Cos fum centrala pe lemne

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • triumph
    a răspuns
    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Salutare! Am facut cosul de fum pt o centrala cu gazeificare vitoligno, din prefabricate ceramice cu interiorul de 220mm, fara a l izola si a I pune o palarie..... imi curge condens,gudron prin toate incheieturile de e balta langa centrala(e pe interior cosul) Merge izolat si cu polistiren extrudat grafitat de 5cm? (mi a ramas de la pardoseala)

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Postat în original de coby
    Daca as face hornul , vertical , plecand direct din termosemineu cu inox dublu izolat ( deci cu termoizolatie de vata ) , se mai face condens in horn , in cazul in care se face condens , acesta se scurge in termosemineu , e vreo problema ? Iar pt curatirea periodica va trebui sa demontez hornul sau trebuie sa i montez o usa de acces undeva deasupra termosemineului ?
    Si inca ceva : diametrul interior va putea ramane la fel cu cel de evacuare al termosemineului sau trebuie o sectiune mai mare ?
    Vedeti cateva instructiuni aici:

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	termosemineu.JPG 
Afișări:	489 
Mărime:	149,2 KB 
ID:	619550

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Cum ar fi mai indicat sa construiesc cosul la un termosemineu : cu unghiuri de 90 de grade , unul la iesire din termosemineu si cel de al doilea , dupa ce trec prin zid , legat de hornul exterior , sau , cu unghiuri de 45 de grade ?

    Daca as face hornul , vertical , plecand direct din termosemineu cu inox dublu izolat ( deci cu termoizolatie de vata ) , se mai face condens in horn , in cazul in care se face condens , acesta se scurge in termosemineu , e vreo problema ? Iar pt curatirea periodica va trebui sa demontez hornul sau trebuie sa i montez o usa de acces undeva deasupra termosemineului ?
    Si inca ceva : diametrul interior va putea ramane la fel cu cel de evacuare al termosemineului sau trebuie o sectiune mai mare ?

    Lasă un comentariu:


  • danielam
    a răspuns
    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Din pacate am vazut dupa ce s-a intarit multibatul de pe tigle...am schimbat o parte din ele, restul la anu...
    Astia-s meseriasii nostrii...
    Si cand ma gandesc,ca mi-a cerut si matura....

    Lasă un comentariu:


  • andyn67
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Postat în original de danielam
    Multumesc pentru raspuns d-l cheluakame...daca-l las doar cu adeziv in iarna asta are ceva?
    Multumesc d-l bulba grig pt incurajari...
    Si cosul meu are cam 6m de la baza iar de la acoperis in sus are 1,80m,eu am pus de jos pana sus in gauri 4 bare fier beton de 8 ,intr-o parte este lipit de un zid iar in alta era un gol de 7cm intre alt zid placat cu polistiren si care s-a umplut tot cu vata bazaltica,in rest nu este prins de nimic pt.ca trece si prin acoperisul de la camera centralei cat si al casei.
    Astazi am pus coltarele si plasa dar nu mi-a ajuns adezivul si nu am terminat...cred ca maine termin si cu a doua mana de adeziv,oricum o sa pun poze...

    Sa nu credeti ca mizeria de pe tigla este facuta de mine...asa mi-a ramas de la cel care mi-a tencuit cosul si nu se mai ia din pacate...

    Ar trebui sa il chemi si sa ii dai o perie sa curete tot.

    Lasă un comentariu:


  • bulba grig
    a răspuns
    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Eu am tabla galvanizata batuta pe centrala iar la cos am facut ca la orice cos din caramida , de soba ,apoi am venit dupa cum am mai spus cu vata bazaltica peste si restu . Deci apa de ploaie care se scurge pe cos pica direct pe tabla .

    Lasă un comentariu:


  • danielam
    a răspuns
    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Sper sa ma tina macar anul asta iar anul viitor o sa chem pe cineva sa-mi faca altul,oricum multumesc frumos d-l Maestru Max.

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Partea sortului care este lipit de cos ar fi trebuit indoit la 90 grade si introdus intr-un santulet in tencuiala, partea dinspre panta trebuia trecut mai mult peste tigla.

