Cos fum centrala pe lemne

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Absolut ! Se stie ca , cu cat este mai inalt cosul , are tiraj mai bun , in cazul dvs particular nu cred ca vor fi probleme .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • elixir
      Membru marcant
      • 01.nov.2009
      • 368

      Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

      Datele problemei sunt oarecum relative!
      Da, la 10m inaltime si 200mm diam, ar trebui sa-ti traga si basca din cap!
      DAR:daca cei 10m sunt sub coama casei, cosul e aproape de coama si casa e intr-o vale sau intre alte 2 cladiri, daca ai un cos rece si afara e ceata si presiune atmostefica mica, s-ar putea sa se creeze niste curenti descendenti si sa nu ai tiraj..mai ales la un cazan fara gazeificare!
      Eu am cos de 6,5m, cca 4m de la racordul cazanului, 170mm diam, dar cos cald si nu am avut probleme cu tirajul!
      Insa in urma cu vreo 3 ani, cosul avea 5m si cazan fara gazeificare: fumul iesea pe cos si cobora in curte, pe exteriorul cosului! a durat vreo saptamana pana m-am lamurit care e problema. I-am montat un burlan de 1m facut ,,pe genunchi si s-a schimbat instant! ulterior am inaltat cosul cu inca 3 elementi (3x50cm) si e in regula!
      aa. ulterior i-am dar si palaria jos!

      Comentariu

      • ConstruireaCasei
        Incepator
        • 06.iun.2012
        • 24

        Răspuns la: Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

        Postat în original de elixir
        mai ales la un cazan fara gazeificare!... ulterior i-am dar si palaria jos!
        Multumesc pentru raspuns si sfaturi!

        Cazanul este cu gazeificare. In ce fel afecteaza eliminarea palariei? Sau, altfel spus, ce rol are palaria?

        In partea de jos cosul are un decupaj (gura de vizitare)
        Este in regula sa ramana asa sau trebuie acoperita?

        Atasez si o schita informativa.

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Schita optiuni montaj interior sau exterior.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	146,3 KB 
ID:	623992

        Multumesc!
        Ultima editare de ConstruireaCasei; 10.dec.2015, 14:52.

        Comentariu

        • elixir
          Membru marcant
          • 01.nov.2009
          • 368

          Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

          Gura de vizitare e pentru curatat/eliminat condens. Te mai poate ajuta cand cosul e rece/perioada de nefolosire/inceput de sezon- aprinzi acolo un ziar si formezi imediat un tiraj minim! (in cos se formeaza un fel de ,,dop" de aer rece)
          Palaria- o explicatie simpla, dar nu simplista: daca maresti evacuarea la o masina, ii maresti puterea, fara interventii la motor!
          Practic: fumul iese pe cos si urca inca 1m, lejer! daca se va lovi de acea palarie, ce crezi ca se va intampla?? In plus- pe cea palarie se formeaza condens(care este acid!) si care se va scurge: pe cos, pe acoperis.. in cativa ani o sa vezi urmarile!
          De ce pun producatorii acea palarie? Habar n-am! Probabil din considerente estetice- ,,arata mai bine!

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

            Palaria este o chichita / gaselnita sa nu intre ploaia in horn - care sa fim seriosi este o aiureala - parerea mea , insa un cocos de horn este chiar benefic cu conditia sa aiba acelasi diametru ca si hornul astfel atunci cand sufla vantul cu putere , extrage fumul din cos , cocosul orientandu-se pe directia vantului . Totul este sa gasiti unul cu diametru de 200 mm .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • yonnutz
              Incepator
              • 13.aug.2012
              • 1

              Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

              ce parere aveti de un cos pentru semineu facut din caramizi brikston de ventilatie si intubat cu tub flexibil din inox de la iesirea din semineu pana la capatul cosului?

              cam cat credeti ca tine asa ceva? primul an a fost totul ok, cosul nu e izolat, trece prin mijlocul case si iese afara cam 1,5 m. In pod e infasurat cu vata de sticla.

              lungimea cam 7-8 metri.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                Ne aratati imagini de la executia cosului?
                Esential este ca acest cos sa fie izolat. Zona de colectare si evacuare condens exista in partea inferioara a cosului?

                Comentariu

                • Adamescu
                  Incepator
                  • 25.apr.2016
                  • 4

                  Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                  Are cineva montat de curand dar nu foarte recent un cos de fum din inox? Caut ceva la pret de producator si bun pentru evacuarea fumului de la aparatele de incalzire dar ma uit pe http://maxstyl.com/cos-de-fum-din-inox-dublu-izolat/ , www.globalmatinstall.ro/ si www.seminee-mol.ro si nu stiu de unde e mai bine sa-mi aleg.
                  La www.seminee-mol.ro vad cate ceva ce-mi place ca si raport calitate-pret dar sunt asa cum se prezinta, stie cineva, ati incercat ceva de la ei ?
                  Sa nu fie nici ceva prea scump, e importanta insa sa am calitate si rezistenta ca nu vreau sa schimb cosul in fiecare an. Un cosar cred ca poate sa-mi dea un sfat bun.

