necesarul de caldura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • killerr
    Incepator
    • 03.sep.2006
    • 6

    necesarul de caldura

    Ma confrunt cu o problema , mai bine zis o nelamurire .... as vrea sa stiu si eu daca la un volum de 960 sunt suficiente 3 calorifere din aliaj cu urmatoarele dimensiuni: 1 calorifer :2 m , 1 calorifer 1,8 m, 1 calorifer de 50 cm. Imi poate spune cineva cum se calculeaza necesarul de caldura pentru volum ?

    Va multumesc.
  • Ing. Teodor BALAN
    Membru
    • 25.feb.2006
    • 268

    #2
    Re: ajutor urgent !!

    Postat în original de killerr
    Ma confrunt cu o problema , mai bine zis o nelamurire .... as vrea sa stiu si eu daca la un volum de 960 sunt suficiente 3 calorifere din aliaj cu urmatoarele dimensiuni: 1 calorifer:2 m , 1 calorifer: 1,8 m, 1 calorifer de 50 cm. Imi poate spune cineva cum se calculeaza necesarul de caldura pentru volum ?

    Va multumesc.
    Daca veti urmari cu atentie si rabdare posturile anterioare din sectiunea "Caldura si Climatizare", veti gasi nu numai modalitatea de calcul a necesarului de caldura functie de volum, ci si multe alte detalii utile pentru realizarea sistemului Dvs. de incalzire!

    Cu respect, ...
    Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

    Comentariu

    • killerr
      Incepator
      • 03.sep.2006
      • 6

      #3
      imi cer scuze dar nu prea am timp mult la dispozitie pentru ca mine de dimineata vin "meseriasii" sa se apuce de treaba ....
      o sa caut , dar daca imi puteti da un raspuns as fi recunoscator . Multumesc

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2397

        #4
        Daca ne-ati comunica puterea de incalzire pe care o are fiecare calorifer in parte, vom incerca sa va ajutam. Dimensiunile caloriferelor nu sunt suficiente, decat in cazul in care s-ar cunoaste producatorul si catalogul acestuia.
        Un detaliu important este si acela legat de diametrele de trecere a agentului termic dinspre tevile principale de tur si retur spre calorifer. Sectiunile mici, cum ar fi cele obtinute in urma montarii unor garnituri necorespunzatoare sau a robinetelor de trecere colmatate, diminueaza mult din puterea maxima indicata de producator. Prin urmare, daca in urma calculelor, corpurile de incalzire pe care le aveti sunt suficiente, ati putea avea surpriza sa constatati ca acestea nu fac fata in timpul exploatarii.

        Comentariu

        • ing.GRIGORE ZAHARESCU
          Membru marcant
          • 26.dec.2005
          • 584

          #5
          calculatie

          Domnul Dajma are mare dreptate.Calculatia "pe genunchi" este cea mai paguboasa.Datele oferite sunt incomplecte,pt. aflarea sectiunilor corecte.
          Cu respect
          G.Z.

          Comentariu

          Procesare...