Cos fum centrala pe lemne

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danielam
    Incepator
    • 06.mai.2010
    • 90

    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Pai am folosit vata pentru fatada http://www.dedeman.ro/drobeta/constr...0mm-0-6x1.html
    As putea sa-l imbrac si in tabla,nu-i problema dar il mai dau cu adeziv ?
    Ultima editare de danielam; 05.nov.2014, 19:48.

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2391

      Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

      Postat în original de danielam
      Pai am folosit vata pentru fatada http://www.dedeman.ro/drobeta/constr...0mm-0-6x1.html
      As putea sa-l imbrac si in tabla,nu-i problema dar il mai dau cu adeziv ?
      Greseala mea atunci, am avut impresia ca este vata pentru fatade ventilate.

      In acest caz, o mana de adeziv si plasa de fibra. Peste puteti aplica o vopsea lavabila de exterior (impermeabila).
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • bulba grig
        Membru Marcant
        • 27.oct.2011
        • 361

        Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

        Tot din elemente ceramice cu gaura de 210 am si eu cosul de fum la cazanul meu Viadrus de 35 kw . Am izolat cosul cu vata bazaltica pe care am lipit/o cu adeziv de cos peste care am dat plasa de fibra , coltare cu plasa , adeziv si tinci .Cosul de fum are 6 m de la podeaua cazanului . CAT ARE COSUL DE LA TABLA IN SUS ? eu am pus de jos pana sus 4 bucati de cornier pe cele 4 colturi si apoi le/am strans cu o chinga si le/am sudat intre ele cu platband , pana sa izolez . a si am pus si fier de 6 mm pe colturile elementilor . A si pt o femeie/ doamna sa faci atatea ... FELICITARI !

        Comentariu

        • danielam
          Incepator
          • 06.mai.2010
          • 90

          Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

          Multumesc pentru raspuns d-l cheluakame...daca-l las doar cu adeziv in iarna asta are ceva?
          Multumesc d-l bulba grig pt incurajari...
          Si cosul meu are cam 6m de la baza iar de la acoperis in sus are 1,80m,eu am pus de jos pana sus in gauri 4 bare fier beton de 8 ,intr-o parte este lipit de un zid iar in alta era un gol de 7cm intre alt zid placat cu polistiren si care s-a umplut tot cu vata bazaltica,in rest nu este prins de nimic pt.ca trece si prin acoperisul de la camera centralei cat si al casei.
          Astazi am pus coltarele si plasa dar nu mi-a ajuns adezivul si nu am terminat...cred ca maine termin si cu a doua mana de adeziv,oricum o sa pun poze...

          Sa nu credeti ca mizeria de pe tigla este facuta de mine...asa mi-a ramas de la cel care mi-a tencuit cosul si nu se mai ia din pacate...
          Fișiere Atașate
          Ultima editare de danielam; 06.nov.2014, 17:48.

          Comentariu

          • danielam
            Incepator
            • 06.mai.2010
            • 90

            Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

            Gata, am terminat cosul...cred ca a iesit cat de cat bine...
            Acum am sa scriu in alt topic pentru ca am ceva nelamuriri cu centrala.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6886

              Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

              Nu se vede prea bine in imagine, cum ati fixat sortul din tabla de cos ?
              Cu stima.

              Comentariu

              • danielam
                Incepator
                • 06.mai.2010
                • 90

                Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                La partea asta chiar m-am chinuit...am invelit cosul in bucati de tabla de 4,le-am indoit la colturi,lipit cu silicon peste tot si la sfarsit am lipit cu banda bituminoasa speciala pentru etansarea cosurilor atat pe tabla cat si pe tigla.
                Partea de dinspre coama casei am bagat-o sub tigla. Oricum mai este un sort sub ea,facut de un meserias .
                Ce ziceti,sa imbrac tot sortul in banda bituminoasa?
                Acum se vede cam urat dar este in spatele casei si nu prea conteaza.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6886

                  Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                  Partea sortului care este lipit de cos ar fi trebuit indoit la 90 grade si introdus intr-un santulet in tencuiala, partea dinspre panta trebuia trecut mai mult peste tigla.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • danielam
                    Incepator
                    • 06.mai.2010
                    • 90

                    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                    Sper sa ma tina macar anul asta iar anul viitor o sa chem pe cineva sa-mi faca altul,oricum multumesc frumos d-l Maestru Max.