                  Comentariu

                  • Mihai.Gh
                    Incepator
                    • 05.iun.2016
                    • 2

                    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                    Buna seara,
                    As avea nevoie se o parere ...
                    Detin o casa veche din caramida cu o suprafata utila de 230 mp. Vreau sa montez un termosemineu de 37kw pe care doresc sa il "leg" la cosul de fum existent al casei. Casa de cand a fost construita a fost dotata cu cosuri de fum in fiecare camera construite undeva in colturile incaperilor, din caramida de samota, cu un diametru de 16 cm. Problema este ca termosemineul ar avea nevoie de un cos cu diametrul de 20cm. cosul de fum din camera unde doresc sa instalez semineul se afla practic spate in spate cu cosul din camera alaturata. daca in locul unde leg semineul la cos perforez peretele ce desparte cele doua cosuri credeti ca as obtine tirajul necesar pentru termosemineul respectiv ? ... Sau risc ca fumul sa circule aiurea intre cele 2 cosuri si sa imi aduca fumul in incapere. Mentionez ca cele doua cosuri ies din acoperis intr-un cos comun.
                    Multumesc

                    Comentariu

                    • lisapet
                      Membru Marcant
                      • 02.ian.2012
                      • 462

                      Răspuns la: Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                      Postat în original de Mihai.Gh
                      Buna seara,
                      As avea nevoie se o parere ...
                      Detin o casa veche din caramida cu o suprafata utila de 230 mp. Vreau sa montez un termosemineu de 37kw pe care doresc sa il "leg" la cosul de fum existent al casei. Casa de cand a fost construita a fost dotata cu cosuri de fum in fiecare camera construite undeva in colturile incaperilor, din caramida de samota, cu un diametru de 16 cm. Problema este ca termosemineul ar avea nevoie de un cos cu diametrul de 20cm. cosul de fum din camera unde doresc sa instalez semineul se afla practic spate in spate cu cosul din camera alaturata. ...
                      Multumesc
                      Pentru situatii cand cosul este in stare buna, insa diametrul si tirajul asigurat nu este corespunzator cerintelor unui agregat termic care se doreste a fi racordat la acest cos, eu recomand asa ceva: https://www.youtube.com/watch?v=lL7yuxY3DAA

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        Răspuns la: Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                        Postat în original de Mihai.Gh
                        Buna seara,
                        As avea nevoie se o parere ...
                        Detin o casa veche din caramida cu o suprafata utila de 230 mp. Vreau sa montez un termosemineu de 37kw pe care doresc sa il "leg" la cosul de fum existent al casei. Casa de cand a fost construita a fost dotata cu cosuri de fum in fiecare camera construite undeva in colturile incaperilor, din caramida de samota, cu un diametru de 16 cm. Problema este ca termosemineul ar avea nevoie de un cos cu diametrul de 20cm. cosul de fum din camera unde doresc sa instalez semineul se afla practic spate in spate cu cosul din camera alaturata. daca in locul unde leg semineul la cos perforez peretele ce desparte cele doua cosuri credeti ca as obtine tirajul necesar pentru termosemineul respectiv ? ... Sau risc ca fumul sa circule aiurea intre cele 2 cosuri si sa imi aduca fumul in incapere. Mentionez ca cele doua cosuri ies din acoperis intr-un cos comun.
                        Multumesc
                        Este perfect posibil aaceasta varianta, cosul va fi functional si va asigura sectiunea necesara pentru a evacua gazele de ardere.
                        Totusi, fiind un cos de fum vechi, necesita o inspectie pentru curatare, cel putin.

                        Comentariu

                        • Mihai.Gh
                          Incepator
                          • 05.iun.2016
                          • 2

                          Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                          Cosurile sunt in stare foarte buna ... Bineinteles ca vor fi curatate inainte de a instala sistemul. In situatia in care voi avea in tiraj prea mare si implicit un consum de lemne mare, exista vre-o posibilitate de a regla acest lucru? Nu cred ca voi fi in situatia aceasta avand in vedere ca nu voi putea darama practic zidul despartitor dintre cosuri ci doar le voi face sa comunice printr-o gaura la nivelul intrarii tubulaturii semineului in perete deci nu cred ca va functiona la tirajul unui cos de 32 cm (care ar fi diametrul insumat al celor doua cosuri)... Dar este bine de stiut

                          Comentariu

                          • lisapet
                            Membru Marcant
                            • 02.ian.2012
                            • 462

                            Răspuns la: Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                            Postat în original de Mihai.Gh
                            Cosurile sunt in stare foarte buna ...
                            Asta cine a afirmat? Un cosar autorizat sau beneficiarul?
                            Postat în original de Mihai.Gh
                            .. In situatia in care voi avea in tiraj prea mare si implicit un consum de lemne mare, exista vre-o posibilitate de a regla acest lucru?
                            Pentru astfel de situatii se folosesc stabilizatoare de tiraj reglabile: https://www.youtube.com/watch?v=lsGN...VnDEXxC7U4WJfq
                            Postat în original de Mihai.Gh
                            ..nu cred ca va functiona la tirajul unui cos de 32 cm (care ar fi diametrul insumat al celor doua cosuri)... Dar este bine de stiut
                            Cine v-a facut asa calcul? Numai daca ne luam dupa aria sectiunii transfersale a doua cercuri de 16cm nu avem cum sa ajungem la echivalenta cu unul de 32cm. Eu as spune ca doua cosuri de 16cm echivaleaza cu unul de cel mult 22cm.

                            Comentariu

                            • yo8sbg
                              Membru
                              • 18.feb.2009
                              • 136

                              Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                              Suprafata cercului depinde de raza..la patrat!
                              Mii de multumiri OAMENILOR...

                              Comentariu

                              • ion_aniel
                                Incepator
                                • 18.dec.2012
                                • 25

                                Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                                Cand toata lumea baga lemne-n foc eu abia am reusit sa ridic cosul.
                                Cosul este din teava cu diametrul interior de 159mm ext 164,lungime de 7m.
                                Tirajul este foarte bun,huruie la proba(gen soba racheta).
                                Cu ce as putea sal izolez,avand in vedere ca nu pot pune mai mult de 5 cm.
                                Ar trebui sa ii fac si gaura pentru scurgere de condens?
                                Ar trebui sa il mai ridic mai sus?
                                Ce palarie as putea sa ii pun?
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...