Ce fel de centrala termica ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mada
    Incepator
    • 09.nov.2004
    • 8

    Ce fel de centrala termica ?

    Am casa in constructie intr-o zona in care nu exista gaze si nu stiu ce ar fi mai indicat sa montez : centrala pe lemne sau electrica ? Casa este un P+1 cu o suprafata de 140m2 , zid din BCA izolat la exterior cu polistiren de 5 cm grosime iar timplaria din PVC cu geam termopan . Am inteles ca incalzirea prin pardoseala ar fi cea mai buna si in acelasi timp si un pic mai economica . As fi tare bucuros daca si dl. ing. Balan ar putea sa-mi dea un sfat . Va multumesc anticipat.
  • flo8200
    Membru
    • 01.nov.2005
    • 253

    #2
    Da, dar nu poti avea un cazan cu lemne la o instalatie in pardoseala.

    Comentariu

    • Ing. Teodor BALAN
      Membru
      • 25.feb.2006
      • 268

      #3
      Re: Ce fel de centrala termica ?

      Postat în original de mada
      Am casa in constructie intr-o zona in care nu exista gaze si nu stiu ce ar fi mai indicat sa montez : centrala pe lemne sau electrica ? Casa este un P+1 cu o suprafata de 140m2 , zid din BCA izolat la exterior cu polistiren de 5 cm grosime iar timplaria din PVC cu geam termopan . Am inteles ca incalzirea prin pardoseala ar fi cea mai buna si in acelasi timp si un pic mai economica . As fi tare bucuros daca si dl. ing. Balan ar putea sa-mi dea un sfat . Va multumesc anticipat.
      Stimate Domnule "Mada",

      Intr-adevar, pentru locatiile in care nu exista posibilitatea racordarii la alimentarea cu gaz metan, singura solutie functionala in acest moment este instalarea unor sisteme electrice mixte de incalzire: centrala termica + incalzire electrica prin pardoseala.

      Din suprafata utila a casei Dvs. separati ceea ce implica: baia, unele dintre holuri, bucataria etc. si le echipati cu incalzire electrica prin pardoseala. In ceea ce priveste acest subiect, pareri sunt multe, dar combinand teoria cu practica, a rezultat ca pentru o buna incalzire a spatiilor respective va trebui sa luati in calcul un coeficient de 150 W/mp. Chiar daca ulterior se va dovedi ca pentru unele zone va fi mai mult decat ar fi necesar, veti putea regla buna functionare a sistemului din cronotermostatele electronice, consumand curent electric numai atat cat va fi necesar. Astfel veti fi in siguranta indiferent de asprimea iernii care ar putea veni, iar un astfel de sistem se realizeaza pentru o medie de 50 de ani.

      Daca aveti o sufragerie spatioasa, incadrata de pereti ampli din termopane, cu o inaltime ridicata (recent am avut o situatie cu o inaltime de 5 m), atunci cel mai eficient va fi tot sistemul de incalzire prin pardoseala! Acest principiu de functionare se bazeaza in special prin mentinerea caldurii "lipita" de pardoseala! Iar dintre variantele existente in acest moment pe piata de specialitate, cele electrice sunt de departe cele mai economice, deoarece lucreaza la un randament de 100%.

      Pentru celelalte spatii de locuit puteti prevede o centrala termica electrica, pentru care ar trebui sa aplicati un coeficient de 45 - 55 W/mc (atentie! metru cub!), daca inaltimea camerelor este pana la 2,70-3,0 m (maximum). Functie de datele obtinute, veti stabili necesarul termic pentru fiecare spatiu interior, urmand ca apoi impreuna cu comerciantul de radiatoare sa stabiliti ce anume veti cumpara.

      Deoarece este foarte posibil ca in urma discutiei cu comerciantul de radiatoare sa rezulte in unele cazuri calorifere mai mari decat necesarul termic, daca veti opta pentru astfel de situatii, va trebui ca puterea electrica a centralei termice sa fie stabilita corespunzator (cel putin egala, daca nu mai mare!) cu suma puterilor caloriferelor instalate.

