Cos fum centrala pe lemne

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6877

    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Prietenul nu v-a spus ce cantitate de lemne baga pe foc pana a incalzit si apa din puffer ? Nu va zis deoarece consuma de 2-3 ori mai mult. Una e sa incalzesti 200 l de apa si alta e sa incalzesti 500+200 l apa. Este adevarat ca atunci cand apa din puffer ajunge la temperatura apei de pe tur nu mai consumi atat dar pana atunci c-am cari la lemne. Pretul unui puffer esta aproape egal cu pretul unei centrale termice, sincer nu vad rostul unei investitii asa de mari daca ai o instaltie mica cu 7-8 calorifere.
    Pufferul meu acu deserveste sa incalzesc apa din piscina, sa vad pentru cat timp.
    Ultima editare de Maestrul Max; 27.oct.2014, 09:03.
    Cu stima.

    Comentariu

    • provilla
      Membru Marcant
      • 23.mar.2010
      • 682

      Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

      Postat în original de Maestrul Max
      Prietenul nu v-a spus ce cantitate de lemne baga pe foc pana a incalzit si apa din puffer ? Nu va zis deoarece consuma de 2-3 ori mai mult. Una e sa incalzesti 200 l de apa si alta e sa incalzesti 500+200 l apa. Este adevarat ca atunci cand apa din puffer ajunge la temperatura apei de pe tur nu mai consumi atat dar pana atunci c-am cari la lemne.
      pentru asta exista automatizare ,

      e suficient doar o electrovalva cu 2 cai care sa citeasca temperatura din casa si sa inchida circuitul cu centrala si sa deschida circuitul cu pufferul .

      nu trebuie sa incalzesti toata cantitatea de apa in acelasi timp .
      Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6877

        Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

        Alta investitie costisitoare. Oare nu se mai stie a se face instalatii simple si ieftine ? Toti ne inghesuim sa urcam pretul unei instalatii cand acea instalatie se poate realiza cu jumatate din pret ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2394

          Răspuns la: Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

          Postat în original de Maestrul Max
          Si dupa ce apa din puffer s-a incalzit nu tot acolo se ajunge ?
          Cand apa din puffer s-a incalzit, nu se mai face focul. Asa se foloseste pufferul. Daca dumneata il foloseai diferit, atunci de aici si problema cu consumul.

          Postat în original de Maestrul Max
          Tot acolo, pufferul e doar o frectie pentru un picior de lemn daca ai centrala fara incalzire in pardoseala.
          Pufferul este frectie la picior de lemn cand este calculat cu 30-50 litri/kw (adica un fel de 50w/mc) ...

          Un puffer se dimensioneaza in functie de cateva criterii, printre care, puterea cazanului, cantitatea de lemne ce incape in buncar, temperatura maxima de stocare, necesarul termic al casei, temperatura minima cu care instalatia de incalzire poate asigura confortul interior.

          Eu unul am instalatia interioara dimensionata astfel incat la -20*C poate sa-mi asigure 24*C interior cu doar 50*C tur.

          Postat în original de Maestrul Max
          Una e sa incalzesti 200 l de apa si alta e sa incalzesti 500+200 l apa.
          Dar una este sa racesti 200 litri apa si alta este sa racesti 500 ...

          Ca idee, frectii de 4000 litri pe la altii, cred ca nici eu nu au auzit ca vor consuma mai mult ...
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • lisapet
            Membru Marcant
            • 02.ian.2012
            • 462

            Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

            Postat în original de Maestrul Max
            Alta investitie costisitoare. Oare nu se mai stie a se face instalatii simple si ieftine ? Toti ne inghesuim sa urcam pretul unei instalatii cand acea instalatie se poate realiza cu jumatate din pret ?
            Sunt absolut deacord cu cele boldate. Insa simple pentru mine inseamna si eficiente, corect dimensionate. Deaceea acel prieten a si ales sa foloseasca circulatia natuala fara pompe, fara automatizari dependente de electronica si energie electrica.
            Si stocatorul oricum il va monta, numai sa mai faca rost de ceva banuti..

