 27.iul.2007
              • 23

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe gaz

              Postat în original de PowerMC
              Daca asteptati un raspuns util problemei dvs., nu puteti fi mai explicit?
              Asadar, reluam ;
              Apartament 3 camere,
              Suprafata utila = 70m²
              Dotarea initiala = calorifere otel (Calorifere ce vor fi inlocuite cu altele noi tot de OTEL sau daca ma incadrez in buget de FONTA).
              Calorifere = 3 Buc (dimensiuni 1100 x 600 mm )
              = 2 Buc ( dimensiuni 400 x 600 mm )
              Total = 5 Buc
              Lungime tevi TUR = 20m,la care se adauga inca 20m RETUR.
              Doresc un sfat pentru o MARCA (Model) centrala pe gaz cu condensatie ce suporta aceasta configuratie.
              Multumesc,

              Comentariu

              • tymotyman
                Membru Marcant
                • 01.nov.2009
                • 570

                #8
                Răspuns la: Centrala termica pe gaz

                Ce va spunea 10000 este ca orice centrala in condensație face fata la acel apartament,totuși după părerea mea aceste tipuri de centrale sunt menite sa păstreze constanta temperatura in casa ,încălzesc rapid caloriferele si cedează rapid sa se ajungă la temperatura setata. Ma gândesc ca cele de fonta sunt mai bune la cazane pe lemne sau cărbuni.Stiu cs au o inerție termica mai mare dar si centrala o sa bage nițel gaz sa le încălzească.

                Comentariu

                • schematiq
                  Incepator
                  • 27.iul.2007
                  • 23

                  #9
                  Răspuns la: Centrala termica pe gaz

                  Postat în original de tymotyman
                  Ce va spunea 10000 este ca orice centrala in condensație face fata la acel apartament,totuși după părerea mea aceste tipuri de centrale sunt menite sa păstreze constanta temperatura in casa ,încălzesc rapid caloriferele si cedează rapid sa se ajungă la temperatura setata. Ma gândesc ca cele de fonta sunt mai bune la cazane pe lemne sau cărbuni.Stiu cs au o inerție termica mai mare dar si centrala o sa bage nițel gaz sa le încălzească.
                  Si masini sunt de la Trabant la Bugatti , nu inteleg insa retinerea celor care au intervenit, in a nominaliza o marca,un model etc.
                  Rog moderatorul sa inchida acest topic.

                  Comentariu

                  • 10000
                    Membru
                    • 18.ian.2007
                    • 120

                    #10
                    Răspuns la: Centrala termica pe gaz

                    Dar de ce esti asa suparat? Forumul este pentru discutii si asa trebuie sa ramana.
                    Am fost derutat initial pentru ca in primul post nu ai spus ca vrei sa schimbi caloriferele.
                    Iti pot spune ca noile calorifere pot fi fara probleme si chiar recomand sa fie din otel. Va trebui sa le maresti puterea pentru ca pe centralele in condensatie nu vor avea aceeasi putere ca pe centralele clasice (temperaturi de lucur mai mici). Un 20% cred ca este acoperitor.
                    Ideal ar fi sa alegi un calorifer pentru fiecare camera, la puterea necesara, insumezi puterea si ajungi la un total care trebuie sa fie acoperit de centrala. Sigur va fi acoperit de cei 22-24KW ai centralelor standard.
                    Ca si marca, este dificil sa iti spun eu ce anume insa am o parere buna despre Ariston de exemplu.

                    Comentariu

                    Procesare...