Cos fum centrala pe lemne

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • neamt
    a răspuns
    aceasi problema, acelasi tip de cazan , cos exterior.
    Izolarea cu polistiren ar fi o solutie?

    Lasă un comentariu:


  • daniel1976
    a răspuns
    Trebuie izolat fffffoarte bine!

    Lasă un comentariu:


  • calin vasile
    a răspuns
    trebuie izolat mult mai bine,dar nu cred ca zidaria e o solutie optima.ciao

    Lasă un comentariu:


  • mymvc2005
    a răspuns
    Centrala pe lemne VIADRUS U22

    Buna ziua,

    Avem urmatoarea problema la o centrala pe lemne VIADRUS U22, la care cosul de evacuare este amplasat in exteriorul casei:
    - atat la interior cat si la exteriorul cosului se prelinge un lichid negru care ajunge sa se depuna in camera de ardere cat si pe exteriorul cosului.

    Mentionez ca ne situam intr-o zona in care curentii de aer sunt pternici (poate din cauza asta se face condensul).

    Ce ar trebui sa facem? Cosul este zidit din caramida. Sa mai facem inca un zid in jurul cosului pentru o mai buna izolatie?

    Astept cateva raspunsuri cat se poate de repede. VA MULTUMESC

    Lasă un comentariu:


  • kpk1
    a răspuns
    Postat în original de mario_is
    Salut . m ar interesa si pe mine cum ai legat sursa ups la acumulatorul de masina si cam cat tine acum ups ul.........am si eu pene de curent noaptea si nu ma tine decat vreo jumade ora ups , asta daca opresc ventilatorul de la centrala....multumesc
    Am scos acumulatorul proprietar, am tras un fir de la papucii UPSului si l-am legat prin 2 cleme luate de la piese auto la bateria masinii.
    Ce nu este corect la ceea ce am facut eu e ca UPSul nu poate incarca acest acumulator avand un curent de iuncarcare mic dar cel putin sper sa-l tina in viata.
    Pana acum n-am avut pene de curent, deci nu stiu cat tine.
    Dupa ce voi constata ca am pana de curent, il pun la redresor ca sa-l reincarc. Un acumulator se incarca cu un curent de cel putin 10% din capacitatea lui. Eu am 74 Ah deci mi-ar trebui macar un 7A la incarcare in timp ce UPSul e mia mult ca sigur chior desi e un APC.

    Lasă un comentariu:

Procesare...