    Lasă un comentariu:


  • danielam
    a răspuns
    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    La partea asta chiar m-am chinuit...am invelit cosul in bucati de tabla de 4,le-am indoit la colturi,lipit cu silicon peste tot si la sfarsit am lipit cu banda bituminoasa speciala pentru etansarea cosurilor atat pe tabla cat si pe tigla.
    Partea de dinspre coama casei am bagat-o sub tigla. Oricum mai este un sort sub ea,facut de un meserias .
    Ce ziceti,sa imbrac tot sortul in banda bituminoasa?
    Acum se vede cam urat dar este in spatele casei si nu prea conteaza.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	012.jpg 
Afișări:	2320 
Mărime:	219,9 KB 
ID:	619351

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Nu se vede prea bine in imagine, cum ati fixat sortul din tabla de cos ?

    Lasă un comentariu:


  • danielam
    a răspuns
    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Multumesc pentru raspuns d-l cheluakame...daca-l las doar cu adeziv in iarna asta are ceva?
    Multumesc d-l bulba grig pt incurajari...
    Si cosul meu are cam 6m de la baza iar de la acoperis in sus are 1,80m,eu am pus de jos pana sus in gauri 4 bare fier beton de 8 ,intr-o parte este lipit de un zid iar in alta era un gol de 7cm intre alt zid placat cu polistiren si care s-a umplut tot cu vata bazaltica,in rest nu este prins de nimic pt.ca trece si prin acoperisul de la camera centralei cat si al casei.
    Astazi am pus coltarele si plasa dar nu mi-a ajuns adezivul si nu am terminat...cred ca maine termin si cu a doua mana de adeziv,oricum o sa pun poze...

    Sa nu credeti ca mizeria de pe tigla este facuta de mine...asa mi-a ramas de la cel care mi-a tencuit cosul si nu se mai ia din pacate...

    Click image for larger version  Name:	003.jpg Views:	1253 Size:	202.3 KO ID:	619328

    Gata, am terminat cosul...cred ca a iesit cat de cat bine...
    Acum am sa scriu in alt topic pentru ca am ceva nelamuriri cu centrala.

    Click image for larger version  Name:	010.jpg Views:	873 Size:	128.9 KO ID:	619347
    Ultima editare de danielam; 06.nov.2014, 17:48.

    Lasă un comentariu:


  • bulba grig
    a răspuns
    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Tot din elemente ceramice cu gaura de 210 am si eu cosul de fum la cazanul meu Viadrus de 35 kw . Am izolat cosul cu vata bazaltica pe care am lipit/o cu adeziv de cos peste care am dat plasa de fibra , coltare cu plasa , adeziv si tinci .Cosul de fum are 6 m de la podeaua cazanului . CAT ARE COSUL DE LA TABLA IN SUS ? eu am pus de jos pana sus 4 bucati de cornier pe cele 4 colturi si apoi le/am strans cu o chinga si le/am sudat intre ele cu platband , pana sa izolez . a si am pus si fier de 6 mm pe colturile elementilor . A si pt o femeie/ doamna sa faci atatea ... FELICITARI !

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Postat în original de danielam
    Pai am folosit vata pentru fatada http://www.dedeman.ro/drobeta/constr...0mm-0-6x1.html
    As putea sa-l imbrac si in tabla,nu-i problema dar il mai dau cu adeziv ?
    Greseala mea atunci, am avut impresia ca este vata pentru fatade ventilate.

    In acest caz, o mana de adeziv si plasa de fibra. Peste puteti aplica o vopsea lavabila de exterior (impermeabila).

    Lasă un comentariu:


  • danielam
    a răspuns
    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Pai am folosit vata pentru fatada http://www.dedeman.ro/drobeta/constr...0mm-0-6x1.html
    As putea sa-l imbrac si in tabla,nu-i problema dar il mai dau cu adeziv ?
    Ultima editare de danielam; 05.nov.2014, 19:48.

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Mai degraba cautati un mester care sa vi-l imbrace in tabla zincata cum se faceau acoperisurile inainte.

    Pentru finisare cu adeziv ar fi fost nevoie de vata bazaltica pentru fatade tencuite, produs ce este hidrofobizat.


    Da, duduitul poate aparea din cauza izolarii caci acum fumul isi pastreaza temperatura pana la iesirea din cos ca urmare tirajul este mai mare.

    Lasă un comentariu:

Procesare...