invertere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jonelip
    Incepator
    • 12.feb.2006
    • 65

    invertere

    mai nou (sau cel putin acum am aflat eu de ele) am vazut pe site-uri (mai greu in magazine) aer conditionat de tip inverter.

    din specificatiile lor au un consum destul de mic. fac caldura si cand afara sunt -25 de grade.
    unde e problema?
    am gasit doar unul singur intr-un magazin.e marca ............e inverter (asha scrie pe el), 9000 BTU. pur si simplu nu cred ce zice vanzatorul...ca poate acoperi o suprafata de maxim 45 mp.
    am mai cautat si alte marci....f greu sa obtin un pret.

    are cineva inverter? sau stie cineva in cta de unde pot cumpara unul?
    vreau!
  • Ing. Teodor BALAN
    Membru
    • 25.feb.2006
    • 268

    #2
    Re: invertere

    Postat în original de jonelip
    mai nou (sau cel putin acum am aflat eu de ele) am vazut pe site-uri (mai greu in magazine) aer conditionat de tip inverter.

    din specificatiile lor au un consum destul de mic. fac caldura si cand afara sunt -25 de grade.
    unde e problema?
    am gasit doar unul singur intr-un magazin.e marca ............e inverter (asha scrie pe el), 9000 BTU. pur si simplu nu cred ce zice vanzatorul...ca poate acoperi o suprafata de maxim 45 mp.
    am mai cautat si alte marci....f greu sa obtin un pret.

    are cineva inverter? sau stie cineva in cta de unde pot cumpara unul?
    Stimate Domnule "jonelip",

    In primul rand, am rugamintea la Dvs. sa nu mai postati marci si tipuri de produse aici!

    In al doilea rand, trebuie sa facem precizarea ca aparatele de aer conditionat care functioneaza la temperaturi de - 25 grade Celsius (sau chiar mai jos), nu realizeaza acest lucru pentru ca sunt cu invertere! Exista modele apartinand unor marci consacrate care realizeaza acest serviciu fara sa dispuna si de sistem de alimentare cu inverter. Asa cum nu toate aparatele de aer conditionat cu inverter sunt in masura sa furnizeze caldura in casa, atunci cand afara sunt mai putin de 2 ~ 3 grade Celsius! Aceasta performanta depinde de alte caracteristici tehnice ale aparatelor de aer conditionat!

    Am intervenit si v-am oferit acest raspuns, deoarece am mai vazut undeva pe acest forum o interventie similara a cuiva, dar care din pacate, este fundamental gresita!

    Sistemul "inverter" se refera in special la modul de alimentare electrica al acestor aparate de aer conditionat. Tensiunea electrica alternativa de 220V c.a. cu frecventa de 50 Hz este "prelucrata" in acest dispozitiv electronic (inverter), rezultand o alta valoare in volti si in hertzi, care pot diferi foarte mult de la producator la producator! Procesorul de functii comanda apoi alimentarea aparatului (in special a motoarelor compresorului din exterior, dar si a turbinei din interior), astfel incat aceste aparate nu mai lucreaza conform principiului "tot sau nimic" la o putere si turatie ridicata, ci functioneaza modulat, cu turatie mai mare sau mai scazuta, doar cu cat are in acel moment nevoie aparatul pentru a asigura temperatura stabilita prin intermediul elementelor de comanda si control. Din posibilitatea functionarii aparatului la turatii foarte scazute, cu regimuri de putere controlate, rezulta o insemnata economie de consum electric raportat la durate (perioade) mari de timp.

    Cu stima, ...
    Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

    Comentariu

    • jonelip
      Incepator
      • 12.feb.2006
      • 65

      #3
      multumesc ptr lamurire.

      (nu inteleg de ce v-ati legat ca am dat numele marcii, dar site-ul abunda in nume de marci)

      o alta intrebare dar poate nu am formulat-o mai clar.

      FIRMA RESPECTIVA FACE ASHA CEVA?ADIK INVERTERE?SI 2. FACE APARATE CARE FUNCTIONEAZA SUB -25 DE GRADE?
      m-am gandit ca poate cineva stie sa imi raspunda.
      nu ma pot duce sa dau 18 mil pe un aparat si apoi sa vad ca la -10 grade s-a oprit!

      multumesc inca o data.
      vreau!

      Comentariu

      • Ing. Teodor BALAN
        Membru
        • 25.feb.2006
        • 268

        #4
        Postat în original de jonelip
        multumesc ptr lamurire.

        (nu inteleg de ce v-ati legat ca am dat numele marcii, dar site-ul abunda in nume de marci)

        o alta intrebare dar poate nu am formulat-o mai clar.

        FIRMA RESPECTIVA FACE ASHA CEVA?ADIK INVERTERE?SI 2. FACE APARATE CARE FUNCTIONEAZA SUB -25 DE GRADE?
        m-am gandit ca poate cineva stie sa imi raspunda.
        nu ma pot duce sa dau 18 mil pe un aparat si apoi sa vad ca la -10 grade s-a oprit!

        multumesc inca o data.
        Nu am de unde sa stiu cum isi organizeaza activitatea alti moderatori, dar regulamentul de functionare a forumului este foarte clar!...

        Firma la care faceti referire este posibil sa produca si aparate care sa functioneze la temperaturi de - 25 de grade Celsius, dar cum nu suntem distribuitori sau reprezentanti ai acesteia nu avem de unde sti!
        Cand mergeti la magazinul respectiv, solicitati documentatia tehnica a aparatului care va intereseaza si cititi caracteristicile tehnice de functionare. Producatorii seriosi consemneaza domeniul temperaturilor de lucru si de stocare.

        In alta ordine de idei, pentru incalzirea a 45 mp aveti nevoie de un aparat de minimum 18 ~ 22.000 BTU. Cu 9.000 BTU nici de racit nu veti putea sa-l raciti bine, dar sa-l incalziti la +24 grade Celsius cand afara sunt - 10 grade, ... nici sa nu va ganditi! Iar in aceste conditii, indiferent cat de bun este randamentul unui astfel de aparat, ... veti cheltui pentru incalzire mult mai mult decar este cazul.
        In conditiile de clima din tara noastra, aparatele de aer conditionat sunt utile pentru incalzire doar in perioadele tranzitorii de la toamna la iarna, sau de la iarna la primavara, cand este necesar sa functioneze doar cateva ore pe zi si numai pentru a compensa o diferenta mica de temperatura. Daca veti avea amabilitatea sa revedeti topicurile de la aceasta sectiune veti gasi multe posturi in legatura cu acest subiect si sunt convins ca va veti documenta asa cum veti dori!

        Sfatul meu este sa va mai ganditi si sa va orientati spre un alt sistem de incalzire, mai eficient!
        Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

        Comentariu

        Procesare...