Cos fum centrala pe lemne

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Amon
    Incepator
    • 19.feb.2013
    • 2

    Răspuns la: Horn exterior şemineu

    Mulţumesc pentru răspuns. Lăţimea mai mare a hornului (60 cm) este impusă de dorinţa ca el să se înscrie în stilul şi estetica clădirii. Mă gândesc să îl plachez pe exterior cu cărămidă aparentă klinker. Ce fel de cărămidă îmi recomandaţi pentru corpul coşului?

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      Răspuns la: Răspuns la: Horn exterior şemineu

      Postat în original de Amon
      Mulţumesc pentru răspuns. Lăţimea mai mare a hornului (60 cm) este impusă de dorinţa ca el să se înscrie în stilul şi estetica clădirii. Mă gândesc să îl plachez pe exterior cu cărămidă aparentă klinker. Ce fel de cărămidă îmi recomandaţi pentru corpul coşului?
      Caramida refractara, dar totusi sunt de parere ca ar trebui sa folositi un cos de fum prefabricat.

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2391

        Răspuns la: Horn exterior şemineu

        Postat în original de Amon
        Doresc să construiesc un horn pentru şemineu pe lemne, în exterior, lipit de peretele casei. Dimensiuni: circa 60x36 cm, înălţime 8 m. Aspectul final să fie asemănător cu cel al unui zid realizat din cărămizi roşii, rostuite, cu dimensiuni clasice (24x12 cm). Folosirea segmentelor de horn prefabricate este exclusă deoarece coşul ar fi prea îngust. Ce soluţii constructive îmi recomandaţi?
        60x36 dimensiuni interioare sau exterioare?
        Daca sunt interioare luand in calcul diametrul echivalent corespondent de 45 cm si traditionalul (si imprecisul) 11 cmp/kw => cosul adecvat pentru un semineu de ~ 144 kw
        Daca sunt exterioare, considerand grosimea peretilor de 12 cm => dimensiuni interioare 36x12 cm => diametru echivalent 18 cm => cos adecvat pentru un semineu de aprox 23 kw
        Subliniez faptul ca acestea sunt doar niste calcule empirice.

        Asemeni Consultantului de climatizare, recomand construirea unui prefabricat si apoi izolarea si zidirea lui cu caramida (cu rol decorativ).

        Modificare anterioara:

        Tinand cont ca un cos prefabricat are interiorul neted/finisat, posibilitatea depunerilor de gurdon/funigine/mizerie este mai mica decat in cazul unui cos ridicat din caramida refractara.
        Ultima editare de cheluakame; 23.feb.2013, 18:04.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • florinconstanta1
          Incepator
          • 09.mar.2013
          • 7

          Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

          Buna ziua,
          Sper sa nu gresesc locul de postare. Mi-a facut un meserias un semineu cu focar de fonta din comert cu iesire pe 200mm. Din focar iese printr-un cot de inox si apoi printr-un burlan flexibil(izolat cu vata minerala) care duce in cosul facut pe langa casa(nu aveam cos). Cosul este facut din caramida de horn din cele izolate, ca fagurele avand diametru interior 220 exterior de 300 si inaltime de 15cm. A iesit un cos de vreo 3,8 m. Din ce am facut eu focul, ca nu l-am folosit inca intens, pare ca ar avea tiraj. Unii au zis ca nu trage bine. Cosul este la ceva distanta de coama casei. Problema este ca fumul se plimba pe langa casa.
          Intrebarea este daca pot sa-i mai pun un varf de un metru de inox din cele izolate. Ar fi probleme cu condensul? Ar afecta in vreun fel cosul?
          Multumesc.
          Ultima editare de florinconstanta1; 07.apr.2013, 16:44.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            Răspuns la: Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

            puteti pune o poza ?
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • elixir
              Membru marcant
              • 01.nov.2009
              • 368

              Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

              3,8 m e putin, probabil ca racordul flexibil intra in cos la vreo 2 m inaltime, rame o inaltime reala a cosului exterior de 1,8m Cum spui si tu, fumul se ,,plimba" pe langa casa, ori la un tiraj ok, ar trebui sa mearga in sus inca 1m, dupa ce iese din cos.Ideal ar fi sa-l inalti din acelasi material, dar de urgenta merge si tabla izolata. teoretic, el trebuie sa depaseasca coama cam cu 1m. fiind la distanta de coama, poate fi si mai mic, dar aici conteaza f mult directia curentilor de aer din zona..

              Comentariu

              • florinconstanta1
                Incepator
                • 09.mar.2013
                • 7

                Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                Atasez fotografii . . .Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	poza cos.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	34,1 KB 
ID:	609175 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20130407_181929.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	448,7 KB 
ID:	609174 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20130407_181959.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	205,3 KB 
ID:	609173
                Ultima editare de florinconstanta1; 08.apr.2013, 13:14.

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  Răspuns la: Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                  Postat în original de florinconstanta1
                  Atasez fotografii . . .[ATTACH=CONFIG]74376[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]74375[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]74374[/ATTACH]
                  Parerea mea este ca ar mai trebui inaltat cu 1 m.

                  Comentariu

                  • florinconstanta1
                    Incepator
                    • 09.mar.2013
                    • 7

                    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                    Credeti ca e bine sa il mai inalt cu un segment de 1m inox cu pereti dubli? Ar fi vreo problema? Sau sa il inalt cu acelasi material? Multumesc.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      Răspuns la: Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                      Mininim 1 metru dar va trebui si ancorat !
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2391

                        Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                        Tinand cont de pretul pe care il are un element din inox izolat si conductivitatea termica a inoxului, mai bine va recomand sa continuati cu acelasi material. Insa tineti cont de recomandarea colegilor si rigidizati structura dupa inaltare.

                        In interior, daca nu afecteaza nu nimic, v-as recomanda sa renuntati la izolatia racordului flexibil, pentru recupera o parte din caldura ce iese pe cos.
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • florinconstanta1
                          Incepator
                          • 09.mar.2013
                          • 7

                          Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                          Cosul desi este facut din piese ceramice, mai trebuie izolat inca o data pe la exterior?
                          La interior deja l-am izolat. Structura o voi ancora.
                          Multumesc de sugestii si sfaturi.

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2391

                            Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                            Indiferent ca este din inox, caramida plina sau elemente ceramice, pentru a nu avea probleme cu condensul, cosul se recomanda a fi izolat cu cel putin 5 cm de vata bazaltica pentru exterior.

                            Eu v-am recomanda ca in interiorul casei, daca nu afecteaza cu nimic, sa renuntati la izolatia burlanului flexibil pentru a degaja si acesta caldura.

                            Am atasat un desen pentru a va face o idee.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Semineu.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	36,4 KB 
ID:	609196
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                              Postat în original de florinconstanta1
                              Cosul desi este facut din piese ceramice, mai trebuie izolat inca o data pe la exterior?
                              La interior deja l-am izolat. Structura o voi ancora.
                              Multumesc de sugestii si sfaturi.
                              La interior nu trebuie izolat decat daca exista pericolul sa se atinga cineva de el, la exterior trebuie izolat pentru a se evita condensul.

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                                Postat în original de florinconstanta1
                                Cosul desi este facut din piese ceramice, mai trebuie izolat inca o data pe la exterior?
                                La interior deja l-am izolat. Structura o voi ancora.
                                Multumesc de sugestii si sfaturi.
                                La interior nu trebuie izolat decat daca exista pericolul sa se atinga cineva de el, la exterior trebuie izolat pentru a se evita condensul.

                                Comentariu

                                Procesare...