Cos fum centrala pe lemne

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mario_is
    Incepator
    • 28.sep.2006
    • 80

    Tot ceva de genu vreau sa fac si eu dar eu doresc sa nu lipesc cosul de fum de casa ca sa nu fiu nevoit sa sparg acoperisul , intrebare ce sistem de ancorare as putea folosi , distanta de perete ar fi de vreo 40 45 cm.
    nu ma pricep nu ma bag..........

    Comentariu

    • kpk1
      Incepator
      • 13.feb.2008
      • 82

      Pt cateva stinghii si tigle as sacrifica totusi acoperisul. E mult mai important sa ai o ancorare temeinica plus ca iti va aduce un aport de caldura la acea incapere un cos lipit.
      La imbinare oricum se cositoreste tabla de jur imprejur astfel incat nu poate fi vorba dfe scurgere de apa prin acoperis.
      Daca chiar nu se poate eu m-as lega tot de structura de rezistenta a casei, adica grinzi de beton, stalpi de beton si asta cu teava.

      Comentariu

      • ombun
        Membru Marcant
        • 12.feb.2007
        • 564

        pt ovideos2003:
        -cum ti se par acele "caramizi" pt cos , cu 4-5 ron / buc (inteleg ca intra 5 buc la ml de cos)...?....par destul de rezistente...?...sunt facute in serbia ?
        -la noi in Ramnicu Valcea am cautat dar nu am gasit astfel de profile de cos !
        -exista posib de a le lipi cu vreun adeziv special...?
        vreau sa fac o casa !

        Comentariu

        • UWE
          Incepator
          • 06.mar.2007
          • 25

          Buna ziua

          Pt ombun : incearca la depozitele firmei Marna, acolo am vazut asa ceva, le gasesti unul la Raureni dupa sediul VW pe stanga la 2-3oo m, sau spre Olanesti tot pe stanga in satul Vladesti.

          Sper ca ti-am fost de folos !

          Numai bine !

          Comentariu

          • ovideos2003
            Membru
            • 07.mai.2008
            • 204

            Pt om bun.

            Caramizile mi se par suficient de rezistente pentru un cos de soba normala metalica de 7-9 kw, au si diametrul potrivit 16 cm , insa pentru o teracota pe care o incingi cu busteni pana la incandescenta nu stiu ce sa zic ...., macar portiunea de langa teracota cred ca ar trebui facuta din samota. Ma gandesc sa le lipesc cu adeziv de faianta sau ceva de genul asta . Au si gauri pe margine pentru a le arma suplimentar cu fierbeton .Mie imi convine pentru ca e usor de facut si ieftin , Baza incalzirii la mine in casa o sa fie tot o centrala turbo sau prin condensatie ,soba mi-o pun asa mai mult de placerea de a face focul de sarbatori .

            Comentariu

            • ombun
              Membru Marcant
              • 12.feb.2007
              • 564

              merci UWE, ....merci ovideos2003 !
              vreau sa fac o casa !

              Comentariu

              • Bangala Ionela
                Incepator
                • 16.nov.2008
                • 1

                Daca ma poate ajuta cineva?!

                Vreau sa achizitionez o centrala pe lemne si nu stiu de care..........
                La noi se ia curentul des iar uneori in prejma sarbatorilor si vara cand e seceta se oreste apa, se poate intampla sa nu fie nimeni acasa,.
                Exista vreo centrala care sa nu trebuiasca sa stai mereu langa ea..........adica sa-i stingi focul atunci cand sunt "pene" de curent sau apa?

                Comentariu

                • kpk1
                  Incepator
                  • 13.feb.2008
                  • 82

                  1. Poti lua o centrala pe gazeificare dar va treubi sa ai o sursa de curent de rezerva care sa te tina cateva ore (eu am un UPS legat la baterie de masina ori redresor cu acumulator si ridicator de tensiune) apa din circuit este sub presiune si se suplimenteaza doar la nevoie cand scade, deci nu este nevoie de apa curenta. Apa curenta ai nevoie in schimb pt serpentina de racire. Aici propun pt situatia ta un cazan cu apa urcat in pod sau unde poti ca sa aiba cadere si-ti va asigura si part5ea d securitate.