      Daca este posibil, va sugerez sa luati in calcul inclusiv posibilitatea instalarii a doua centrale termice pentru camerele pe care le veti incalzi astfel. Este adevarat ca investitia initiala va fi mai mare, dar in aproximativ doua ierni de exploatare a unui astfel de sistem vati intra sigur pe profit!

      Precizez ca acestea sunt niste sfaturi cu o oarecare doza de aproximatie, deoarece nu am detaliile spatiului Dvs. pe care doriti sa-l incalziti!
      Si poate cel mai important aspect al acestei "discutii" este faptul ca aveti nevoie de un bransament trifazic si o buna priza de pamant, realizate de o firma autorizata de RENEL (sau cum s-o mai chema in diferite zone ale tarii ).

      Oricum, daca va mai putem fi de folos cu ceva (pana nu vine frigul! ), va asteptam cu placere!

      Cu stima, ...
      Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

      Comentariu

      • mada
        Incepator
        • 09.nov.2004
        • 8

        #4
        Ce fel de centrala termica ?

        Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dat cu toate ca eu nu am fost foarte explicit cu detaliile despre casa . Daca totusi ajuta , va pot spune ca aceasta casa este inceputa cu ceva ani in urma dar din diferite motive nu a putut fi terminata pina acum . Camerele au o inaltime de 2,5 m iar cea mai mare suprafata a unei camere este de aproximativ 18 mp . Deci din ce am inteles eu cel mai indicat ar fi sa montez centrala electrica si nu pe lemne ? Merita incalzire prin pardoseala avind in vedere ca dimensiunea camerelor nu este foarte mare ?

        Comentariu

        • Ing. Teodor BALAN
          Membru
          • 25.feb.2006
          • 268

          #5
          Re: Ce fel de centrala termica ?

          Postat în original de mada
          Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dat cu toate ca eu nu am fost foarte explicit cu detaliile despre casa . Daca totusi ajuta , va pot spune ca aceasta casa este inceputa cu ceva ani in urma dar din diferite motive nu a putut fi terminata pina acum . Camerele au o inaltime de 2,5 m iar cea mai mare suprafata a unei camere este de aproximativ 18 mp . Deci din ce am inteles eu cel mai indicat ar fi sa montez centrala electrica si nu pe lemne ? Merita incalzire prin pardoseala avind in vedere ca dimensiunea camerelor nu este foarte mare ?
          Poate ca in acest moment este posibil ca pretul lemnelor sa fie mai avantajos, dar de la 01 Ianuarie 2007 s-ar putea sa nu mai fie chiar asa. Insa este foarte sigur ca de la an la an, curentul electric devine o alternativa din ce in ce mai atractiva!

          Astfel de camere se pot incalzi foarte bine cu solutiile prezentate in mesajul anterior. Incalzirea prin pardoseala este de asemenea o alternativa care creste continuu si castiga o pondere insemnata in optiunile oamenilor. Daca nu ati finisat inca pardoseala din baie, bucatarie si unele dintre holuri, este solutia optima, deoarece pierderile de energie sunt practic inexistente. Aceasta varianta este mai dificil de aplicat in situatiile in care sunt deja podele superfinisate, care nu se mai pot renova.

          Oricum, tinand cont de suprafata casei Dvs. si de faptul ca mai mult ca sigur va trebui sa mergeti pe solutii combinate centrala electrica + pardosele radiante, cred ca va trebui sa ne mai intalnim pe acest forum pentru a discuta rezolvarea optima pentru Dvs., sau daca tindem sa devenim plictisitori si pentru a nu acapara spatiul de discutii, putem apela si la canalul privat de discutii, astfel incat sa fiti cat se poate de lamurit in ceea ce priveste solutia tehnica pe care o veti adopta. Trebuie mers pe analiza maxima si investitie nu neaparat minima, cat foarte judicioasa!

          Cu stima, ...
          Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

          Comentariu

          • mada
            Incepator
            • 09.nov.2004
            • 8

            #6
            Multumesc inca odata pentru sfaturile date si cu siguranta o sa va mai contactez si in viitor deoarece incalzirea centrala o voi monta la anul si incerc din timp sa pot gasi solutia cea mai buna . Cu multa stima Mada.

            Comentariu

            Procesare...