incalzire centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • madalin

    incalzire centrala

    Am casa in constructie iar localitatea unde este amplasata nu dispune de gaze. Ce fel de incalzire centrala ma sfatuiti sa instalez care sa fie rentabila din punct de vedere financiar.
    Va multumesc.
  • Stefan M

    #2
    Aveti mai multe variante dar din experienta, cel mai mic pret/mp incalzit (inclusiv confortul) il obtineti cu o centrala pe lemne care functioneaza pe principul gazeificarii insa costul initial este mai mare (in jur de 60-70 milioane). Functionand cu o turbina de aer, aveti un control mai strict al temperaturii si in plus dpdv al sigurantei nu sunt probleme . O alta varianta ar fi centrala clasica pe lemne (20-30 mil) insa necesita mai multa atentie la utilizare si un consum ceva mai crescut de lemne decat prima. Orice varianta alegeti aveti nevoie de o incapere speciala pentru centrala.
    ing. Stefan Munteanu
    EXPERT INSTAL CONSTRUCT Iasi

    Comentariu

    • mihai799
      Incepator
      • 30.aug.2004
      • 54

      #3
      Pt dl ing. Stefan Munteanu , puteti sa specificati mai in amanunt ce inseamna o centrala pe lemne pe principiul gazeificarii ?
      Multumesc.
      "Ochii care nu se vad te vede..."

      Comentariu

      • mihai799
        Incepator
        • 30.aug.2004
        • 54

        #4
        scuze , nu vazusem mesajul in care ati raspuns..
        "Ochii care nu se vad te vede..."

        Comentariu

        • vasile m
          Membru
          • 21.iun.2009
          • 292

          #5
          Postat în original de Stefan M
          Aveti mai multe variante dar din experienta, cel mai mic pret/mp incalzit (inclusiv confortul) il obtineti cu o centrala pe lemne care functioneaza pe principul gazeificarii ing. Stefan Munteanu
          EXPERT INSTAL CONSTRUCT Iasi
          domnule inginer care ar fi pretul estimativ al consumului de lemne pe o perioada de 6 luni de iarna citi metri cubi de lemn de fag pentru 6 cameri 4/4 +baie 3/3+bucatarie3/3 ce fel de centrala ? citi kw si ce consum va multumesc.

          Comentariu

          • muncitor70
            Incepator
            • 12.oct.2009
            • 21

            #6
            sal am si eu o intrebare pt cineva care se pricepe, incerc sa anezez alaturi o schita si sa stiu daca boilerul si pufferul pot functiona prin termosifonare, daca sunt amplasate ca in schita. as scapa de problema supraincalziri centralei in caz ca se opreste curentul
            precizez ca distanta pe inaltime de la partea de sus a centralei pina sub puffer este de 40 cm. in plus as face si economie achizitionind doar o pompa, pentru calorifere
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            Procesare...