termopane

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • liviu popa
    Incepator
    • 03.aug.2006
    • 1

    termopane

    Am de gand sa-mi montez termopane si nu stiu ce tamplarie sa aleg. Unii zic ca PVC-ul e mai bun, altii ca aluminiul; de aceea am apelat la dvs. Va rog sa ma ajutati cu un sfat: ce sa aleg, care e mai bun?
    Multumesc frumos!
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2397

    #2
    Fiecare gen de tamplarie poate sa fie bun sau mai putin bun in functie de firma producatoare. Profilul din Al este cel mai rezistent in timp, dar si cel mai pretentios in realizare din cauza coeficientului de dilatare mare pentru Al ceea ce necesita anumite reglaje. PVC-ul trebuie armat corespunzator pentru a nu se deforma din cauza greutatii pachetului de geamuri. Tamplaria din lemn stratificat este si ea pretentioasa in executie, putine fiind firmele care realizeaza o tamplarie calitativa.
    Personal as alege tamplaria din lemn stratificat, chiar daca este mai scumpa, dar cu conditia sa fie bine facuta.

    Comentariu

    • mcornel
      Incepator
      • 01.nov.2004
      • 62

      #3
      Iti recomand tamplaria termopan de PVC, marca FAREST. Nu trebuie
      sa te zgarcesti la cateva sute de mii si sa nu ceri factura sau garantie (garantia este foarte importanta - in timp trebuiesc facute reglaje pe care nu ti le face nimeni GRATIS daca nu ai garantie). In plus ai garantie atat la profil cat si la feronerie. Daca feroneria este de proasta calitate vei avea mari probleme.
      Succes.

      Comentariu

      • klaus
        Membru Marcant
        • 24.iun.2005
        • 959

        #4
        Cred ca referirea este de fapt la firma Far-est, care vinde tamplarie Trocal...
        Viata e complexa si are multe aspecte...

        Comentariu

        • mcornel
          Incepator
          • 01.nov.2004
          • 62

          #5
          Corect. Profile marca Trocal. Firma care mi-a montat termopanul se numeste TROCAL.

          Comentariu

          • elena madalina
            Incepator
            • 07.aug.2006
            • 1

            #6
            buna sunt noua pe acest forum si vreau sa va spun ca sunt foarte incantata
            de discutiile pe care le-am vazut si de sfaturile voastre raspund acum pentru liviu popa in privinta termopanelor. eu am cautat timp de trei luni de zile cele mai avantajoase termopane iar cand spun avantajoase nu ma refer numai la costul acestora si la durabilitatea lor iar cele din aluminiu au urmatoarele avantaje durata mai mare de timp,dezavantaje tin rece pe perioada de iarna adica rama este rece iar temperatura din camera scade cu 1- 1,5 grade, cele din lemn stratificat sunt ecologice adica nu contin celelalte materiale din care sunt compuse pvc si aluminiul dar in 2- 3 ani se degradeaza adica se matuieste vopseaua iar apoi sare, cea mai lunga durata de viata o au cele din pvc dar aici conteaza cel mai mult armatura cu care sunt efectuate daca termopanele pe care urmeaza sa le montezi le vei pune la un apartament din bloc trebuie sa aiba 3 camere daca le montezi la o viluta acestea obligatoriu trebuie sa fie pe 5 camere. eu am montat din cele pe 5 camere iar firma la care am ramas sa le fac mi sa parut cea mai ok datorita faptului ca lucreaza cu toate materilale germane firma suko nu suki SUKO daca te intereseaza iti dau mai multe amanunte, iar la acesta firma trebuie sa iti spun ca am platit cu aproximativ 800 de euro mai mult decat la altele pe care le-am consultat dar a meritat si merita deoarece la ei garantia este foarte mare ca numar de ani iar pe toata acesta perioada nu te intereseaza nimic din reparatii.

            Comentariu

            Procesare...