                  2. Varianta simpla e o centrala pe lemne cu tiraj natural dar cu randament scazut fata de gazeificare.. Ar fi bine daca ti s-ar putea fac o instalatie gravitationala a.i. sa nu depinzi 100% de pompa de recirculare.

                  Comentariu

                  • mario_is
                    Incepator
                    • 28.sep.2006
                    • 80

                    Salut . m ar interesa si pe mine cum ai legat sursa ups la acumulatorul de masina si cam cat tine acum ups ul.........am si eu pene de curent noaptea si nu ma tine decat vreo jumade ora ups , asta daca opresc ventilatorul de la centrala....multumesc
                    nu ma pricep nu ma bag..........

                    Comentariu

                    • stefanev
                      Membru Marcant
                      • 05.iul.2007
                      • 435

                      Postat în original de mario_is
                      Salut . m ar interesa si pe mine cum ai legat sursa ups la acumulatorul de masina si cam cat tine acum ups ul.........am si eu pene de curent noaptea si nu ma tine decat vreo jumade ora ups , asta daca opresc ventilatorul de la centrala....multumesc
                      UPS-ul are un transformator in componenta care face cei 220V sa devina o tensiune mai mica (in general se foloseste 12V). Dupa traf sunt acumulatorii si apoi o sursa ridicatoare de tensiune. Asta e principiul UPS-ului.

                      Comentariu

                      • kpk1
                        Incepator
                        • 13.feb.2008
                        • 82

                        Postat în original de mario_is
                        Salut . m ar interesa si pe mine cum ai legat sursa ups la acumulatorul de masina si cam cat tine acum ups ul.........am si eu pene de curent noaptea si nu ma tine decat vreo jumade ora ups , asta daca opresc ventilatorul de la centrala....multumesc
                        Am scos acumulatorul proprietar, am tras un fir de la papucii UPSului si l-am legat prin 2 cleme luate de la piese auto la bateria masinii.
                        Ce nu este corect la ceea ce am facut eu e ca UPSul nu poate incarca acest acumulator avand un curent de iuncarcare mic dar cel putin sper sa-l tina in viata.
                        Pana acum n-am avut pene de curent, deci nu stiu cat tine.
                        Dupa ce voi constata ca am pana de curent, il pun la redresor ca sa-l reincarc. Un acumulator se incarca cu un curent de cel putin 10% din capacitatea lui. Eu am 74 Ah deci mi-ar trebui macar un 7A la incarcare in timp ce UPSul e mia mult ca sigur chior desi e un APC.

                        Comentariu

                        • mymvc2005
                          Incepator
                          • 14.mar.2008
                          • 8

                          Centrala pe lemne VIADRUS U22

                          Buna ziua,

                          Avem urmatoarea problema la o centrala pe lemne VIADRUS U22, la care cosul de evacuare este amplasat in exteriorul casei:
                          - atat la interior cat si la exteriorul cosului se prelinge un lichid negru care ajunge sa se depuna in camera de ardere cat si pe exteriorul cosului.

                          Mentionez ca ne situam intr-o zona in care curentii de aer sunt pternici (poate din cauza asta se face condensul).

                          Ce ar trebui sa facem? Cosul este zidit din caramida. Sa mai facem inca un zid in jurul cosului pentru o mai buna izolatie?

                          Astept cateva raspunsuri cat se poate de repede. VA MULTUMESC

                          Comentariu

                          • calin vasile
                            Incepator
                            • 27.dec.2008
                            • 3

                            trebuie izolat mult mai bine,dar nu cred ca zidaria e o solutie optima.ciao
                            vasco

                            Comentariu

                            • daniel1976
                              Membru
                              • 13.nov.2007
                              • 147

                              Trebuie izolat fffffoarte bine!

                              Comentariu

                              • neamt
                                Incepator
                                • 04.apr.2008
                                • 1

                                aceasi problema, acelasi tip de cazan , cos exterior.
                                Izolarea cu polistiren ar fi o solutie?

                                Comentariu

                                Procesare...