Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cos fum centrala pe lemne

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• buna ziua! eu am folosit bca 15 cm, adeziv bca, teava inox, izolatie bazaltica intre teava de inox si bca, sateva caramizi subtiri samot, o usa usa curatare, ciment si nisip.
    materialele m-au costat in jur de 800 lei pt un horn de 5.5m.
    manopera- 0lei, l-am construit eu..😉
    e facut de 3 ani si nu a curs pe nicaieri, nu s-a aprins, nu am avut probleme.

Comentariu

• Postat în original de Avalon Vezi post
      buna ziua! eu am folosit bca 15 cm, adeziv bca, teava inox, izolatie bazaltica intre teava de inox si bca, sateva caramizi subtiri samot, o usa usa curatare, ciment si nisip.
      materialele m-au costat in jur de 800 lei pt un horn de 5.5m.
      manopera- 0lei, l-am construit eu..😉
      e facut de 3 ani si nu a curs pe nicaieri, nu s-a aprins, nu am avut probleme.
      Mulțumesc pentru răspuns, problema era dacă pun tubul în poziție orizontala și puțin înclinat pe distanta de 4_5m pana la întrarea în coșul ceramic înalt de cca 5m voi mai avea tirajul bun

Comentariu

• Postat în original de jeu1967 Vezi post

Mulțumesc pentru răspuns, problema era dacă pun tubul în poziție orizontala și puțin înclinat pe distanta de 4_5m pana la întrarea în coșul ceramic înalt de cca 5m voi mai avea tirajul bun
        Ceva de genul

Comentariu

• Chiar asa, cum e cu acel Tub orizontal dintre centrala și cos? Merge și orizontal sau se pune înclinat, și cât?

Comentariu

• Buna,
            Marti ( data 10.09.2019 ) am programata constructia cosului de fum, si dorec o parere pentru dimensiunea lui.

Centrala Viadrus 40kw 8 elementi pe lemene si carbuni.
            Diametru iesire fum centrala 156mm
            Tiraj necesar dupa datele din manual ale cazanului ar fi 0.24mBar
            Hornul se va face din blocuri de ciment asa cred ca le zice, nu ma pricep prea bine dar va las o poza cu ele.
            Centrala se monteaza intr-o anexa langa casa si cosul va fi contruit in afara anexei la o distanta de circa 4m de casa, in jurul cosului nu sunt alte cladiri decat casa mea.
            Locuiesc la sat iar zona este de campie.
            V-am lasat poze cu locatia hornului si am pus un leat de 4m ca sa va face-ti o idee.

Ce diametru interior pot pune la cos 25 sau 30? inaltimea 5m este ok?
            Multumesc astept raspuns.
            Ultima editare de Latkya; 08.sep.2019, 13:57.

Comentariu

• Desi nu am primit raspunsuri ajutatoare am citit, am studiat prin "sat" si am ajuns la urmatoare creatie:
              - diametru interior de 25x25 din elemente de horn
              - inaltimea de 4m
              - iesirea din centrala pana in horn se face cu un burlan diametru 160 si cu o lungime de 60cm pe orizontala

Stiu ca e posibil sa se faca condens mare datorita grosimi elementilor si daca e cu problema il izolam...

revin la iarna cu rezultate, las aici cateva poze cu hornul

Comentariu

• Buna,

Condensul va exista si pentru aceasta ar fi trebuit sa aveti o zona de evacuare condens in partea inferioara. Izolati cosul acum, nu asteptati iarna.
                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

Community Manager MC

Comentariu

Procesare...
                X
                sigla BRAT