gigacalorimetru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cuciuch daniel
    Membru Marcant
    • 31.oct.2005
    • 358

    gigacalorimetru

    salut. acasa imi ajunge energia termica pe o singura coloana ,de aceea doresc sa imi montez un gigacalorimetru. apartamentul are 50mp. va rog daca imi puteti spune unde pot gasi un gigacalorimetru care sa imi contorizeze energia folosita in casa, si la ce pret. o adressa de net mi-ar fi foarte utila. va multumesc.
    va multumesc de raspunsuri.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Ciudata chestie ? O singura coloana la un apartament? Nu am mai vazut pana cum.

    Chestia cu gigacalorimetru cred ca este mai dificila in cazul coloanelor pentru ca acesta se monteaza pe o zona orizontala iar coloanele tale sunt verticale (necesita circa 1.5-2 m de conducta orizontala). Nu stiu daca se poate asa ceva dar merita incercat. Banuiesc ca pretul lor este destul de ridicat fata de repartitoarele de costuri.

    Priveste aici:
    elsaco.com
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • cuciuch daniel
      Membru Marcant
      • 31.oct.2005
      • 358

      #3
      la elsaco nu au decat debitmetre si repartitoare. mersi oricum. am o singura coloana deoarece in urma cu 2 ani fiind infundate coloane;e si nebeneficiind de colaborarea vecinilor, a trebuit sa imi fac separatie( cu documentatie, aprobari si tot ce trebuie), iar coloana mea vine direct din tevile de langa bloc. acum blocul se contorizeaza, si vreau sa imi contorizez separat de bloc apartamentul, avand in vedere ca repartitoarele _+ robinetii termostatali +montaj costa in jur de 6 milioane, consider ca sunt mai avantajat , daca voi pune direct gigacalorimetru.
      iti multumesc oricum deraspuns.
      va multumesc de raspunsuri.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        asint.ro/ astia monteaza in craiova dar nu stiu daca lucreaza in BUC. Momentan vad ca nu le prea merge pagina web.



        Uite si aici: radet.ro/DocumenteInfoUtile/Consum_imobilgri.htm


        ICI: generalfluid.ro/p%20contenerg.html
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • mx81
          Membru Marcant
          • 21.ian.2006
          • 322

          #5
          Parerea mea este ca face-ti o greseala de principiu . Contoarele (gigacalorimetre sau repartitoare de costuri ) nu ridica randamentul sistemului ; este doar o metoda de redistribuire a pierderilor . Solutia reala este o centrala de apartament . Si ca antevorbitorul meu trebuie sa fie mai multe coloane ( una de apa calda , una intrarea de apa calda in calorifere si una de retur calorifere ). Trebuie in acest caz trei aparate simple sau unul simplu si unul diferential (pentru calorifere ca doar nu o sa platiti si apa calda ce se intoarce in centrala .) .

          Comentariu

          • cuciuch daniel
            Membru Marcant
            • 31.oct.2005
            • 358

            #6
            apometrele pe apa calda si rece le am montate de 5 ani, iar gigacalorimetrul se monteaza doar pe coloanda de tur,unde masoara viteza apei, si temperatura t1 de intrare, si mai are o sonda pe coloana de returcare masoara temperatura de iesire. doresc sa pun gigacalorimetru la apartamentul parintilor mei, care sunt din giurgiu, oras in care nu exista gaze, sau apa calda. asa ca asta e unik solutie.
            va multumesc de raspunsuri.

            Comentariu

            • dflorescu
              Incepator
              • 11.sep.2006
              • 5

              #7
              Postat în original de cuciuch daniel
              gigacalorimetrul se monteaza doar pe coloanda de tur,unde masoara viteza apei, si temperatura t1 de intrare, si mai are o sonda pe coloana de returcare masoara temperatura de iesire
              Din cate stiu eu, un gigacalorimetru nu masoara niciun debit !
              e un mic dispozitiv electronic care se monteaza (se lipeste cumva) pe calorifer, la jumatatea elementilor, la 2/3 inaltime de baza. Ala masoara cel mult temperatura elementului pe care e montat si eventual (daca poate) temperatura mediului ambiant. Odata cu el ti se schimba si robinetul caloriferului, ti se pune unul nou, gradat (in ce ?!?), care (am eu impresia) nu se poate inchide de tot pentru a asigura un minim al temperaturii in camera ca sa nu se supere vecinii ca au peretii reci.
              Asa ca nu se poate determina energia termica decat empiric, in functie de tipul caloriferului (fonta, Al, tabla, otel), lungimea lui, marimea camerei, ce geamuri ai acolo si naiba stie ce variabile intra in calcului ala.
              Daca stie cineva formula de calcul(vre-un link, ceva) sa posteze aici.

