Cos fum centrala pe lemne

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • capusang
    Incepator
    • 11.mar.2008
    • 35

    #91
    cosurile din inox si izolate sunt o prostie. la propria centrala pe lemne, vanzatorul centralei mi-a recomandat si am cumparat cos din inox dublu si izolat cu vata dupa specificatiile tehnice.
    la un an de la functionare si intretinere, eu zic buna, am luat foc otelul si vata, mare noroc ca eram acasa ca altfel era rau de tot.
    gudronul ce se creeaza in interiorul lui deoarece este la o hala ce nu se incalzeste peste noapte, daotrita condesului, si probabil a unei presiuni mari nu stiu cui datorate a luat foc. specific ca hornu era curatat si nu era blocat tirajul.

    acum 2 ani la o lucrare a unui client, fac acoperisuri, m-a rugat sa ma uit la horn, tot pe lemne, la lemne apare problema datorita gudronului.
    hornu nu a fost curatit niciodata, avea centrala de 3 ani, si folosea lemne verzi. parte de cca 10 mm a hornului prin casa din zidarie era perfec cu foarte mici depuneri de gudron pe pereti. avea de la centrala la aces cos un element de legatura de innox de 3 m in spatiu incalzit toata legatura.
    tot acest element era plin de gudron practic gaura in mijloc nu era mai groasa de un deget la o teava de 170 diametru.

    cred ca problema este in perioada rece cand nu folosesti centrala, pe horn este aer rece, iar in momentul cand faci foc apare gudronul. si cel mai rep[ede condenseaza si transmite diferenta de temperatura metalul, deci acolo e problema.

    recomand hornul din zidarie si izolat termic.

    Comentariu

    • bilos
      Incepator
      • 07.feb.2008
      • 28

      #92
      Salutare,
      cu privire la cosul de fum pentru un cazan cu gazeificare junkers de 32kw, am ales urmatoarea solutie: am reusit sa gasesc la un depozit teava sudata cu diametrul de 219mm, grosime in carne de 7mm.
      Teava are lungimea standard de 6m, eu am cumparat doar 10m (adik una si aproape jumatate).
      Cosul va fi realizat de catre un sudor cu experienta, care urmeaza sa cupleze cele doua tevi, sa faca usa de vizitare , scurgerea pentru condens si palaria, precum si locasul in care va intra racordul flexibil ce iese din centrala.
      Cosul va avea in final inaltimea de 9m, 1m urmand a fi incastrat in beton, cosul va fi amplasat in exteriorul casei, si va merge paralel cu un perete exterior.
      Dupa punerea pe pozitie, acesta va fi grunduit si izolat cu vata de sticla acoperita cu tabla zincata sau de aluminiu.
      Toata treaba preconizez ca nu va depasi suma de 1500lei., numai teava costand 1050 (cu transport inclus).

      Ce parere aveti despre viitorul meu cos de fum?
      calu', matza si muierea............niciodata sa nu-i crezi !!!

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #93
        Garantez ca nu o sa va tina mai mult de 3-4 ani.

        Comentariu

        • bilos
          Incepator
          • 07.feb.2008
          • 28

          #94
          De ce spuneti asta?
          Va referiti la faptul ca, fiind metalic, cosul, sub actiunea condensului, va fi corodat?
          E foarte posibil sa aveti dreptate, dar vin si cu un exemplu.....o teava de esapament obisnuita, fiind confectionata dintr-o tabla mult mai subtire, rezista cam 5-6 ani....., aceasta, prin forma pe care o are, pastreand apa provenita din condens sau ploaie un timp mult mai indelungat decat cosul meu....si totusi rezista.
          In cazul meu, condens apare doar in momentul in care se aprinde focul....acesta disparand odata cu incalzirea cosului....
          Nu stiu ce sa mai zic......
          Mai cunosc un caz - o soba improvizata intr-un atelier de tamplarie - aceasta are cosul de evacuare din teava zincata, cred, achizitionat din comert, un fel de burlan din tabla foarte subtire - zic eu - si, zice proprietarul atelierului, are deja 4 ani de cand foloseste soba, iar acel burlan este intr-o forma foarte buna......

          consiliati-ma.....va rog
          orice sugestie e bine-venita.
          calu', matza si muierea............niciodata sa nu-i crezi !!!

          Comentariu

          • ovideos2003
            Membru
            • 07.mai.2008
            • 205

            #95
            Vedeti pe la firmele care aduc caramida din Serbia din zona dvs. poate gasiti un model de caramida cu gaura pentru asa ceva. Iesi mai bine decat cu samota ,costa doar 4-5 Ron la noi in RO dar acolo e de 3 ori mai ieftina are dim 25x19x19,are diamentru interior de 15-16 cm.Eu mi-am luat facut de firma astahttp://www.malaplana.co.yu/index_files/Page447.htm

            Comentariu

            • danM
              Membru
              • 11.feb.2008
              • 199

              #96
              De unde le-ai luat?Din Alba-Iulia?La ce pret per bucata?

