Va rog ajutati-ma! Izolare tavane & termopan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bubu2006
    Incepator
    • 02.sep.2006
    • 2

    Va rog ajutati-ma! Izolare tavane & termopan

    Buna seara

    In apartamentul nostru am izolat tavanele cu vata de sticla si placi de rigips iar dupa o luna si jumatate de la montarea lor in anumite locuri se vede ca si cum s-ar crapa (nu se vad practic crapaturi dar cam asa arata). Imi puteti explica de ce s-a intamplat asa ceva si cum putem remedia problema?? Va rog, ajutati-ma cu o solutie!

    Am inteles de la alte persoane ca geamurile termopan cu profil PVC sunt prevatuze cu "picuratori" (daca am inteles bine sunt anumite orificii prevazute in profil pe unde se scurge apa). Profilurile din aluminiu trebuie sa fie si ele prevazute cu astfel de picuratori? Si daca da, trebuie sa fie prevazute din fabrica sau se dau gauri dupa ce se monteaza?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13004

    #2
    Acele fisuri sunt probabil in zonele de imbinare intre placile de gipscarton.

    Gaurile respective sunt date in hala de prodctie a formei care va executa tamplaria si nu se dau la fata locului. Orice tamplarie trebuie sa aibe acele zone de drenaj a condensului.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • bubu2006
      Incepator
      • 02.sep.2006
      • 2

      #3
      Multumesc

      Asa banuiam si noi ca sunt la placile de imbinare....Aveti si solutii - in afara de revolutii ?

      Profilurile noastre nu sunt prevazute cu asa ceva Sa inteleg ca ar trebui schimbate ? Mai ales ca sunt si glafurile facute....Ce mai pot sa fac???

      Comentariu

      Procesare...