incalzire cu calorifer electirc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • whiskas_thedogg
    Incepator
    • 12.aug.2006
    • 2

    incalzire cu calorifer electirc

    Hello
    Am si eu o problema...stau la casa nationalizata si incalzirea se face pe Soba de Teracota.. as vrea sa pot face ceva sa fac incalzirea pe curent electric .
    Camera are 8 metri lungime ,4 latime si 3.5 inaltime, are doar un perete afara unde este situat si geamul...si nu este asa de friguroasa iarna..
    As dori sa stiu daca as putea sa rezolv ceva cu Calorifere electirce..
    dar ce am vazut in comert ...sunt prea mici ,maxim 10, 12 elementi....si nu cred ca ar face fata ...doar daca as lua 2 sa zic.si m-ar interesa si ce consum au.
    Putei sa imi dati o solutie ce as putea face?
  • Ing. Teodor BALAN
    Membru
    • 25.feb.2006
    • 268

    #2
    Re: incalzire cu calorifer electirc

    Postat în original de whiskas_thedogg
    Hello
    Am si eu o problema...stau la casa nationalizata si incalzirea se face pe Soba de Teracota.. as vrea sa pot face ceva sa fac incalzirea pe curent electric .
    Camera are 8 metri lungime ,4 latime si 3.5 inaltime, are doar un perete afara unde este situat si geamul...si nu este asa de friguroasa iarna..
    As dori sa stiu daca as putea sa rezolv ceva cu Calorifere electirce..
    dar ce am vazut in comert ...sunt prea mici ,maxim 10, 12 elementi....si nu cred ca ar face fata ...doar daca as lua 2 sa zic.si m-ar interesa si ce consum au.
    Putei sa imi dati o solutie ce as putea face?
    Buna ziua!

    Pentru dimensiunile prezentate de Dvs., este necesara o putere instalata de 4 ~ 5 kW/h, functie de temperatura medie pe care doriti sa o mentineti in acel spatiu. Prin urmare, o solutie tehnica (precizez: una dintre variante!) este aceea de a instala o centrala termica electrica de 4 kW/h, la care sa racordati un radiator de 2,5 ~3 kW (in dreptul ferestrei) si un alt radiator mai mic, de 1 ~ 1,5 kW in alta zona convenabila a camerei respective.

    Controlata de un cronotermostat electronic, o astfel de centrala termica este in masura sa functioneze optim (pe momente de interes, ziua sau noaptea, la diferite valori de temperatura ambientala), consumand rational curentul electric, strict in conformitate cu dorinta si necesarul Dvs. de incalzire. Beneficiind de pompa de circulatie a agentului termic, caldura va fi dirijata optim la radiatoare si implicit, in camera. Montajul acestei centrale se poate realiza chiar si direct intr-o parte laterala a ferestrei, pe interior, deoarece arata suficient de bine si este suficient de mica pentru a putea fi acoperita cu draperia.

    O alta varianta, mai functionala si mai economica in exploatare, ar putea fi solutia instalarii unor cabluri electrice prin pardoseala, dar acest lucru poate deveni valabil numai daca se poate modifica pardoseala. Si acest sistem este asistat de un cronotermostat electronic, fapt ce ii confera o functionalitate deosebita, cu atat mai mult, cu cat spatiul respectiv este foarte inalt.

    Precizez faptul ca ambele solutii prezentate permit exploatarea in conditiile oferite de bransamentul electric existent in cladire (daca nu prezinta defectiuni), dar este necesar sa luati in calcul si realizarea unei bune prize de pamant pentru protectie!

    Va doresc succes si va mai asteptam!

    Cu stima, ...
    Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

    Comentariu

    • whiskas_thedogg
      Incepator
      • 12.aug.2006
      • 2

      #3
      va multumes

      Comentariu

      Procesare...