              Comentariu

              • ovideos2003
                Membru
                • 07.mai.2008
                • 205

                #97
                Cel mai mare site de afaceri din Romania. Fa-ti un stand de prezentare si vinde-ti marfa in doar 3 minute. Inscrierea este gratuita. Catalog de produse, firme, cereri si oferte de la producatori, distribuitori, importatori si exportatori.

                Asta-i firma si au punct de lucru si in Alba pe strada Miciurini Nr. 9 . Am vazut la 5 ron bucata . Personal nu am luat de la ei pt. ca i-am gasit dupa ce cumparasem ceva asemanator din alta parte.

                Comentariu

                • daniel1976
                  Membru
                  • 13.nov.2007
                  • 147

                  #98
                  Garantez ca nu o sa va tina mai mult de 3-4 ani.
                  _________________
                  Daca tot faceti afirmatia aceasta veniti si cu argumente.

                  Pe acest topic am mentionat problema mea in leg. cu cosul de fum, asa ca am sa spun cum am rezolvat-o.(mentionez ca am o centrala pe lemne viadrus 22kw)

                  Pentru centrala am construit o camera de 10mp lipita de casa (va fi folosita si pe post de depozi de lemne) langa care am pus o teava cu diam. de 160mm si groasa in carne de 6mm inalta de 7.5m mai inalta decat coama cu 0.5m.
                  De la centrala pana la cos am o dist. de 1m. Imbinarea cu cosul de fum se face la un unghi de 45 grade .Am facut o proba cand afara erau 22 de grade si vreau sa va spun ca tragea si cenusa.(asta a fost cu tirajul ).
                  In legatura cu condensul , teava va fi izolata cu vata minerala (inca nu m-am hotarat la grosime).Merg pe ideea ca un cos de fum cald =cos curat , iar cos rece=cos murdar.
                  Am vecini care folosesc acest model de cos de ani buni (6-7-8ani)si nu s-au plans niciodata , este drept ca inspectia cosului se face cel putin o data pe an .
                  Promit sa revin cu poze .
                  Vreau ca ceea ce am facut eu sa fie o informare, documentare , pentru cei care intentioneaza sa monteze un cos de fum cu buget redus(teava am cumparat-o de la fier vechi si a costat 350ron , anul trecut , iari sudatul ,ancoratul si cinstea care am facut-o celor care m-au ajutat a mai fost de 150ron)
                  Succes si caldura la iarna.

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    #99
                    Din cauza gazelor de ardere se mananca sudurile (imbinarile) . Inoxul tine mult si bine problema cosurilor de fum din inox sunt imbinarile care ceeaza relativ repede.

                    Comentariu

                    • daniel1976
                      Membru
                      • 13.nov.2007
                      • 147

                      Dupa cum am promis , pozele
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12204

                        Cum fac altii cosul de fum ?
                        Fișiere Atașate
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12204

                          continuare :
                          Fișiere Atașate
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • daniel1976
                            Membru
                            • 13.nov.2007
                            • 147

                            Si la noi se poate dar partea financiara a noastra nu se compara cu a lor (pentru unii dintre noi)
                            Da , este frumos si eficient.

                            Comentariu

                            • kpk1
                              Incepator
                              • 13.feb.2008
                              • 82

                              cos

                              Eu am cumparat din comert elemente ceramice sub forma de patrat cu interiorul cilindric cu diametrul de 20. Mai vazusem acelasi stil de elemente dar care erau facute din caramida cu canale de aer insa nu mi-a inspirat incredere materialul.
                              Am izolat cosul cu vata bazaltica de 5, peste care am venit cu tabla.
                              De la racord pana sus am cam 6m de cos.

                              Comentariu

                              • ovideos2003
                                Membru
                                • 07.mai.2008
                                • 205

                                Re: cos

                                Postat în original de kpk1
                                Eu am cumparat din comert elemente ceramice sub forma de patrat cu interiorul cilindric cu diametrul de 20. Mai vazusem acelasi stil de elemente dar care erau facute din caramida cu canale de aer insa nu mi-a inspirat incredere materialul.
                                Am izolat cosul cu vata bazaltica de 5, peste care am venit cu tabla.
                                De la racord pana sus am cam 6m de cos.

                                probabil ca a-ti cumparat elemente de samota sunt mult mai trainice...sunt facute din acelasi material ca si caramida refractara dar din pacate sunt cu mult mai scumpe decat elementele din caramida care sunt doar 4 Ron elementul de 20 cm inaltime. cel de samota e mai mic de inaltime si de vreo 3-4 ori mai scump...La o soba de decor in care se face foccul ocazional nu stiu daca merita investitia...

                                Comentariu

                                Procesare...