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2398

                #8
                Dane, ceea ce descrii tu este montarea repartitorului de cost pentru plata energiei termice, adica ceea ce se monteaza pe fiecare calorifer. Repartitorul respectiv are in dotare un senzor de temperatura, dar sunt si repartitoare cu 2 senzori de temperatura. Odata cu repartitorul trebuie montat si un robinet termostatat, cu ajutorul caruia se regleaza debitul de agent termic. Se evita astfel risipa de caldura in camerele nelocuite sau in zilele mai calde din timpul iernii. Gigacalorimetrul se monteaza pe scara blocului, fara acesta nu se monteaza repartitoarele de cost.
                P.S. Dane, ne vedem la plecare la 16.30.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13007

                  #9
                  Asa este Traiane, si la 16.30 sa ii explici colegului ca doar mergeti impreuna acasa.

                  care (am eu impresia) nu se poate inchide de tot pentru a asigura un minim al temperaturii in camera ca sa nu se supere vecinii ca au peretii reci
                  Nu inchide de tot circulatia din motiv de protectie la inghet a instalatie.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2398

                    #10
                    Robinetul termostatat are un reglaj sensibil intr-o anumita plaja de la para gradata, dar daca se desface piulita de prindere a parei, se ajunge la un bolt care poate fi actionat modificandu-se plaja initiala intre alte limite, modificare care se poate face si din piulita de prindere a parei, ceva de genul termostatului de la frigider care are 2 suruburi de reglaj. Nu mai stiu sigur, dar banuiesc ca se poate obtine inchiderea totala a debitului prin umblarea la acest reglaj. Din ce am constatat, cu robinetele termostatate deschise la maxim, caloriferele incalzeau mai putin decat inainte de montarea lor, ceea ce inseamna ca au o sectiune de trecere a apei mai mica decat robinetele initiale.

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13007

                      #11
                      Nu mai stiu sigur, dar banuiesc ca se poate obtine inchiderea totala a debitului prin umblarea la acest reglaj. Din ce am constatat, cu robinetele termostatate deschise la maxim, caloriferele incalzeau mai putin decat inainte de montarea lor, ceea ce inseamna ca au o sectiune de trecere a apei mai mica decat robinetele initiale.
                      Da, ele sunt etalonate astfel incat fiecare gradatie corespunde unei temperaturi de prag (in imediata lor apropiere). La maxim, permite realizarea unei temperaturi de 28 sau 30 grade in interior (cand sesizeaza aceasta temperatura inchide robinetul altfel, daca este geamul deschis, va lasa sa circule agent permanent la sectiunea respectiva).

                      Nu am idee daca se poate ajusta reglajul prin interventie asupra lui, probabil ca da. Existe riscul sa se deregleze si sa nu mai functioneze corespunzator - etalonarea se face in fabrica si nu stiu daca este ceva capsulat in el.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • cuciuch daniel
                        Membru Marcant
                        • 31.oct.2005
                        • 358

                        #12
                        deci nu jtie nimeni la ce pret e un gigacalorimetru. pai cred ca o sa ma duc sa iau unul de la o scara si o sa il montez la mine. glumeam evident. va multumesc de raspunsuri
                        va multumesc de raspunsuri.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13007

                          #13
                          deci nu jtie nimeni la ce pret e un gigacalorimetru. pai cred ca o sa ma duc sa iau unul de la o scara si o sa il montez la mine. glumeam evident. va multumesc de raspunsuri
                          Uite o chestie interesanta: e-piata.ro/detalii/aparatura-uz-casnic/595

                          Din cate stiu este undeva pana la 2000 euro dar depinde de tip.

                          Sau aici: linkuri.ro/cgi-bin/cauta.cgi?cs=UTF-8&q=iasi&ch=http:%2F%2Fwww.stocuri.com%2Foferte.ph p%3FpageNum_oferte=79&fm=on

                          Vezi ca este undeva in prima treime a paginii.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          Procesare...