Cost montaj calorifere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Ing. Teodor BALAN
    Membru
    • 25.feb.2006
    • 268

    #16
    Postat în original de Traian Dajma
    O rugaminte pentru dl. Ing. Teodor BALAN
    Din descrierea facuta anterior inteleg ca este posibil sa fi asistat sau sa puteti afla mai in detaliu modalitatea de constructie a unei impamantari. Teoretic stiu in ce consta, dar as dori sa aflu dimensiunile corpurilor ingropate, adancimea de ingropare, sectiunea pe care o are platbanda si solutia aleasa pentru contacte intre tevile ingropate, intre tevi si platbanda, intre platbanda si cablu. Cat mai multe detalii ar fi de bun augur. Ma intereseaza dimensiunile necesare pentru o casa de tara luand in calcul consumatorii existenti in mod normal intr-o gospodarie. Din teorie stiu ca se fac calcule pentru dimensionarea impamantarii, dar ma intereseaza doar dimensiunile adoptate in practica. De exemplu pentru un stalp de inalta tensiune, impamantarea trebuie dimensionata avand in vedere protejarea unui om care ar trece pe deasupra acesteia, astfel incat diferenta de potential dintre zonele de contact ale picioarelor cu solul in momentul mersului, sa nu depaseasca 50v. Dar nu insist pentru detalii, este suficient ceea ce ati observat dvs.
    Va multumesc.

    Nu este specialitatea mea sa proiectez si sa construiesc prize de pamant, dar exact cum spuneti Dvs., "din ce am observat de la lucrari", prizele de pamant respective sunt realizate din trei electrozi din teava zincata, cu diametrul de aproximativ 80 mm, lungimea de 2,50 ~ 2,80 m, taiate oblic la un capat.

    Acesti electrozi au fost introdusi in pamant formand un triunghi cat mai apropiat de "echilateral", cu latura de 3,5 ~ 4m, fiind ingropati cu capatul superior la o adancime de aproximativ 50 cm. Se sapa un sant cu adancimea de 50 cm intre cei trei electrozi.

    Capetele electrozilor au fost sudate intre ele cu o platbanda zincata cu latimea de 60mm si grosimea de 6mm. Aceasta platbanda este prelungita pana la temelia casei, unde se fixeaza cu un surub gros (sau mai multe, dupa caz). Tot de unul dintre aceste suruburi se conecteaza si cablul din cupru, cu diametrul de 8 ~ 10 mm, care este dus pana la tabloul de distributie din cladire. In acest tablou instalam si disjunctoarele diferentiale de 30 mA pentru protectia utilizatorilor.

    Pentru documentare, va pun la dispozitie si cateva link-uri, cu speranta ca va vor fi de folos:



    http://www.sier.ro/Articolul_6_3_1.pdf - search=%22Prize%20de%20pamant%22

    http://www.sier.ro/Articolul_6_5_1.pdf - search=%22Prize%20de%20pamant%22


    http://www.zcom.ro/prezentari 2006/Dual.pdf - search=%22Prize%20de%20pamant%22



    Cu stima, ...

    P.S.: pentru certitudinea functionarii copiati fiecare dintre aceste link-uri in browserul Dvs. de internet, deoarece aici nu s-a creat hiperlink decat pe prima! ...
    Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2397

      #17
      Foarte exact raspunsul dvs. Va multumesc inca o data de amabilitatea de care dati dovada.

      Comentariu

      • embedded
        Membru
        • 08.iun.2006
        • 160

        #18
        S-a deviat de la subiect pe aici; mie mi-a cerut instalatorul (inca nu am batut palma) 8 milioane pentru 5 calorifere, centrala termica, vas de expansiune, boiler acm, pompa de recirculare si alte automatizari ce mai intra pe acolo; e scump?

        Comentariu

        • Mihai-Gabriel
          Incepator
          • 03.mai.2006
          • 22

          #19
          eu personal nu cred ca este scump... o prietena de-a mea a platit 11 milioane pentru demontat, spalat, montat calorifere, trasa teava de cupru, montat wc, cada, chiuveta, inlocuit tevi baie si bucatarie

          Comentariu

          • embedded
            Membru
            • 08.iun.2006
            • 160

            #20
            Postat în original de Mihai-Gabriel
            eu personal nu cred ca este scump... o prietena de-a mea a platit 11 milioane pentru demontat, spalat, montat calorifere, trasa teava de cupru, montat wc, cada, chiuveta, inlocuit tevi baie si bucatarie
            multumesc pt raspuns

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3524

              #21
              probabil nu este scump nici 8, nici 11 mil.....
              depinde de zona, ati obsevat ca preturile difera mult de la o zona la alta....

              Comentariu

              • idg
                Membru marcant
                • 18.iun.2004
                • 321

                #22
                Postat în original de embedded
                S-a deviat de la subiect pe aici; mie mi-a cerut instalatorul (inca nu am batut palma) 8 milioane pentru 5 calorifere, centrala termica, vas de expansiune, boiler acm, pompa de recirculare si alte automatizari ce mai intra pe acolo; e scump?
                Nu, e chiar bine...

                Comentariu

                Procesare...