            Comentariu

            • bulba grig
              Membru Marcant
              • 27.oct.2011
              • 361

              Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

              Postat în original de Maestrul Max
              Alta investitie costisitoare. Oare nu se mai stie a se face instalatii simple si ieftine ? Toti ne inghesuim sa urcam pretul unei instalatii cand acea instalatie se poate realiza cu jumatate din pret ?
              Stiti ca in Germania , daca iti faci o instalatie de incalzire cu lemne , cu o firma specializata , ESTI OBLGAT SA MONTEZI si puffer in instalatie ???!!! de ce oare ?

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6877

                Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                Pentru ca firmele care vand puffere sa aibe din ce trai. Si nu pentru orce instalatie este obligatoriu sa se monteze puffer ci pentru instalatii mai mari unde chiar este necesar sa ai un stocator de caldura pentru a se reduce consumul de combustibil.

                Postat în original de cheluakame
                Eu unul am instalatia interioara dimensionata astfel incat la -20*C poate sa-mi asigure 24*C interior cu doar 50*C tur.
                Banuiesc ca ai puffer. ) Asa este si la mine insa fara puffer. Si atunci care este concluzia ?
                Ultima editare de Maestrul Max; 28.oct.2014, 10:06.
                Cu stima.

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2394

                  Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                  Postat în original de Maestrul Max
                  Pentru ca firmele care vand puffere sa aibe din ce trai. Si nu pentru orce instalatie este obligatoriu sa se monteze puffer ci pentru instalatii mai mari unde chiar este necesar sa ai un stocator de caldura pentru a se reduce consumul de combustibil.
                  Maestre eu atat spun, prin ardere mocnita se pierde circa 30% din energia generata de arderea lemnelor.

                  Daca centrala ajunge la temperatura si focul arde mocnit, atunci creste consumul de combustibil. Dar, cu un puffer in instalatie, centrala va putea arde la putere nominala intreaga sarja de lemne (sau 2 , depinde de instalatie), energia generata se va stoca in puffer iar eu voi fi nevoit sa fac focul decat peste 12-18-24 ore in functie de cum este gandita instalatia.

                  In plus, intr-o astfel de instalatie deja pot aparea si robineti termostatati si TA, reducand astfel si mai mult consumul de energie atunci cand nu este cazul si avand o temperatura constanta de 20-22-24*C fara sa fiu nevoit sa bag mereu la centrala sau sa ma trezesc peste noapte pentru a face focul.

                  Da, recunosc, am si eu aplicatii unde nu folosesc puffer, insa acolo ori este vorba de lipsa banilor si urmand sa apara pe viitor, ori, masa de acumulare este mutata in cei 8 cm de sapa ai incalzirii in pardoseala.
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • danielam
                    Incepator
                    • 06.mai.2010
                    • 87

                    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                    Buna seara,
                    As vrea sa izolez cosul centralei cu vata bazaltica de 3 cm cu aluminiu( de la acoperis in sus) si as vrea sa stiu daca trebuie pusa cu aluminiul inspre cos sau invers.
                    Cosul este facut din elemente ceramice cu diam. de 21 cm si tencuit...3/4 din el este in incaperea centralei si nu este izolat, cam 1m este intre cele 2 acoperisuri si este izolat cu vata bazaltica de 3 cm...si as vrea sa-l izolez in continuare pana sus.
                    Va rog sa-mi spuneti daca procedez bine sau trebuie vata de 5cm sau ce altceva ar trebui sa fac...mentionez ca,cosul nu face deocamdata condens.
                    Multumesc.

                    Click image for larger version  Name:	003.jpg Views:	497 Size:	154.0 KO ID:	619222

                    Am izolat cosul cu vata de 6cm fara aluminiu, am lipit placile cu adeziv de polistiren iar maine o sa-i dau cu adeziv si plasa...
                    Am facut focul in centrala si trage foarte tare cosul de-mi zdrancane usa de la cenusar,sa fie de la izolatie?
                    Maine revin cu poze.

                    Vad ca nu-mi da nimeni niciun sfat...
                    Nu am reusit sa-l dau astazi cu adeziv dar o sa pun o poza cu el asa cum este si va rog sa-mi spuneti daca este bine...
                    Am uitat sa spun ca aceasta lucrare este facuta de o femeie,adica de mine si de asta vreau sa ma ajutati...
                    Foarte multe lucruri am invatat de aici si am devenit pasionata Diy.
                    Astazi m-am uitat la cos si vata era plina de apa,e normal? mi-e frica sa nu se faca urat dupa ce-l dau cu adeziv,ce ziceti?
                    Repet,imi trage foarte tare cosul dupa ce l-am izolat,e normal?
                    Cred ca v-am zapacit...scuze...