                    Comentariu

                    • bulba grig
                      Membru Marcant
                      • 27.oct.2011
                      • 361

                      Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                      Eu am tabla galvanizata batuta pe centrala iar la cos am facut ca la orice cos din caramida , de soba ,apoi am venit dupa cum am mai spus cu vata bazaltica peste si restu . Deci apa de ploaie care se scurge pe cos pica direct pe tabla .

                      Comentariu

                      • andyn67
                        Incepator
                        • 11.ian.2012
                        • 28

                        Răspuns la: Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                        Postat în original de danielam
                        Multumesc pentru raspuns d-l cheluakame...daca-l las doar cu adeziv in iarna asta are ceva?
                        Multumesc d-l bulba grig pt incurajari...
                        Si cosul meu are cam 6m de la baza iar de la acoperis in sus are 1,80m,eu am pus de jos pana sus in gauri 4 bare fier beton de 8 ,intr-o parte este lipit de un zid iar in alta era un gol de 7cm intre alt zid placat cu polistiren si care s-a umplut tot cu vata bazaltica,in rest nu este prins de nimic pt.ca trece si prin acoperisul de la camera centralei cat si al casei.
                        Astazi am pus coltarele si plasa dar nu mi-a ajuns adezivul si nu am terminat...cred ca maine termin si cu a doua mana de adeziv,oricum o sa pun poze...

                        Sa nu credeti ca mizeria de pe tigla este facuta de mine...asa mi-a ramas de la cel care mi-a tencuit cosul si nu se mai ia din pacate...

                        Ar trebui sa il chemi si sa ii dai o perie sa curete tot.

                        Comentariu

                        • danielam
                          Incepator
                          • 06.mai.2010
                          • 90

                          Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                          Din pacate am vazut dupa ce s-a intarit multibatul de pe tigle...am schimbat o parte din ele, restul la anu...
                          Astia-s meseriasii nostrii...
                          Si cand ma gandesc,ca mi-a cerut si matura....

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6865

                            Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                            Cum ar fi mai indicat sa construiesc cosul la un termosemineu : cu unghiuri de 90 de grade , unul la iesire din termosemineu si cel de al doilea , dupa ce trec prin zid , legat de hornul exterior , sau , cu unghiuri de 45 de grade ?
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              Răspuns la: Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                              Postat în original de coby
                              Cum ar fi mai indicat sa construiesc cosul la un termosemineu : cu unghiuri de 90 de grade , unul la iesire din termosemineu si cel de al doilea , dupa ce trec prin zid , legat de hornul exterior , sau , cu unghiuri de 45 de grade ?
                              Daca as face hornul , vertical , plecand direct din termosemineu cu inox dublu izolat ( deci cu termoizolatie de vata ) , se mai face condens in horn , in cazul in care se face condens , acesta se scurge in termosemineu , e vreo problema ? Iar pt curatirea periodica va trebui sa demontez hornul sau trebuie sa i montez o usa de acces undeva deasupra termosemineului ?
                              Si inca ceva : diametrul interior va putea ramane la fel cu cel de evacuare al termosemineului sau trebuie o sectiune mai mare ?
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6886

                                Răspuns la: Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                                Postat în original de coby
                                Daca as face hornul , vertical , plecand direct din termosemineu cu inox dublu izolat ( deci cu termoizolatie de vata ) , se mai face condens in horn , in cazul in care se face condens , acesta se scurge in termosemineu , e vreo problema ? Iar pt curatirea periodica va trebui sa demontez hornul sau trebuie sa i montez o usa de acces undeva deasupra termosemineului ?
                                Si inca ceva : diametrul interior va putea ramane la fel cu cel de evacuare al termosemineului sau trebuie o sectiune mai mare ?
                                Vedeti cateva instructiuni aici:
                                Fișiere Atașate
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...