Instalatie calorifere din pexal sau Cu?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2398

    Instalatie calorifere din pexal sau Cu?

    Se apropie iarna si trebuie sa fac o revizie generala la instalatia de incalzire care este pe termoficare. Din fericire la 2 calorifere din 3 existente, racordurile pleaca din tevile principale prin intermediul "T"-urilor ceea ce-mi va usura munca. Am cumparat robinete pentru tur si retur, ceva nipluri si vopsea, dar ezit intre a folosi pexalul ca legatura intre calorifer si tevile principale. Ma gandesc ca mai indicate ar fi tevile din Cu. Argumente nu am tinand cont ca presiunea in instalatie nu depaseste 3 bari, iar pexalul este dimensionat sa reziste la 10 bari. Un alt motiv favorabil pexalului ar fi si acela ca la un bloc de 10 etaje instalatorii au inlocuit traseul cu tevi din pexal dar pana la mijlocul etajului 2 au pastrat tevi din metal. Personal prefer pexalul deoarece este un material cu care am lucrat suficient de mult. Am avut chiar un calorifer la fosta locuinta unde returul caloriferului era din pexal. Bineinteles ca am auzit si de accidente in cazul pexalului indoit care a cedat in miez de noapte si de iarna dar probabil meseriasii nu au folosit arcul pentru curbura sau pexalul era inferior calitativ. Daca voi folosi pexal nu va fi nevoie sa-l indoi iar robinetii ii voi monta inainte de traseul pexalului. Apartamentul se afle la etajul 2 din 3.
    Cam acestea ar fi datele problemei. Astept sfaturile dumneavoastra.
  • mx81
    Membru Marcant
    • 21.ian.2006
    • 322

    #2
    In nici un caz Cu probleme cu coroziunea in calorifer .

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2398

      #3
      mx81, multumesc pentru raspuns, poti detalia te rog?

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3526

        #4
        neaparat pexal de calitate....
        eu am folosit de la valrom, este foarte bun

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2398

          #5
          Daca voi folosi pexal sigur voi apela la un producator calitativ. Dar parca tot am o indoiala in privinta pexalului, mai ales ca mi-au ajuns pe la urechi intamplari neplacute. Eu am folosit pexal la 4 calorifere dar ma gandesc ca lucrarile ar fi fost mai sigure daca foloseam Cu.

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3526

            #6
            si eu, am auzit si am vazut atatea probleme cu pexal, dar te asigur ca in toate cazurile a fost folosit pexal achizitionat cu 1-1.5 ron/m

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Atat timp cat nu faci curbe, nu este nici o problema.

              Obligatorie prevederea robinetelor de izolare inainte de pexal.

              Nu cred in actiunea coroziva a cuprului. Noi am schimbat doua coloane si am folosit cuprul iar caloriferele sunt din fonta. Restul instalatiei a ramas pe otel. Are deja 2 ani si nu sunt probleme. Singurul dezavantaj este zgomotul produs de curgerea apei prin tevile de Cu.

              Seni, nu stiu de cand este pretul de 1-1,5 lei/m de pexal dar acum nu cred ca mai gasesti in comert pexal sub 3 lei. Cele mai bunicele sunt pe la 4-5 lei.

              Avantajul pexalului este ca poti sa il montezi singur fara prea multe scule fata de Cu care necesita lampa - cositor-decapant.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2398

                #8
                Pana acum am retinut un singur aspect, acela referitor la zgomotul mai mare in cazul tevii de Cu. Inteleg ca nu v-ati lovit de probleme la aceste instalatii realizate cu pexal. Nu discutam cazurile unei instalatii prost realizate atat ca proiect cat si ca punere in practica. In concluzie voi folosi cu incredere pexalul calitativ. Inca un aspect, ce parere aveti de faptul ca nu se mai gasesc, cel putin la magazinele specializate, mufe pentru pexal nedemontabile? Cele demontabile nu-mi plac din cauza garniturilor de cauciuc care in timp se pot uza.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13007

                  #9
                  Nu stiu exact daca nu se mai gasesc din cele nedemontabile dar poti sa le folosesti cu incredere pe cele demontabile. (Eu numai din astea folosesc)

                  Daca ar fi 100°C in calorifer as mai zice dar asa la 40-50 °C rezista far probleme. Ca argument, robinetii de tur si retur au garnituri de cauciuc.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Seni
                    Living Legend
                    • 05.mar.2006
                    • 3526

                    #10
                    Postat în original de viorel.stanculescu
                    Seni, nu stiu de cand este pretul de 1-1,5 lei/m de pexal dar acum nu cred ca mai gasesti in comert pexal sub 3 lei. Cele mai bunicele sunt pe la 4-5 lei.
                    viorel, cat pexal vrei la 1.5 ron????? da-mi comanda si iti trimit!!!! :P
                    iti spun ca inca se gaseste suficient ......

                    Comentariu

                    • Seni
                      Living Legend
                      • 05.mar.2006
                      • 3526

                      #11
                      traian, pexalul de calitate merge curbat fara probleme, bineinteles, folosind arcul....
                      fitinguri pentru pexal se gasesc si nedemontabile, incearca la mai multi distribuitori..., dar poti monta cu incredere si demontabile...
                      foloseste foarfeca pentru pexal si calibrator.

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2398

                        #12
                        Mufe nedemontabile nu se mai gasesc la Suma sau Romstal (la Romstal n-au fost niciodata), am bantuit tot orasul dupa ele si degeaba, voi incerca in timpul saptamanii la Banie.
                        Referitor la sculele pentru montarea pexalului am tot ce-mi trebuie. Despre robinetele de calorifer pentru tur si retur, am folosit dar nu m-a multumit garnitura de la holender, cu greu am reusit sa gasesc de rezerva. Asa ca voi folosi robinete obisnuite pentru apa, un argument in plus fiind si diametrul de trecere mai mare decat la cele speciale pentru calorifer.

                        Comentariu

                        Procesare...