                    Click image for larger version  Name:	003.jpg Views:	487 Size:	160.7 KO ID:	619325

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2394

                      Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                      Mai degraba cautati un mester care sa vi-l imbrace in tabla zincata cum se faceau acoperisurile inainte.

                      Pentru finisare cu adeziv ar fi fost nevoie de vata bazaltica pentru fatade tencuite, produs ce este hidrofobizat.


                      Da, duduitul poate aparea din cauza izolarii caci acum fumul isi pastreaza temperatura pana la iesirea din cos ca urmare tirajul este mai mare.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • danielam
                        Incepator
                        • 06.mai.2010
                        • 87

                        Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                        Pai am folosit vata pentru fatada http://www.dedeman.ro/drobeta/constr...0mm-0-6x1.html
                        As putea sa-l imbrac si in tabla,nu-i problema dar il mai dau cu adeziv ?
                        Ultima editare de danielam; 05.nov.2014, 19:48.

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2394

                          Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                          Postat în original de danielam
                          Pai am folosit vata pentru fatada http://www.dedeman.ro/drobeta/constr...0mm-0-6x1.html
                          As putea sa-l imbrac si in tabla,nu-i problema dar il mai dau cu adeziv ?
                          Greseala mea atunci, am avut impresia ca este vata pentru fatade ventilate.

                          In acest caz, o mana de adeziv si plasa de fibra. Peste puteti aplica o vopsea lavabila de exterior (impermeabila).
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • bulba grig
                            Membru Marcant
                            • 27.oct.2011
                            • 361

                            Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                            Tot din elemente ceramice cu gaura de 210 am si eu cosul de fum la cazanul meu Viadrus de 35 kw . Am izolat cosul cu vata bazaltica pe care am lipit/o cu adeziv de cos peste care am dat plasa de fibra , coltare cu plasa , adeziv si tinci .Cosul de fum are 6 m de la podeaua cazanului . CAT ARE COSUL DE LA TABLA IN SUS ? eu am pus de jos pana sus 4 bucati de cornier pe cele 4 colturi si apoi le/am strans cu o chinga si le/am sudat intre ele cu platband , pana sa izolez . a si am pus si fier de 6 mm pe colturile elementilor . A si pt o femeie/ doamna sa faci atatea ... FELICITARI !

                            Comentariu

                            • danielam
                              Incepator
                              • 06.mai.2010
                              • 87

                              Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                              Multumesc pentru raspuns d-l cheluakame...daca-l las doar cu adeziv in iarna asta are ceva?
                              Multumesc d-l bulba grig pt incurajari...
                              Si cosul meu are cam 6m de la baza iar de la acoperis in sus are 1,80m,eu am pus de jos pana sus in gauri 4 bare fier beton de 8 ,intr-o parte este lipit de un zid iar in alta era un gol de 7cm intre alt zid placat cu polistiren si care s-a umplut tot cu vata bazaltica,in rest nu este prins de nimic pt.ca trece si prin acoperisul de la camera centralei cat si al casei.
                              Astazi am pus coltarele si plasa dar nu mi-a ajuns adezivul si nu am terminat...cred ca maine termin si cu a doua mana de adeziv,oricum o sa pun poze...

                              Sa nu credeti ca mizeria de pe tigla este facuta de mine...asa mi-a ramas de la cel care mi-a tencuit cosul si nu se mai ia din pacate...

                              Click image for larger version  Name:	003.jpg Views:	1253 Size:	202.3 KO ID:	619328

                              Gata, am terminat cosul...cred ca a iesit cat de cat bine...
                              Acum am sa scriu in alt topic pentru ca am ceva nelamuriri cu centrala.

                              Click image for larger version  Name:	010.jpg Views:	873 Size:	128.9 KO ID:	619347
                              Ultima editare de danielam; 06.nov.2014, 17:48.

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6877

                                Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                                Nu se vede prea bine in imagine, cum ati fixat sortul din tabla de cos ?
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...