Cum se calculeaza puterea caloriferelor ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • simoany
    a răspuns
    salut la toata lumea,cine poate sa-mi spuna cum se calculeaza puterea in wati a unui calorifer ,si cum se calcleaza

    Lasă un comentariu:


  • Adri
    Vizitatorul a răspuns
    Atentie la centrale

    Am montata o centrala pe lemne,cu calorifere de fonta si pot spune ca sint multumit fata de incalzirea la sobe. Este consumul putin mai mare ca inainte, dar nu se compara .Initial am dorit am dorit o centrala pe lemne si carbune,dar fiind la inceput (am cumparat centrala acum 2 ani)tipul mi-a adus una numai ptr. lemne .Exista diferenta intre una si alta:este vorba de aranjarea focarului la interior .Au aparut o diversitate mare pe piata si te sfatuiesc sa cauti mai pe indelete. :P Numai bine.

    Lasă un comentariu:


  • mihai799
    a răspuns
    merci pt raspunsuri

    Lasă un comentariu:


  • Gabriel
    a răspuns
    Salut Mihai,
    Din descrierea pe care o faci ai nevoie de o centrala cu o putere de 50KW.
    Dar trebuie sa ai in vedere si gradul de izolare al cladirii, daca ai o izolatie buna vei avea un consum mai mic de combustibil.
    Dimensionarea unui calorifer se calculeaza astfel:
    1. Volumul camerei
    V=L x l x h
    2. Se multiplica cu 50
    P=V x 50 (Kcal/mc)
    3. Se multiplica cu 1.163
    P=W/mc
    Se alege din lista caloriferul cu valoarea cea mai apropiata de rezultat.
    Sa presupunem ca o camera are o suprafata de 16 mp si inaltimea de 2,5 m, pentru aceasta ai nevoie de un calorifer care sa aiba o putere cu o valoare apropiata de 2326.

    Calcul necesar calorifere si centrala: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=16619

    Lasă un comentariu:


  • mihai799
    a creat un topic Cum se calculeaza puterea caloriferelor ?

    Cum se calculeaza puterea caloriferelor ?

    Salut
    vreau sa imi pun o centrala pe lemne si inainte sa apelez la o firma as vrea sa stiu pentru mine cum se clculeaza puterea centralei si ce dimensiune trebuie sa aiba caloriferele (cum calculez marimea lor in funtie de volumul camerei , fomula de calcul)
    (6 camere de 16m² + 2 sufragerii de 40m² fiecare+ baie 4m² + hol 10 m²)
    multumesc
Procesare...